Londýn múzea zadarmo
Dnes cestujem Európa Londýn Praktické tipy a triky Veľká Británia

Londýn: Múzeá, ktoré môžete vidieť zadarmo

Londýn je jedným z najväčších, naj-navštevovanejších i najkrajších miest. No zároveň má jedno svoje prvenstvo i v kolónke najdrahších metropol Európy. Ubytovanie, strava, či doprava je tu výrazne drahšia ako v iných mestách. No na druhej strane však Londýn ponúka množstvo bezplatných múzeí a atrakcií. A mnohé sú doslova úžasné a vrelo ich odporúčam navštíviť! 

1. Natural History Museum

NHM je jedno z naj-navštevovanejších a naj- ikonickejších múzeí v Londýne. Už pri vstupe vás uchváti 5 metrová kostra dinosaura diplodoka, tyranosaura Rexa. či iných prehistorických zverov. Táto úctyhodná zbierka obsahuje viac ako 70 miliónov objektov, ktoré sú rozdelené do piatich sekcií: zoológia, botanika, paleontológia, entomológia a mineralógia, pričom značná časť je venovaná aj ekológií.

Za zmienku stojí i miestne Darwinovo centrum. Môžete si prejsť aj interaktívnou výstavou zameranou na vývin a vývoj človeka, či zažiť silu zemetrasenia. Tak isto sa tu deti môžu zapojiť do rozličných projektov a so skúsenými inštruktormi si čo to vyskúšať.

Viac sa dozviete na webovej stránke múzea –www.nhm.ac.uk

Otváracie hodiny: 10:00-17:50

Vstupné: Zadarmo

2. British Museum

British Museum (Britské múzeum) sa považuje za jedno z najväčších a najdôležitejších múzeí kultúry a histórie. Nájdete tu viac ako 7 miliónov predmetov zo všetkých kontinentov.  Toto múzeum disponuje najväčšou zbierkou zo starovekého Egypta, ale tak isto tu nájdete exponáty i z antického Grécka, Ríma, Perzie, Afriky i z Veľkonočných ostrovov. Vstup do múzea je zadarmo, spoplatnené sú iba niektoré expozície. Zaujímavosťou je, že brány  Britského múzea boli  po prvýkrát pre verejnosť otvorené už v roku 1759.

Otváracie hodiny: 10:00-17:30                                       
                   Piatky: 10:00-20:30
 
Vstupné: zadarmo

3. Museum of London

Múzeum mesta Londýn je zamerané na históriu tohto veľkomesta. Nájdete v ňom všetko, od starovekých vykopávok až po súčasnosť. Ide o taký interaktívny prierez, ktorý zachytáva rozkvet i úpadok Londýna. Veľmi pútavo je zobrazené obdobie čiernej smrti ( mor), či obrovský požiar, ktorý na niekoľko dní zachvátil mesto a to takmer úplne ľahlo popolom. Nasledovalo jeho opätovné budovanie i jeho ďalší rozmach, ktoré opäť pribrzdila 1 a 2. svetová vojna. Súčasťou tejto výstavy sú aj dobové obydlia, obchody, autá, či šaty…

Otváracie hodiny : 10:00-18:00

Vstupné: zadarmo

4. Múzeum Viktórie a Alberta

Múzeum Viktórie a Alberta je najväčšie múzeum dekoratívneho umenia a dizajnu na svete. Jeho zbierka má viac ako 4 milióny predmetov.  Bolo založené ešte v roku 1852 a nájdete tu 145 sál a chodby dlhé dokopy 13 kilometrov. Za pozretie určite stoja sochy renesančných umelcov, ázijské umenie a sála Cast Court, ktorá dosahuje výšku dvojposchodovej budovy.

Otváracie hodiny: 10:00-17:45

                          Piatky: 10:00 – 22:00

Vstupné: zadarmo ( okrem vyhradených krátkodobých výstav)

múzeum v Londýne zadarmo
Foto: instagram

5. Science Museum

Science museum (Vedecké Múzeum ) patrí medzi najobľúbenejšie múzeá v Londýne. Na siedmich poschodiach nájdete množstvo interaktívnych exponátov. Okrem prvej parnej lokomotívy, modelu DNA, či výstavy vesmíru, tu môžete nájsť aj  simulátory lietania, IMAX kino, panely s hádankami a hrami. 

Otváracie hodiny: 10:00-18:00

Vstupné: zadarmo ( IMAX kino, letecké simulátory, príležitostné atrakcie: za poplatok. )

Cestujete do Londýna? Možno vás bude zaujímať ako je to v tomto veľkomeste s dopravou. Odpoveď nájdete v mojom článku Doprava v Londýne: Aké lístky sa oplatí kúpiť?

6. National Gallery

Najnavštevovanejšou budovou na Trafalgarskom námestí je bezpochyby Národná Galéria. Nájdete tu viac ako 2000 obrazov od najznámejších autorov z celého sveta. Ak teda chcete vidieť diela od Vincenta van Gogha, Augusta Renoira, Leonarda da Vinci, Michelangela … na jednom mieste a k tomu ešte úplne zadarmo, jednoznačne odporúčam navštíviť National Gallery

Otváracie hodiny: 10:00-18:00

                    Piatky: 10:00-21:00

Vstupné: zadarmo

Národná Galéria v Londýne je zadarmo

7. Tate Modern

Bývalá elektráreň na brehu Temže je dnes miestom vyhľadávaného múzea moderného umenia- Tate Modern. Nájdete v ňom viac ako 60 000 umeleckých diel pre všetky vekové kategórie.  Spolu s Tate Britain je súčasťou Tate Gallery. Súčasťou budovy je i impozantná vyhliadka, vďaka ktorej sa návštevníkom naskytne nádherný panoramatický výhľad na mesto. Vstup je free, platené sú iba niektoré výstavy. 

Otváracie hodiny: 10:00-18:00

           Piatky, soboty: 10:00-22:00

Vstupné: zadarmo (niektoré výstavy platené)

Foto: instagram

8. National Portrait Gallery

Národná galéria portrétov ponúka zbierku obrazov, karikatúr, fotografií a kresieb slávnych osobností. Okrem stredovekých kráľov tu nájdete aj portrét kráľovskej rodiny, Micka Jaggera  a mnohých ďalších.

Otváracie hodiny: 10:00-18:00

         Štvrtky, Piatky: 10:00 – 21:00

Vstupné: zadarmo

9. Výhliadka Sky Garden

Na vrchole mrakodrapu Walkie Talkie ( 35 poschodie) sa nachádza výhliadková záhrada známa pod názvom Sky Garden.  Vstup na jeden a pol hodiny je pritom úplne zadarmo. Potrebná je len rezervácia na konkrétny termín a čas. Bohužiaľ o túto atrakciu je veľký záujem a preto odporúčam booknuť si svoj vstup čím skôr. Obvykle tak  asi mesiac dopredu. Odmenou vám bude nádherný výhľad na mesto z vtáčej perspektívy, ktorý si môžete spríjemniť drinkom v bare, či večerou v reštaurácií, alebo si len tak posedieť v nejakom zákutí najvyššie položenej záhrady v Londýne. 

Vstupné: Free ( je potrebná vstupenka rezervácie na konkrétny dátum a čas). 

Rezervácia: TU.

10. Parky a záhrady

Ak už budete v Londýne určite odporúčam navštíviť aspoň jeden z miestnych parkov, či záhrad. Je ich tu neskutočne veľa a každý z nich je niečim zaujímavý. Navyše vstup do nich ( okrem rezidentských ) je bezplatný. Môžete si v nich spraviť piknik, požičať si bicykel či kolobežku, člnkovať sa na jazierkach alebo si len v tejto oáze pokoja oddýchnuť. 

Bonus:

Ak by ste chceli vidieť platené katedrály ( St Paul’s Cathedral, Westminster Abbey) zadarmo, odporúčam ich navštíviť počas bohoslužieb. Síce na nich nebudete môcť fotografovať ani sa svojvoľne promenádovať interiérom, ale počas omše, budete môcť zažiť noblesnú a slávnostnú atmosféru ako samotná kráľovná Alžbeta. Za doprovodu speváckeho zboru i orgánu. Je to skutočne zážitok!

Ďalšie pamiatky s bezplatným vstupom nájdete TU a pokiaľ ste milovníkmi múzeí, či architektúry omrkmine i tieto architektonicky najzaujímavejšie múzea. A budem rada, keď mi v komentároch prezradíte, ktoré z nich sa vám už podarilo navštíviť. 

pexels.com, instagram

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *