Socha ježiša Krista v Kline s panorámou Oravskej Prírody
Dnes cestujem Európa Inšpirácie a zaujímavosti Orava Slovensko

Socha Ježiša Krista v slovenskom Kline

Severoslovenská dedinka Klin sa už nejaký ten rôčik pýši svetovým skvostom. Na kopci Grapa, ktorý sa týči nad dedinou sa totiž nachádza replika slávnej sochy Ježiša Krista. Presne tá, ktorá  je symbolom brazílskeho Ria de Janeira a patrí medzi novodobé divy sveta. Už nemusíte cestovať za oceán. Ten úchvatný výhlad si môžete vychutnať i u nás na Slovensku.

Dedinka Klin leži iba pár kilometrov od Námestova a na jej kopci Grapa sa vo výške 686 m.n.m nachádza slávna socha Ježiša Krista. Meria 9,5 metrov, rozpätie rúk dosahuje sedem metrov a váži 23 ton. Tento monument, vytvorený v roku 2008, je v poradí treťou kópiou brazílskeho Krista na svete a zároveň najvyššou sochou Spasiteľa na Slovensku. 

Jej autorom je miestny ľudový rezbár, Peter Ganobjak. Tento talentovaný umelec túto sochu z betónu vyrobil iba za 25 dní, pričom jej výstavbu financoval Jozef Sroka. Práve ten prišiel s myšlienkou, aby sa postavila socha Ježiša Krista, ktorá by ochraňovala celú Oravu. 

A to sa mu vskutku podarilo. Keď totiž stojíte na vrchole, máte skutočne impozantný výhľad na celý Oravský región a dovidíte i do blízkeho  Poľska. Ten pohľad vás pohladí na duši a naplní pokojom.

Celé okolie je nádherné upravené. Nachádzajú sa tu lavičky, hojdačky pre deti, altánky, horopis a množstvo kvetov a zelene. Okrem spomínanej sochy Ježiša Krista tú nájdete i sochy kľačiaceho pápeža Jána Pavla II. a blahoslavenej Zdenky Schelingovej. Pár metrov pred vyhľadávanou atrakciou začína Bolestná cesta Sedembolestnej Panny Márie, ktorú tvorí deväť zastavení s modlitbami. Následne sa dostanete ku kaplnke Božieho Milosrdenstva.

Vrch Grapa sa tak stal vyhľadávaným turistickým i duchovným centrom. Skutočne tu panuje výnimočná atmosféra a na rozdiel od jej originálu si túto návštevu vychutnáte v pokoji a bez milióna turistov naokolo.

Ako sa tu dostanete?

K soche sa dostanete cestou, ktorá vedie priamo cez dedinu. Po odbočke z nej sa dostanete na kľukatú panelovku a po niekoľkých stovkách metrov na pravej strane uvidíte parkovisko. Potom už pokračujete asi 30 minút strmším kopcom. No táto prechádzka určite za to stojí. Tí menej mobilní sa môžu autom vyviesť až hore.

 

GPS: 49,453401 19,483437

Cestu ku soche Ježiša Krista v Kline lemujú polia.
Cestu ku soche Ježiša Krista v Kline lemujú polia.
Už pri stúpaní ku soche Krista v Kline si môžete vychutnať nádherné scenérie
Už pri stúpaní ku soche Krista v Kline si môžete vychutnať nádherné scenérie.
kalvária v Kline pod sochou Krista
Tesne pod vrcholom sa nachádza kalvária.
Pár metrov pred vyhľadávanou atrakciou začína Bolestná cesta Sedembolestnej Panny Márie, ktorú tvorí deväť zastavení s modlitbami
Pár metrov pred vyhľadávanou atrakciou začína Bolestná cesta Sedembolestnej Panny Márie, ktorú tvorí deväť zastavení s modlitbami.
Takýto pohľad na sochu Ježiša krista v Kline sa vám naskytne tesne pod vrcholom
Takýto pohľad na sochu Ježiša krista v Kline sa vám naskytne tesne pod vrcholom
Socha Ježiša Krista v Kline
Konečne sme sa ku nej dostali!
Socha Ježiša Krista v Kline v celej svojej kráse
Socha Ježiša Krista v Kline je skutočne impozantná!
Nádherný výhľad od Sochy Ježiša Krista v Kline s nádhernou panorámou
Socha Ježiša Krista v Kline chráni celú Oravu. Za krásneho počasia vidno Oravskú priehradu, Roháče i Zakopané v Poľsku.

Video: youtube

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *