oludeniz Dalamán Turecko
Ázia Dnes cestujem Turecko

Turecký Dalamán: Čo tu vidieť a zažiť?

Turecký Dalamán v provincií Mugla je novou destináciou, kde sa viete poľahky dostať nízkonákladovou spoločnosťou Ryanair už i z bratislavského letiska. Letenku kúpite aj za 20 €. V lietadle si posedíte 2,5 hodiny a vaše nové dobrodružstvo sa môže začať. Čo všetko sa dá vidieť a zažiť v tureckom Dalamáne vám prezradím v nasledovných riadkoch.

Dalo by sa povedať, že Dalamán a jeho okolie je ešte pomerne neznámou turistickou destináciou. No to vôbec neznamená, že tu nie je čo vidieť a robiť. Jeho okolie sa nazýva sa i ,,tyrkysové pobrežie,, a je známe krásnou a veľmi kvalitnou vodou, ktorá ponúka fantastické podmienky pre potápanie. Okrem toho sú tu i skvelé možnosti pre šport, turistiku a obrovské množstvo historických pamiatok. 

Dalamán- čo vidieť v okolí Dalamánu?
 Okolie Dalamánu je plné pekných miest. FOTO:Facebook

Aké doklady potrebujete na vstup do Turecka?

 Na cestu do Turecka musíte mať

 • cestovný pas, ktorého platnosť nekončí skôr ako 6 mesiacov po vstupe do krajiny.
 • uzavreté cestovné poistenie, ktoré pokrýva aj prípadné liečebné náklady súvisiace s ochorením COVID-19 (karanténa, hospitalizácia, liečba, prevoz do SR a pod.).- nie je to povinné, ale určite odporúčam.
 • vyplnený vstupný registračný formulár pred cestou do Turecka.
 • potvrdenie o vakcinácií, prekonaní covidu alebo negatívny výsledok PCR, antigénu.
 • Aktuálne opatrenia si však vždy overte na stránke ministerstva.
 • Slováci  sú oslobodení od vízovej povinnosti pokiaľ pobyt neprekročí 90 dní.
Cestovné doklady do Turecka - pas a puzdro na pas
Do Turecka potrebujete pas, ktorý má platnosť 6 mesiacov po vstupe do krajiny.

Letisko Dalamán

Letisko Dalamán obsluhuje domáce i medzinárodné lety. Je pekné a moderné.

letisko Dalamán a doprava z neho
Letisko v Dalamáne

Priamo na letisku si môžete aj zmeniť peniaze. Jedna zmenáreň bola ešte pred colnou kontrolou a druhá sa nachádzala pri východe. Obe mali počas mojej návštevy fajn kurzy. Rovnaké som našla aj v Oludenize. Takže si určite zmeňte nejakú hotovosť. Budete ju potrebovať už v autobuse.

 

Zabudnite na free wifi

Zarazila na akurát skutočnosť, že tam nie je úplne free wifi. Prihlásiť sa na ňu dá akurát pri odlete za druhou bezpečnostnou kontrolou, pri gatoch. A áno čítate dobre, že si prejdete dvoma kontrolami. Tú prvú absolvujete už pri vstupe na letisko. Následne musíte ísť na check in aj keď máte iba príručnú batožinu. Tam vám dajú do ruky fyzickú letenku.

A  práve túto letenku potom oskenujete v automate, ktorý je umiestnený v jedálenskom kútiku v Duty free zóne, neďaleko gatov. Po oskenovaní vám vyhodí heslo, ktorým sa prihlásite a získate tak free wifi. Inak s verejnou free wifi- nou som sa počas mojej krátkej cesty nikde nestretla. Všetko majú zaheslované.

Automat na free wifi na letisku v Dalamane
Cez takýto automat sa prihlásite na free wifi na letisku v Dalamáne.

Na cestu späť si radšej vytlačte letenku

Tu by som chcela iba poznamenať, že je lepšie keď budete mať vašu letenku vytlačenú. Niekde píšu, že stačí iba v mobile a inde, že treba vytlačiť. Tak asi záleží od zamestnanca. Ja som mala večer trochu technický problém, lebo mi nešiel check -in cez apku. Ale cez web to našťastie išlo. A tak som ju mala aj vytlačenú. No je lepšie rátať aj s touto alternatívou. Kamoš, ktorého som stretla na letisku s tým vôbec nemal problém. Takže to je asi také individuálne.

Doprava z letiska Dalaman

Ak budete cestovať viacerí, tak vám určite odporúčam prenajať si auto alebo si z letiska vziať taxík. Pred mojou cestou som čítala, že verejná dopravná tepna v tomto regióne nie je úplne turistický dotiahnutá. Často je nespoľahlivá a pre našinca i chaotická. No po mojej návšteve musím poznamenať, že ja osobne som vôbec nemala problém dostať sa tam, kam som potrebovala. No možno som mala aj šťastie.

autobus Havas z letiska Dalaman do Fethiye
Autobusy Havas z letiska Dalaman do Fethiye čaká pri príletoch.

Z letiska jazdia autobusy spoločnosti Havas a aj Kamil Koc. Ako som sa u Havasu informovala, tak sa odchody autobusov upravujú podľa času príletu vnútroštátnych letov. Takže určite odporúčam najprv vyskúšať i túto možnosť. Autobusy Havas nájdete zaparkované pred ,, domácim” príletovým terminálom. A potom si už iba podľa ceduľky vyberiete tú vašu destináciu. Havas nemá žiadnu rezervačnú platformu. Lístok si kúpite priamo u vodiča. Ceny sú veľmi príjemné a s cenou taxíka absolútne neporovnateľné. Napríklad do Fethiye zaplatíte za tento bus 120 TL a taxík vás vyjde cez 30 €.

O miestnej doprave sa tiež hovorí ako o poriadnom dobrodružstve. No ja som ňou išla iba raz a mala som veľmi dobrú skúsenosť. Takže radšej možno čakajte horšie a potom možno budete milo prekvapený. Každopádne Uber ani Bolt tu nenájdete. 

Moja skúsennosť

Aj toto úplne sedelo. Autobusy tam naozaj stáli. Jeden s ceduľkou Fethiye a druhý Marmaris. Mohli sme rovno nastúpiť dnu a tesne pred odchodom si vodič vyzbieral prepravný poplatok. Platiť sa dalo iba v hotovosti. Je síce pravda, že sme nejakú tú polhodinku čakali na prílet turistov z domácich aeroliniek, no potom sme naozaj vyrazili do Fethiye.

Počas cesty ma veľmi milo prekvapilo, aké krásne cesty, diaľnice a tunely má tento región. A o prírode ani nehovorím. Jedným slovom nádhera. Bus mal konečnú na autobusovej stanici vo Fethiye. Zastavili sme pri kancelárií spoločnosti Havas a hneď som sa pána odtiaľ pýtala, či chodia tieto autobusy aj opačne. Ukázal mi na tabuľku rozpisov, kde som si našla potrebné informácie. Potešilo ma, že aj cestou naspäť môžem využiť túto lacnejšiu alternatívu. Prikladám vám teda aj fotky s rozpismi časov odchodov týchto letiskových transferov.

autobusový transport autobus Havas z letiska Dalaman do Fethiye
Na tabuliach pred kanceláriou si môžete pozrieť nasledujúce letiskové transfery.

Pán bol veľmi milý a ukázal mi aj, kde sa nachádza zastávka do Oludenizu. Bolo to iba pár metrov odtiaľ. Na rohu uličky bola zastávka, z ktorej som sa o pár minút odviezla do mojej cieľovej destinácie. Bola pekne značená a navyše tam stál aj nejaký pán, ktorý vykrikoval, že Oludeniz bus station. Zviezla som sa mikrobusom. Dalo sa v ňom platiť kartou alebo hotovosťou.

Odchody autobusov Havas z z Fethiye na Letisko Dalaman
Odchody autobusov Havas z Fethiye na Letisko Dalaman ( apríl / 2022 ). Radšej si na mieste overte aktuálne časy odchodov.

Pokiaľ Vás zaujíma, čo všetko som počas môjho krátkeho pobytu videla a zažila, kuknite na môj instagram a v Highlights ( vo výbere ) kliknite na sekciu Dalamán.

Čo vidieť v okolí Dalamánu?

V hlavnom meste regiónu Mugla,  v Dalamáne, ani neostávajte. Je tu síce more, ale všetky krásne pláže i známe atrakcie sú koncentrované v okolitých miestach.

Odporúčam vám bývať v týchto piatich mestečkách.

 • Marmaris
 • Fethiye
 • Ölüdeniz
 • Dalyan
 • Gocek

Ak by ste chceli ušetriť na ubytku, kuknite i na môj článok Zľavy a kupóny na UBYTOVANIE. No zľavy sú teraz dosť obmedzené.

Dalamán a okolie
Dalamán a jeho čarovné okolie. Foto: instagram

Marmaris

Marmaris je asi najznámejšie turistické centrum v tejto lokalite. Nájdete tu špičkové hotely, krásne pláže, množstvo barov a reštaurácií. Nadšenci vodných športov si tiež prídu na svoje a ani milovníci histórie nebudú sklamaní. Tá totiž siaha až do obdobia 3000 rokov pred Kristom.

Čo vidieť v Marmarise?

Hrad Marmaris

Hrad Marmaris nájdete na malom polostrove medzi prístavom a plážou. Jeho stavbu údajne nariadil Sultán Süleyman pred jeho výpravou na Rhodos a slúžila ako vojenská základňa v priebehu jeho expedície. Počas 1. svetovej vojny bol zničený. Neskôr ho opravili a dnes hrad slúži ako archeologické múzeum. Nachádzajú sa tam artefakty z doby kamennej.

Marmaris castle/ Marmaris hrad
 Hrad v Marmarise. Nachádzajú sa tam artefakty z doby kamennej.  FOTO: FB- Marmaris Castle.

Veľký Bazár

Veľký bazár v Marmarise je veľmi vyhľadávanou atrakciou. Bol postavený v tradičnom tureckom duchu a nájdete v ňom všetko od typických orientálnych kobercov, cez rôzne voňavé koreniny, šperky, či oblečenie. Samozrejme sa tu stretnete i s povestným prehováraním predajcov a tak si nejaký ten suvenír môžete domov odniesť i za skvelú a vami vyjednanú cenu.

voňavé korenie v trhovisku- bazáre v Marmarise
Bazár v marmarise má mnohé lákadlá. Foto: pexels

Prístav

Prístav je neodmysliteľnou súčasťou tohto letoviska. Kotvia tu mnohé lode i krásne jachty . Vychutnáte si tu romantickú prechádzku a užijete si nezabudnuteľný výhľad na more. Samozrejme sa tu nachádza aj množstvo reštaurácii, barov, kaviarni a obchodov. A tiež sa odtiaľto môžete vybrať i na lodný výlet.

Marmaris port - Prístav v Marmarise -lode
 Prístav v Marmarise. Foto: FB Marmaris port. Foto: Facebook

Jaskyňa Nimara

Jaskyňu Nimara sa nájdete na vrchole polostrova Nimara, známeho aj ako Heaven island, neďaleko Marmarisu. Už 3000 rokov pred naším letopočtom jaskyňa slúžila ako miesto uctievania kultu bohyne Leta ( matky boha Apollona a bohyňe Artemis). V roku 1999 bola vyhlásená za chránené územie.

Jaskyňa Nimara - Nimara Cave blízko Marmarisu
Jaskyňa Nimara je tiež obľúbenou atrakciou. Foto: facebook

Pláž Icmeler

Je to jedna z najobľúbenejších pláži. Je to piesočnato – štrková a ponúka nádherné výhľady na blízke kopce. Ukryť sa pred slnkom môžete pod početnými palmami, alebo v niektorom z miestnych barov.

Pláž Icmeler
Pláž Icmeler je jedna z najobľúbenejších pláži v Turecku. FOTO: FB Icmeler

Ostrov Sedir

Sedir je prezývaný aj ako Kleopatrin ostrov. Dlhé roky bol totiž  preslávený jedným z najromantickejším príbehov. Povráva sa, že samotná Kleopatra sa na tomto ostrove stretla so svojím milencom Marcusom Antoniusom. Dnes sa ostrov využíva ako safari na džípoch a tiež je hot stopom pre výletné lode. Maličký ostrov posiaty olivovníkmi ukrýva nádhernú pláž s jemným pieskom a pozoruhodné pozostatky z antických čias ( zvyšky starovekého mesta, antického štadióna a svätyne boha Apolóna). 

marmaris plavba lodou po otrovoch
Marmaris ponúka prekrásne zákutia i skvelé výlety loďou.

Fethiye

Fethiye je skvelým východiskovým bodom. Ide o historické mestečko, v ktorom sa nachádzajú pozostatky kolosea, ale i lýkijské hrobky. Okrem toho tu nájdete more, prístav, či množstvo obchodíkov a reštaurácií. A sklamaní neostanú ani turisti, pretože v okolí sú krásne turistické chodníky.

Čo vidieť vo Fethiye a jeho okolí?

Amfiteáter vo Fethiye

Amfiteáter vo Fethiye bol objavený náhodou, počas stavby cesty. Ide o divadlo, ktoré zažilo vládu Alexandra Veľkého.

amfiteater vo Fethyie, staroveké antické divadlo
 Amfiteater vo Fethyie sa nachádza priamo v meste. FOTO: instagram

Kaňon Saklikent

Saklikent sa nachádza iba 40 minút od mesta Fethiye. S dĺžkou 20 km  a hĺbkou  300 metrov je druhým najväčším kaňonom v Európe. Vznikol ako následok zemetrasenia a dnes ponúka nádherné scenérie i príjemnú turistiku. Keďže tu nesvieti slnko, ponúka príjemný únik od neúnosných letných horúčav. No pripravte sa, že sa po ceste i namočíte. A určite si so sebou vezmite topánky vhodné i do vody.

Kaňon Saklikent
 Kaňon Saklikent Foto: FB: Saklikent

Historické mestá Xanthos, Kaunos a Letoon

Mesto Xanthos bývalo hlavným mestom Lykijskej federácie. Datuje sa do 8. stročia pred naším letopočtom a je jedním z najvýznamnejších archeologických nálezísk v Turecku. Aj vďaka tomu sa stalo súčasťou kultúrneho dedičstva zapísaného v UNESCU.

Kaunos býval dôležitým námorným prístavom a jeho história siaha až do 10. storočia pred naším letopočtom. Zaniklo v 15. storočí po  epidémií malárie. Dnes tu môžeme obdivovať starobylé ruiny.

Letoon slúžil ako náboženská svätyňa Lýkie. Sídlili tu 3 významné chrámy. Chrám bohyne Leta , Apolla a Artemis. I dnes sú sčasti zachované a tiež sa môžu pochváliť nálepkou kultúrneho dedičstva UNESCO.

Lýkijské hrobky vo Fethiye
 Lýkijské hrobky. Foto: Pixabay

Ölüdeniz

Pláž a modrá lagúna

patrí pod krídla Fethiye a je známy svojou ikonickou a najfotografovanejšou plážou v Turecku. Nádherne tyrkysová voda a biely piesok dotvárajú atmosféru Karibiku. Nachádza sa tu slávna ,,Modrá Lagúna“, , ktorá je súčasťou chráneného parku a pohľad na ňu je neopísateľný. Ölüdeniz v preklade znamená “mŕtve more“, no v skutočnosti je toto miesto mimoriadne živé a obľúbené. Sú tu skvelé podmienky na šnorchlovanie, kúpanie či turistiku a je to jedno z najlepších miest pre paragliding. Ten som si aj na vlastnej koži vyskúšala a bolo to mega super. Viac o tomto adrenalínovom zážitku sa dočítate v mojom článku Paragliding v Turecku: TOP adrenalínový zážitok.

Turecký Dalamán a Oludeniz
Jedna z najikonickejšich pláži v Dalamáne – Oludeniz. Foto: Pexels

Údolie motýľov

Údolie motýľov nájdete v blízkosti pobrežia Ölüdeniz. No po súši je takmer nedostupná. Aby ste sa dostali na túto okúzľujúcu bielu pláž musite sa doplaviť po mori. Údolie dostalo pomenovanie po motýľoch, ktoré tu žijú v hojnom počte. Predpokladá sa, že ich tu je viac ako 80 druhov. Okrem motýľou môžete počas vašej návštevy  vidieť  i vodopády. Veľkým zážitkom je i tunajšia stanovačka. Stan si viete prenajať na mieste. 

Udolie Motýľov Butterflyvalley Fethyie
 Údolie motýľov. Foto: facebook

Dalyan: Čo vidieť v Dalyane?

Liečivé a termálne kúpele

Jedna z najobdivuhodnejších prírodných lokalít egejského pobrežia je práve Dalyan. Toto mesto je známe najmä vďaka kúpeľom, v ktorých je liečivé bahno bohaté na síru. To sa používa na liečenie kožných chorôb, reumy a bolesti kĺbov, ale je známe i anti -age účinkom, keďže výrazne zlepšuje kvalitu pokožky a tak bráni tak jej starnutiu. Tiež je tu i mnoho termálnych prameňov.
Dalyan pri Dalamáne - plavba loďou
Plavba po rieke Dalyan vás omámi pohľadom na unikátne lýkijské hrobky kráľov. Foto: instagram.

Lýkijské hrobky           

Keď tu už budete určite nevynechajte plavbu loďou, ktorá začína v delte rieky Dalyan. Tá vás neskôr omámi pohľadom na unikátne lýkijské hrobky kráľov, ktoré sú vytesaných do mohutných skál tiahnucich sa popri rieke. Odhaduje sa, že pochádzajú z roku 400 pred Kristom a sú miestom odpočinku kráľov zo starovekého mesta Kaunos. O dychberúce a históriu nasiaknuté scenérie určite nebude núdza. Inak stopy lýkijskéj kultúru môžete vidieť po celom regióne.
Lýkijské hrobky kráľov, ktoré sú vytesaných do mohutných skál
Lýkijské hrobky kráľov, ktoré sú vytesaných do mohutných skál. Foto: pixabay

Korytnačia pláž Iztuzu

A keď tu už budete určite nevynechajte návštevu pláže Istuzu. Ponúka 7 kilometrov bieleho piesku a je považovaná za jednu z najkrajších pláží Turecka. Hovorí sa jej aj Korytnačia pláž. Od mája do augusta tu sídlia a rozmnožujú sa korytnačky Caretta Caretta. Správa pláží prísne monitoruje bezpečnosť korytnačiek a i tunajšia plážová infraštruktúra je navrhnutá s ohľadom na životné prostredie. Na Iztuzu sa môžete dostať na bicykli alebo autom z mesta Dalyan. Na južnom konci pláže je parkovisko a jeho severný cíp slúži na kotvenie lodí. Pláž je zatvorená od 20:00 do 8:00.
Korytnačia pláž Iztuzu žena nad plážou
 Korytnačia pláž Iztuzu. Foto: Facebook

Göcek

Je malým no nesmierne obľúbeným mestečkom. Má krásnu prírodu, promenádu a marínu s odparkovanými loďami a jachtami. Vyniká čistotou a pokojom.  Nie sú tu povolené viacposchodové budovy, pretože táto oblasť podlieha osobitnej ochrane. Ak si chcete užiť pokoj tak Göcek je tá správna voľba pre váš pobyt.

gocek

Oslovilo vás Turecko? Prečítajte si aj môj článok Čo vidieť a zažiť v Istanbule? a objavte krásy tejto nádhernej krajiny.

Otázky a odpovede

Máte otázku, ktorá vám leží na duši ? Šup s ňou do komentára:)

Akou menou sa v Turecku platí? 

V Turecku sa platí tureckou Lírou, pričom za 1 € dostanete 21 TRY.

Ako je to v Dalamáne a okolí s platbou kartou?

Platby kartou sú takmer všade akceptovateľné, no vždy majte pri sebe aspoň nejakú hotovosť. Zmenárne nájdete už i na letisku a nemajú najhorší kurz. Kartou sa dá platiť bezkontaktne aj v dolmušoch.

Ja som v Turecku vždy využivala Revolut a nikdy som s ňou nemala problém. Naozaj vrelo odporúčam túto cestovteľskú kartu. Máte na nej oveľa výhodnejší kurz ako v zmenárni a i bezplatný výber z mnohých bankomatov.

V Turecku mám odskúšané bezplatné bankomaty od Halkbank a PTT.

Karta je v základnom balíku bezplatná. Platí sa len za dovoz, čo robí asi nejakých 5 €. V základnom tarife neplatíte žiadny mesačný poplatok a do 200 € máte bezplatný výber z bankomatov.

Ak by ste si ju chceli založiť, prikladám môj odporúčací link pre REVOLUT.

Kedy ísť do Dalamanu a aké je tam počasie?

Najlepší čas na dovolenku je v rozmedzí mesiacov máj až október, kedy tu je hlavná sezóna. No leta sú tu veľmi horúce a teploty sa môžu vyšplhať až do závratných výšin.  

Kde si kúpiť simku s internetom?

Z mojej skúsennosti si na letisku simku vôbec nekupujte. Výhodnejšie varianty nájdete v mestách, no i tak to nebude lacná záležitosť. Minulý rok ( 2022 ) som kúpila turistickú sim za 300 TL , no tento rok v Istanbule som lacnejšie ako za 600 TL nenašla.

Najlepšou variantou je mať mobil s e- sim kartou a vyžiť aplikáciu AIRALO. Majú tam super ceny a balíčky si nastavíte už od 4 €.

Ak sa chystáte využiť túto možnosť, prostredníctvom môjho pozývacieho odkazu získate i vy uvítací kredit vo forme 3 $.

Nezabudnite na cestovné poistenie!

Pokiaľ nechcete, aby sa v prípade nečakaných zdravotných komplikácií vaša cesta výrazne navýšila, určite sa pred svojou cestou nezabudnite poistiť. Ja už dlhšiu dobu používam pistenie od Safety Wings. Ide o zahraničné poistenie s dosť vysokým krytím ( Určite si ho vopred porovnajte aj s našimi poistkami. ) a naozaj dobrými podmienkami. Aj počas covidu ponúkali krytie tohto ochorenia, zatiaľ čo konkurencia covid vo svojich podmienkach úplne vylučovala. Dnes je situácia iná a covid už porýva väčšina spoločnosti. No určite toto poistenie stojí aspoň za zváženie. V prípade potreby si všetko si vybavíte online a iba nahráte účtenky.

V tejto kalkulačke si môžete vypočítať i koľko by vás vyšlo poistenie na dané obdobie. Je vhodné aj pre nomádov a ľudí, čo cestujú do krajín mimo EÚ.

Môžete si vybrať dlhodobé alebo krátkodobé ( Specific Travel Dates ).

 ***

Pokiaľ by ste sa chceli trochu pobaviť a potrápiť svoju pamäť,  zahrajte si aj online pexeso Istanbul a jeho pamiatky.

 

Zdroje: planetware.com, tripadvisor, marmaristown, wikipedia 

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

18 komentárov

 1. Katka hovorí:

  Dobrý deň, b prvom rade krásny článok, ešte viac sa začínam tešiť na tento výlet. V pláne je ísť v septembri, no najviac sa obávame práve dopravy ani nie tak z letiska ako naspäť na letisko pred odletom, aby sme všetko včas postíhali, keďže prenájom auta sme už zamietli a taxíky vychádzajú drahšie ako letenka, je dobré vedieť o spomínaných autobusoch. Tiež dúfame, že v septembri bude ešte more teplé a bude sa v ňom dať kúpať. Teším sa na váš ďalší článok o tejto destinácii. 🙂

  1. Ďakujem krásne, veľmi ste ma týmto komentárom potešili. Túto dilemu som mala aj ja pred cestou, ale našťastie busy idú aj opačne. Idem hneď nahodiť fotky s rozpismi odchodov busov z Fethiye smerom na letisko. A tento výber dovolenky určite neoľutujete. Mne sa tu neskutočne páčilo a verím ,že i vy si odnesiete nezabudnuteľné zážitky.

   1. Jana hovorí:

    Zdravim Vás Mia. Váš článok ma veľmi zaujal. Všetko ste si zorganizovala sama, bez CK? V prvom rade kúpiť letenku a potom to ide….? Myslíte, že by sme to stihli zorganizovať na september, október? ďakujem

    1. Dobrý deň, Janka. Ďakujem krásne za Váš milý komentár. Áno, cestu som si zorganizovala sama. Letenku si kúpite priamo cez Ryanair a ubytko cez Booking, Airbnb alebo Agodu. Podľa vašich preferencií. A na otázku, či to stihnete zorganizovať na september- október je odpoveď, že určite áno. Nebojte sa, určite to dáte a ako si len potom začnete veriť :). Keby ste mali nejaké otázky, či potrebovali s niečim poradiť, pokojne mi napíšte. A ak budete chcieť, môžem vám dať aj kontakt na jedného, mnou overeného, predajcu zájazdov… Prajem Vám krásnu dovolenku! Určite sa vám v tomto regióne bude páčiť. ♥

   2. Andrea hovorí:

    Wau… super článok!! Rozhodli sme sa ako partia,ísť na pár dni práve sem na výlet spojený s nákupmi.Môžete nám niečo odporučiť??mam na mysli trznicu s oblečením napríklad??dakujem za každý tip . Pekný deň prajem. Andrea

    1. Ahoj, ďakujem veľmi pekne za milé slová. Na nákupy určite odporúčam miestne trhy, ktoré sa konajú vo vyhradené dni. Vo Fethiye sú to utorky a nájdete tam úplne všetko. Od poľnohospodárských plodín, cez oblečenie, šperky i miestne špeciality…. A dá sa tu i zjednávať 🙂

 2. Otto hovorí:

  Ďakujem Vám Mia za super článok. Takto si ja predstavujem cestopis. Všetko je napísané stručne, jasne a zrozumiteľne. Navyše veľmi prakticky doplnené fotografiami, čo viac si môže potencionálny cestovateľ priať. Ja sa chystám do Dalamanu 14.5.,ubytovanie mám rezervované v Sarigerme, ale keďže sa dá ešte zrušiť aj na základe Vášho článku sa pravdepodobne rozhodnem pre Fethiye. Ešte raz ďakujem za praktické informácie.

  1. Oooo veľmi pekne Vám ďakujem za pochvalu. Som rada, že pomohol. Počula som, že i v Sarigerme je prekrásne. Ja som bývala v Oludenize, tam bolo nádherne. Také tiché a pokojné miestečko. Aspoň počas mojej návštevy. Samotné Fethiye bolo zas dosť rušné. Každopádne nech sa rozhodnete pre hocijaké miesto, určite neoľutujete. Prajem krásnu dovolenku. A ak by vás zaujímalo viac z tohto miesta kuknite storky na mojom instagrame v sekcií Highlight Dalamán. Chcela by som napísať aj článok z môjho pobytu tu, no asi to tak skoro nebude. Tak som ho aspoň doplnila o nejaké info.

 3. Miriam Milkova hovorí:

  Prajem pekny vecer MIA
  Docitala som Vase velmi zaujimave clanky.
  My cestujeme 12.8.2022 do Turecka-MARMARIS a ako som sa docitala o tej preprave z letiska na hotely tak sa Vas chcem opytat ze transfer zabukovat nie je potrebne? Staci len nastupit do autobusu na letisku a zaplatit tam poplatok za cestovny listok?
  Za odpoved Vam vopred dakujem

  1. Dobrý deň.Transfer si naozaj nemusíte dopredu bookovať. Naozaj stačí vyjsť z letiska a nasadnúť na autobus s ceduľkou Marmamris. A keď dojdete na stanicu v Marmarise určite sa na zastávke poobzerajte po miestnej pobočke Havas, aby ste si mohli pozrieť časy odchodov pri spiatočnej ceste. Vo Fethiye sme zastali rovno pri ich kancelárií. Tak predpokladám, že v Marmmarise to bude podobne. A ak aj nenájdete, popýtajte sa ľudí. Ti sú veľmi milí a ochotní. Prajem vám krásnu dovolenku.❤️

 4. Jana hovorí:

  Dobrý deň,
  radi by sme sa do Dalamanu a okolia pozreli vo februári – cez jarné prázdniny. Zaujíma nás príroda a hostória. Myslíte, že je to vhodný čas roka? Je presun medzi jednotlivými mestečkami verejnou dopravou veľmi komplikovaný? ďakujem za Vašu radu.
  Jana

  1. Dobrý deň. Myslím si, že i vo februári budete mať skvelý čas na objavovanie tejto nádhernej krajiny. Ja som tu bola naposledy koncom novembra a bolo skvelé. Síce nie všetky atrakcie fungovali, ale i tak sme si tam užili nádherný čas. Je to skvelý čas na objavovanie historických krás a turistiku. A ak ste trošku otužilejšia stále sa môžete i okúpať. Teplota vody a vzduchu sa stále pohybujú okolo 19-20ˇC. Čo sa týka dopravy, tak tá môže na vás pôsobiť trochu viac chaotický, ale keď zistíte z akej zastávky sa kde dostanete, tak sa v pohode premiestnite na miesta, kam chcete. Nebojte sa pýtať ľudí, či šoférov. Sú veľmi milí a nápomocní.Na mojom instagrame a fb mám o nejakých miestach viac rozpísané, tak sa môžete nechať inšpirovať. Prípadne, ak s niečim potrebujete pomôcť, tak mi tam môžete pokojne napísať 🙂 Prajem krásny a nezabudnuteľný pobyt. Mia

 5. Martina hovorí:

  Dobrý deň,
  krásny článok, pekne zhrnuté, chcem sa opýtať koľko dní ste boli? Alebo koľko odporúčate aby sme stihli pozrieť všetko?
  Ďakujem za radu 🙂

  1. Dobrý deň, ďakujem veľmi pekne. Od mojej prvej návštevy som na tomto mieste bola už 4x. A to ja sa nezvyknem vracať na jedno miesto. Sama tomu nechápem, ale Fethiye má pre mňa špeciálne miesto. Milujem to tam. Je tam naozaj všetko, čo mám rada. Hory, more, príroda, mesto, pláže, kaňony… Takže sa tu nebudete nudiť ani, keby ste tam boli mesiac. Ak potrebujete s niečim poradiť, tak sa môžete na mňa smelo obrátiť v správe na facebooku, alebo instagrame.

 6. kubo hovorí:

  zdravim. Super clanok. Ja by som sa chcel opytat ake mesto odporucate kde to troska aj zije 😀 myslim tym nejake bary nocne podniky disco a podobne 😀 dakujem

  1. Ahoj. Ďakujem veľmi pekne. Ak chcete nočný život, tak sa odporúčam ubytovať sa v letnej sezóne v Hisaronu, kde je veľa nočných klubov a zároveň je to i blízko ku pláži Oludeniz. Tiež je tam i zábavný park.

 7. Lucia hovorí:

  Dobrý deň,
  ja by som sa rada informovala či mi viete poradiť s dopravou z Dalamanu do Bodrumu. Internet mi s tým veľmi nepomohol :/
  Ďakujem.

  1. Dobrý deň,

   v Turecku super funguje stránka a aj aplikácia obilet.com. Viete si tam vyhľadať spojenia a aj si ich priamo kúpiť. No bohužiaľ som teraz nenašla žiadne spojenie do Bodrumu 🙁 Skúste ešte vyskúšať do okolitých miest.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *