Chmarošský viadukt pri Telgárte www. fravelfan.sk telgartsky most a okolitá príroda
Dnes cestujem Horehronie Slovensko

Chmarošský viadukt pri Telgárte

Chmarošský viadukt pri Telgárte patrí bezpochyby k najvyhľadávanejším technickým pamiatkam. A ani sa tomu nemožno čudovať. Táto historická stavba je naozaj veľmi pôsobivá. Navyše ju umiestnili do naozaj krásneho prostredia slovenskej prírody. A aj preto jej prischlo i označenie- najkrajší železničný most na Slovensku.

Chmaroššský viadukt sa týči v diaľke horehronského regiónu a každého návštevníka okúzľuje svojou krásou a impozantnosťou. Právom je považovaný za jeden z najkrajších mostov, nielen v našej domovine ale i vo svete. To, že je skutočným architektonickým pokladom zasadeným v našej čarokrásnej prírode, určite nemožno poprieť.

Chmarošský viadukt
Most je skutočnou dominantou okolia.

Chmarošský viadukt- najkrajší železničný most na Slovensku

Telgártsky viadukt je považovaný za jedno z najkrajších inžinierskych diel na Slovensku. Jeho vynikajúca architektúra spája peknú funkcionalitu s estetickým dizajnom. Železobetónová konštrukcia bola navrhnutá tak, aby odolala náročným poveternostným podmienkam a zároveň i dokonale zapadala do nádherného prírodného prostredia.

najkrajší železničný most na Slovensku Telgart
Toto je najkrajší železničný most na Slovensku.

Most pochádza z roku 1933 a pýši sa aj tým, že bol v Československu prvou členenou oblúkovou konštrukciou zo železobetónu. Chmaroššský viadukt tvorí 9 oblúkov, je 113,6 m dlhý a 18 m vysoký železničný most.

Chmarošský viadukt pri Telgárte a dievča www. fravelfan.sk
Na tejto náročnej stavbe pracovali poväčšine muži a ženy z okolitých dedín.

Bol postavený v 30. rokoch 20. storočia na trati 173 Červená Skala – Margecany, priamo pod Kráľovou hoľou.

Zaujímavosťou je, že tento unikátny viadukt bol postavený práve počas hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia a na jeho budovaní sa podieľalo viac ako 7 000 ľudí. Pričom na tejto náročnej stavbe pracovali poväčšine muži a ženy z okolitých dedín.

Chmarošský viadukt- Ako sa k nemu dostať?

Most je skutočnou dominantou okolia a je ho pekne vidieť od cesty z Telgártu smerom na Vernár. Ak sa chcete k nemu pozrieť bližšie, stačí iba popri ceste zaparkovať auto a potom cez neďalekú lúku dôjsť až k pilierom tohto prekrásneho mostu.

Vo mne vždy evokuje scenérie z Harryho Pottera a cestu do Rokfortu, alebo úžasné obrázky zo Srí Lanky. Určite stojí za to, ho vidieť naživo!

Mne sa to konečne podarilo až prednedávnom a veľmi som sa z toho tešila. Pohľad na jeho majestátne piliere vzbudzuje v človeku veľký rešpekt. A keď k tomu prirátate ešte tu prekrásnu prírodu naokolo, tak máte z návštevy tohto miesta až neskutočný zážitok!

LOKÁCIA

GPS: 48,855059 20,203983

 

Telgártsky viadukt na fotkách

Chmarošský viadukt pri Telgárte www. fravelfan.sk telgartsky most a okolitá príroda

Chmaroššský viadukt a travelfan.sk

Chmaroššský viadukt

Chmarošský viadukt 3
Chmaroššský viadukt tvorí 9 oblúkov, je 113,6 m dlhý a 18 m vysoký železničný most.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

 

Nechajte sa inšpovať, kam ísť na Slovensku a objavte krásy našej nádhernej krajiny.

Pre viac tipov nezabudnite sledovať aj môj blog travelfan.skinstagram a facebook.

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *