Najstaršie hodiny v Paríži Horlage
Francúzsko Paríž

Najstaršie hodiny v Paríži

Najstaršie verejné hodiny v Paríži nájdete na severovýchodnej veži Conciergerie, ktorá sa nachádza na ostrove  Île de la Cité. Pochádzajú z roku 1370. Išlo o prevratnú novinku, pretože dovtedy sa ľudia museli spoliehať na kostolné zvony alebo odčítavali slnečné hodiny. Viete si dnes predstaviť, že by sme nepoznali presný čas?

Najstaršie hodiny a ich príbeh

V roku 1370 dal kráľ Karol V. postaviť prvé mechanické hodiny na vežu Conciergerie, ktorá bola súčasťou  Palais de la Cité. Tá najprv slúžila ako kráľovská rezidencia, no počas Veľkej Francúzskej revolúcie, sa z nej stala väznica. Išlo tak vôbec o prvé verejné hodiny. Navrhol ich Henri de Vic a nainštalovali sa v roku 1371.

Týmto gestom kráľ potvrdil svoju zvrchovanosť a bol to akýsi symbol odklonu od cirkvi a potvrdenie kráľovskej monarchie. Tieto hodiny totiž odbíjali každú hodinu tzv. ,,Kráľov čas”. Dovtedy mali Parížania prehľad o čase len vďaka kostolným zvonom, ktoré mala pod palcom cirkev.

najstaršie hodiny v Paríži
Toto sú najstaršie hodiny v Paríži.

O dve storočia neskôr boli hodiny na žiadosť kráľa Henricha III. upravené alegorickými postavami znázorňujúcimi právo a spravodlivosť, keďže v Conciergerie sa vtedy nachádzal „Palais de Justice“ a tiež i pozlátené. Zaslúžil sa o to Germain Pilon.

Počas Francúzskej revolúcie boli vážne poškodené a až v roku 1849 ich obnovil hodinár Lepaute.

A pri najnovšom reštaurovaní sa reštaurátori nechali inšpirovať ich pôvodným vzhľadom, pričom sa nechali inšpirovať starými dokumentmi z Národnej knižnice. Dnes tak môžeme obdivovať ich pôvodnú krásu.

Hodinová veža ( Tour de l’Horloge )

Hodinovú vežu ( Tour de l’Horloge– čítaj Túr de Lorlož) postavili v rokoch 1350 až 1353 na posilnenie obrany paláca počas storočnej vojny. Je vysoká 47 metrov a na jej vrchole sa nachádza zvonica a lucerna. Ide tak o najvyššiu vežu Conciergerie. A práve na nej sú od roku 1371 na nej  umiestnené tieto pozoruhodné hodiny.

horloge na Conciergerie- najstaršie hodiny v Paríži
Horloge na Conciergerie- najstaršie hodiny v Paríži.

Kde sa nachádzajú najstaršie hodiny v Paríži

Nachádzajú sa na križovatke Quai de l’Horloge a Boulevard du Palais v 1. parížskom obvode. Nájdeteich na severovýchodnej veži Conciergerie.

 

Zdroj: Wikipedia / Foto: instagram, facebook

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *