Čo vidieť a zažiť v Užhorode_ TOTO je top 15 atrakcií, ktoré by si mal navštíviť!
Dnes cestujem Európa Praktické tipy a triky Ukrajina

Čo vidieť a zažiť v Užhorode? TOP 15 miest

Ukrajinský Užhorod je v istom slova zmysle mesto kontrastov. Na jednej strane na nám naskytuje pohľad na moderné a pomerne vyspelé mesto, no na druhej  strane priam bije do očí miestna chudoba. Nachádza sa iba pár metrov od Slovenska a má asi 117 000 obyvateľov. Len čo prekročíte naj-strážnejšiu hranicu schengenského priestoru, ocitáte sa v úplne inom svete. Akoby ste sa vrátili o niekoľko rokov naspäť. 

Zážitkom je už len ten prechod cez hranice autom a tie neskutočne dlho trvajúce kontroly. Keby nezažijem, asi ani neverím, že je to tak. No po ich prekročení vás do reality vráti cestný tankodrom, pretože cesty sú tu naozaj v katastrofálnom stave. No po prejdení niekoľko desiatok metrov sa už ocitáte v samotnom centre Užhorodu. A ten ponúka pestrú paletu možností pre aktívny, či pasívny oddych. Čo by ste mali teda navštíviť?

Na tejto mapke nájdeš takmer všetky miestne pamiatky. 

1. Sakury

 Užhorod na jar rozkvitá prekrásnymi japonskými čerešňami- Sakurami. A je skutočne nádherný. Práve v období ich kvitnutia zažíva toto západo-ukrajinské mesto najväčší boom. A niet sa čo čudovať. Prísť sa väčšinou oplatí v poslednom aprílovom, či prvom májovom týždni.  Okrem japonských čerešní môžete obdivovať i magnólie. V tomto čase sa tu koná aj Sakura fest, ktorý je oslavou jari, sakúr a dobrého vína. 

2. Lipová alej

( Nábrežie nezávislosti )

Lipová alej, ktorá lemuje jeden z brehov rieky Uh je obľúbenou promenádou a miestom, kde si vychutnať kávičku v jednej z množstva pekných kaviarničiek. Nachádza sa v centre mesta a je skvelým miestom pre romantickú prechádzku. Taktiež sa tu môžete schovať pred horúcimi slnečnými lúčmi alebo si len tak posedieť na jednej z lavičiek. 

lipová alej Užhorod

3. Pravoslávne nábrežie

(gaštanová a sakurová aleja)

 Pozdĺž nábrežia na druhej strane rieky rastie gaštanová a sakurová aleja. V jej strede sa nachádza pamätník bojovníkom.

4. Pedestriansky  most 

Je najstarším peším mostom. Spája oba brehy rieky a je obľúbeným miestom prechádzok, či stretnutia mladých. Rovnako ako v iných zahraničných mestách, tak i tento most postihol trend vešania zámkov lásky. Prechádzka po zotmení má tiež svoje čaro. 

Pedestriansky most v Užhorode

Pedestriansky most užhorod

5. Užhorodský hrad

( Uzhhorod Castle,  Transcarpathian Regional History Museum )

Užhorodský hrad je krásnym miestom plnej romantiky, historie a mysticizmu. O jeho existencii existuje prvá zmienka už z 10. storočia. V sieňach hradu bolo zriadené krajské múzeum so stálymi expozíciami z oblasti dejín, kultúry, vojny, životného štýlu, hudby a ľudových obyčají. V múzeu sa nachádza originálna  mučiareň a tajné katakomby.

Užhorod castle
Foto: facebook

6. Múzeum ľudovej architektúry

( Subcarpathian Rus’ Museum of Folk Architecture and Customs )

V tesnej blízkosti Užhorodského hradu je postavená tradičná zakarpatská dedina- tzv. Zakrapatský skanzen.  Môžete tu nakuknúť do bývalých rusínskych, ukrajinských, rumunských i maďarských príbytkov z obdobia konca 18. storočia až začiatku 20 storočia,  či dreveného kostolíka. Je tu i obecná škola, starodávna vyhňa, vodný mlyn a sedliacka krčma. 

7. Katedrále Povýšenia svätého kríža 

( Cross Exaltation Cathedral ) 

Interiér tejto gréckokatolíckej katedrály je zariadený v rokokovom štýle. Maľby vo vnútri v interiéry pochádzajú zo začiatku 20. storočia a sú vyhotovené v štýle neskorého baroka svetovo uznávaným zakarpatským  maliarom Josypom Bokšajom. V katedrále sa čiastočne zachovali fragmenty  autentických malieb pochádzajúcich z 18. storočia. V ľavej veži je osadený tonu vážiaci zvon „Ivan“, a v pravej veži sa zasa nachádza jeho mohutnejší brat, ktorý má až tri tony. 

8. Synagóga (Filharmónia)

Bývalá židovská synagóga dnes slúži ako miesto Zakarpatskej filharmonie. V roku 1974 bol v koncertnej miestnosti synagógy nainštalovaný jeden z najväčších píšťalových organov na Ukrajine obsahujúci tri klaviatúry a 2250 píšťal. V týchto priestoroch vystupujú  svetoznámi hudobníci i umelecké súbory.

agoga Užhorod , filharmonia

9. Kostol sv. Juraja

(  St.George Church ) 

Kostol svätého Juraja je rímskokatolícky chrám zo 17. storočia postavený vďaka Jurajovi Drugetovi, starostovi mesta Užhorod, na mieste zničeného protestantského chrámu. 

Kostol sv. Juraja v Užhorode

10. Korzo / Bulvár 

Kedysi bola táto pešia ulica domovom remeselníkov, no i dnes je srdcom miestneho obchodu. Nájdete tu množstvo obchodíkov, reštaurácií, či kaviarničiek, ktoré ponúkajú miesto na odpočinok, či nákupy. 

korzo užhorod

11. Univerzitná botanická záhrada

  ( Uzhgorod University Botanic Garden )

Sk milujete rastlinky, určite by ste mali navštíviť i miestnu botanickú záhradu. Kedže patrí ku tunajšej univerzite, návštevu v nej si musíte vopred rezervovať.

12. Užhorodské trhy

 Do tohto hraničného mesta sa už roky pravidelne cestuje za účelom výhodných nákupov. Na miestnom trhu nájdete takmer všetko!

Užhorodské trhy
Foto: Facebook

13. Arborétum Laudona

Pomenované je podľa svojho zakladateľa Ištvána Laudona, učiteľa Užhorodského gymnázia. V parku je vysadených asi 20 druhov stromov z celého sveta. Rastie tu aj najstarší druh stromu – ginkgo a tiež aj  magnólia, cyprus močaristý, tis jahodový, borovica čierna (rakúska), buk lesný, kryptoméria japonská a marhuľa močaristá.

14. Víno

Keďže Zakarpatsko je aj známym krajom vinárov,nemôžete si nechať ujsť ochutnávku miestneho vína. V novembri sa tu koná i vinobranie, tzv.  zakarpatské bujelaux.

užhorod vino

15. ,,Cestovanie v čase”

Dalo by sa povedať, že pre našinca, môže byť taká návšteva Ukrajiny akoby exkurziou do minulého režimu. Po meste totiž premávajú staršie modely áut a autobusov, ktoré dnes už nájdeme skôr v múzeach ako na cestách. Vychutnajte si preto túto jedinečnú možnosť vrátiť sa v čase o pár rokov naspäť.

Užghorodský konstrast

 

 

 

ungvar.rada-uzhgorod.

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *