Dnes cestujem Doprava Európa Londýn Praktické tipy a triky Veľká Británia

Doprava v Londýne: Aké lístky sa oplatí kúpiť?

Doprava v Londýne je na prvý pohľad nesmierne zložitá. No len, čo pochopíte jeho základné pojmy i jeho vlastný biologický rytmus, už vám orientácia v tejto zložitej dopravnej tepne nebude robiť na čele až také vrásky. A ak si svoje trasy dobre naplánujete a vyhnete sa cestovaniu metrom v ,,peak- u” ( pokiaľ to bude možné), môžete ušetriť peknú sumičku! Ako na to sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Na začiatok treba spomenúť, že doprava v Londýne sa riadi dvoma časovými pojmami. A to cestovanie počas dopravnej špičky ,,peak “ alebo mimo nej  „off-peak“.

Vo všeobecnosti platí, že

  • raňajšia špička( peak ) trvá na väčšine trás od 06:30-09:30
  • večerná špička ( peak ) od 16:00-19:00.

Práve počas špičky je okrem obrovského počtu pasažierov ešte aj cestovná tarifa oveľa vyššia. Obzvlášť pri preprave metrom. Preto sa jej pokús vyhnúť, cestuj počas off peak alebo zvoľ jazdu autobusom. Tak ťa vyjde jazda nielen lacnejšie, ale navyše môžeš obdivovať mesto. 

Hopper Fare

Ak behom jednej hodiny od vystúpenia z autobusu nastúpiš znovu, za druhú cestu neplatíš. ( * pri použití Oyster alebo contactless karty )

Skupinové lístky sú lacnejšie. Ak idete skupinka viac sa oplatí kúpiť si spoločný lístok, než keby si ho každý kupoval sám.

Tarifné zóny v Londýne

V Londýne je 9 cestovných zón, pričom sa väčšina najznámejších pamiatok nachádza práve v pásme 1 a 2. Pre lepšiu ilustráciu prikladám aj mapu tarifných zón, prípadne si ich môžete stiahnuť TU.

Cestovné lístky platia

  • na metro (Underground, Tube )
  • na miestne prímestské vlaky v Londýne
  • Docklands Light Railway (DLR)
  • London Overground
  • na autobusy po celom Londýne.

Aplikácie na dopravu v Londýne:


Transport for London ( tfl.gov.uk ) na tejto stránke nájdeš mapy, spojenia, registruješ svoju Oyster, či bezkontaktnú kartu a následne nájdeš i vyúčtovania za cesty.

Citymapper mapky a smart vyhľadávač spojov, funguje aj offline

 


Appky na taxíky a jazdy zadarmo v Londýne:


  • UBER – nám sa podarilo dostať 15 GBP kredit, čo nám pokrylo jazdu cez pol Londýna. Najlepšiu cenu sme pritom našli cez google mapy – zadali sme si vyhľadávanie trasy a tam nám vyskočila ponuka využiť 15 GBP kredit na UBER.
  • Hailo – dostaneš 10 GBP na prvú jazdu pri zadaní kupónu (APPLDN pre Londýn).
  • Addison Lee – dostaneš tiež 10 GBP na prvú jazdu pri zadaní kódu HELLO10.
  • Thetrainline – je aplikácia na lacnejšiu dopravu (funguje v celom Anglicku). Lístky sú lacnejšie aj o polovicu.
  • Viavan – je aplikácia, ktorá funguje v zóne 1,2 (čiže centrum) a funguje to na princípe, že cena na osobu v rámci jednej zóny je 3GBP. Ak idete viacerí, cena sa zvýši, no stále je to bezkonkurenčne málinko. A keď si stiahnete appku, mám pre vás aj kód na 20GBP zľavu: prakhar2s3. Mám ho od kamoša, ktorý v Londýne žije (aj on dostane 20GBP kredit). Keď budete viacerí, vie prvý z vás využiť tento pozývací kód a potom sa môžete popozývať navzájom, no noví členovia majú pozývací kredit už len 10 GBP.

zdroj: travelhacker.blog


 

Cestovné lístky

Doprava v Londýne, dvojposchodový autobus

A, Jednorazový lístok

V dnešnej dobe si môžeš vybrať z bohatej palety cestovných lístkov. K dispozícií je Travelcard, Oyster alebo môžeš použiť svoju bezkontaktnú kartu. …

Najbežnejšou, najdostupnejšou, no zároveň i najdrahšou variantou je kúpiť si v automate alebo na väčších staniciach v pokladni  klasický  lístok na jedno použitie.

Cena jednorazového lístka je

  • 4,90 £ za cestu v zóne 1 (centrálny Londýn) a medzi zónou 1 a zónou 2 alebo 3
  • 5,90 £ medzi zónou 1 a zónami 4 – 5
  • £ 6 medzi zónami 1 – 6

B, Travel Card

V automate na lístky alebo na pokladniciach vlakových staníc si môžeš kúpiť aj jednodňovú alebo týždennú Travelcard. Cena sa líši podľa zón, v ktorých sa chceš pohybovať. Ak plánuješ v Londýne stráviť niekoľko dní a častejšie cestovať, je dobrou možnosťou zadovážiť si týždňovú Travelcard.

Top Tip:  Ak si na vybraných vlakových staniciach zakúpiš týždennú kartu travelcard dostaneš jej papierovú verziu. Iba táto papierová verzia s logom National Rail ti ponúka na hlavných turistických atrakciách zľavu  2 za cenu 1 .  Kde všade sa dá využiť táto vychytávka nájdeš tu. Keď chceš využiť zľavu, stačí keď na príslušnej pokladni ukážeš lístky s logom vlakovej spoločnosti a vyplnený kupón, ktorý získaš buď na vlakovej stanici ( pri kúpe ) alebo si ho stiahneš z netu. Ak potrebuješ viac informácií, klikni tu.

Pri papierovej verzií sa vyžaduje aj fotografia pasažiera.

Travelcard

  • Môžeš začať používať v ktorýkoľvek deň v týždni či hodinu, bez obmedzenia. Je úplne jedno, či je peak alebo peak out.

 

Jednodňový Travelcard lístok

 

Týždenný travelcard lístok

týždenný cestovný lístok Travelcards

 

Ako používať Travelcard?

  • V metre jednoducho vôjdeš do podzemnej stanice a lístok vložíš do turniketu. Ten sa otvorí a môžeš jazdiť. 
  • V autobuse stačí, keď lístok pri nastupovaní ukážeš šoférovi.

* Ešte jedno upozornenie, ktoré by ťa mohlo zmiasť. Dnes sa už pod pojmom Travelcard označujú aj jednodňové, alebo týždenné tikety, ktoré sa dajú nahrať na Oyster alebo bezkontaktnú kartu.

C, Oyster Card

doprava v Londýne Oyster karta

Obľúbenou možnosťou je vybavenie si karty Oyster, známa tiež aj ako Pay as you go (PAYG). Tú môžeš získať v  príslušnom stredisku nachádzajúcom sa vo väčších staniciach metra, či na väčšine vlakových staníc, v stánkoch s nápisom Oyster Card, alebo si ju pohodlne objednaj cez internet a doručia ti ju až priamo domov. Kartu si potom môžeš dobiť ( „top up“ ) za min. 5, max. 50 liber v automatoch, pričom platiť môžeš buď hotovosťou alebo platobnou kartou.

Za vystavenie karty Oyster sa platí vratná záloha 5 libier  a následne funguje na princípe dobíjania, pričom sú nastavené maximálne denné limity. Keď  ich prekročíš, viac už v daný deň za dopravu neplatíš.

Kartu Oyster môžeš použiť na úhradu len jednej samostatnej cesty. Vtedy záleží, či cestuješ v špičke, alebo mimo nej. V porovnaní s obyčajným lístkom z automatu je cena lístka o 50 % nižšia.

Oyster/ Contactless Daily Cap

Ak máš Oysterku alebo bezkontaktku, tak za deň neprejazdíš viac ako je daný denný strop ( Daily Cap). Napríklad v zóne 1-2 je to 7 £. Všetky jazdy naviac máš tým pádom zadarmo. A ak cestuješ iba autobusmi, denné maximum na Oyster card/ contactless card je £4.50.

 

 

* Týždňový lístok cez Oyster/ Contactless card však platí od pondelka do nedele, preto ak prichádzaš v piatok alebo cez víkend a ostávaš na dlhšie, viac sa oplatí kúpiť si týždenný Travelcard. 

Top Tip: Ak cestuješ iba autobusmi, ich denné maximum na Oyster card je £4.50 alebo  £ 21.20 za týždeň ( pozor platí iba od pondelka do nedele).

Ako používať Oyster Card?

doprava v Londýne

  • Metro: Oyster kartu je potrebné priložiť pri vstupe ( tap in ) aj výstupe ( tap out ) na žlté pole na turnikete, či stĺpiku pri vstupe do stanice metra.
  • POZOR: Je veľmi dôležité priložiť kartu pri vstupe aj pri výstupe a to aj v prípade, že tam nie je žiadna prekážka vo forme turniketu – tzn. – že sú tam takzvané otvorené turnikety alebo iba také stĺpiky cez ktoré prechádzate. v opačnom prípade sa vám naúčtuje akoby celá suma za lístok čo je medzi 4-7 libier za tú jazdu. 
    Oyster_E-Day_ticket_reader
    Turniket v londýnskom metre (zdroj: Wikipedia)
  • Autobus:  Keď budete nastupovať kartu jednoducho priložíte na žlté pole pri šoférovi. Pri výstupe nie je potrebné sa odznačiť. 

* Na žltom políčku by sa ti malo zobraziť aj to koľko ťa jazda stála i tvoj zostatok na karte. 

Pred odchodom z Londýna môžeš zálohovanú Oyster kartu vrátiť a bude ti naspäť vyplatená záloha i zostávajúci kredit. 

Top Tip: Oysterka má aj Emergency Ride – ak na nej nemáš dosť kreditu na jazdu, povolí ti spraviť ešte jednu jazdu. Keď si potom dobiješ kredit, peniaze za túto jazdu ti budú stiahnuté.

 

D, Bezkontaktná platobná karta/ Contactless  pay card 

doprava v Londýne - metro stanica

Ak sa ti nechce vybavovať Oysterku a vlastníš bezkontaktnú kartu, stačí keď si na webe dopravnej spoločnosti vytvoríš účet a registruješ ju. Získaš tak ihneď nielen výhodné cestovné, ktoré je takmer identické s výhodami Oyster karty, ale rovnako aj prehľad o svojich cestách a vyúčtovaniach. 

Používa sa rovnako ako Oysterka, ale nemusíte ju dobíjať. Suma sa z vašej platobnej karty odpočíta najneskôr nasledujúci deň. 

použitie contactless karty.

V metre je potrebné priložiť pri vstupe ( tap in ) aj výstupe ( tap out ) na žlté pole na turnikete, či stĺpiku pri vstupe do stanice metra. 

V autobuse stačí pri vstupe priložiť na žlté políčko.

Maximálny denný strop je totožný ako pri karte Oyster. 

 

Pri autobusoch je tiež odrátaná £1.50 za jednu jazdu a denne maximálne  £4.50

Pozor však nie všetky sú akceptovateľné, najmä keď sú vydané inou krajinou ako Veľká Británia. 

Akceptované sú karty vydané v Británií ( aj Revolut), American Express,Mastercard, Maestro.

Niektoré karty Visa a V PAY vydané mimo GB nie sú priate, preto odporúčam vybaviť si Revolut Kartu

E, Autobusové lístky 

Vo všetkých zónach platí rovnaká tarifa. 

7 day bus pass

  • elektronický ( nabitý na Oyster/ Contactless cartu) – platí od pondelka do nedele
  • papierový– bez obmedzenia a počíta sa 7 dní od ich prvého označenia.

Bus uplatnenie lístkov

  • Keď budete nastupovať kartu Oyster jednoducho priložíte na žlté pole pri šoférovi. Pri výstupe nie je potrebné sa odznačiť. 
  • Papierovú Travelcard stačí pri nastupovaní ukázať šoférovi.

Zaujímavé linky : na bus linky 11 alebo 24, autobus vás prevedie cez väčšinu najznámejších londýnskych pamiatok ako Big Ben, Westminsterský palác (Houses of Parliament), Westminsterské opátstvo (Westminster Abbey), Leicesterské námestie, Trafalgarské námestie, Horse Guards Parade na Whitehall, kde sa nachádzajú strážcovia na koňoch, Tower of London alebo Tower Bridge.

 

Tak aký typ lístka sa najviac oplatí?

doprava v Londýne

Podľa tejto tabuľky si môžeš kuknúť, čo sa pre tvoju cestu do Londýna najviac oplatí. Sú to lístky s denným stropom Day Cap ( Oyster alebo Contactless carta), či týždenná travelcard?

doprava v Londýne

Vo všeobecnosti platí, že ak tvoj pobyt v Londýne trvá do 6 dní oplatí sa platiť Oysterkou alebo bezkontaktkou a ak si v Londýne 6-7 dní výhodnejší je Travelcard. Ak sa tu plánuješ zdržať týždeň, odporúčam zaobstarať si papierovú verziu týždennej Travelcard. Tá platí na rozdiel od elektronickej verzie ( po- ne ) týždeň od prvého označenia a navyše si môžeš uplatniť aj zľavu na atrakcie 1+1. 

Samozrejme, všetko záleží od tvojho programu, množstva ciest i preferencií.

Dôležité: Každý cestujúci musí mať svoju vlastnú kartu!

Deti do 11 rokov majú bezplatnú dopravu. 

                                                                                                       ***

Ja som stávila v Londýne asi len 4,5 dňa a rozhodla som sa pre platbu bezkontaktnou kartou REVOLUT. Zaregistrovala som ju na webe dopravnej spoločnosti  a mala som tak aktuálne info o tom, koľko ma stála daná cesta. Ak som prekročila denný strop 7 £ mala som zvyšné cesty skutočne free. Karta REVOLUT mi skvelo poslúžila počas celého pobytu. Platila som ňou takmer všetko počas celého pobytu a nemala som s ňou najmänší problém. Nemusela som vôbec navštíviť zmenáreň. Prevod eúr na libry som si uskutočnila pomocou aplikácie. Trvalo to pár sekúnd a mala som i oveľa výhodnejší kurz. Preto ju aj vrelo doporučujem.

tfl.gov.uk, toptiplondon.com

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

9 komentárov

  1. Jana hovorí:

    Dobry den,
    v prvom rade dakujem za clanok , bol velmi uzitocny.
    Mozem sa este spytat, ci je mozne s revolut kartou zaplatit cestovne v Londyne aj za deti?
    dakujem
    Jana

    1. Dobrý deň,

      Deti od 5- 10 rokov cestujú zadarmo, ak cestujú v sprievode rodičov, ktorý majú platný cestovný lístok.

      ( Children aged five to 10 can travel free at any time by Tube, DLR, London Overground and some National Rail services in London, as long as they travel with an adult who has a valid ticket.)

      Pri deťoch 11-15 rokov.

      Ak navštevujete Londýn mimo Spojeného kráľovstva, požiadajte o zriadenie zľavy pre mladého návštevníka na kartu Oyster na ktorejkoľvek stanici metra, London Overground alebo Elizabeth. To umožňuje dieťaťu vo veku 11 až 15 rokov cestovať na 14 dní s 50 % zľavou z cestovného pre dospelých. Keď požiadate o zľavu pre mladého návštevníka, dieťa musí byť s vami.

      Viac informácií nájdete na tejto stránke.

      https://www.visitlondon.com/traveller-information/getting-around-london/do-kids-need-an-oyster-card

  2. Jana hovorí:

    Dobry den,
    Mozem sa este spytat, ci je mozne s revolut kartou zaplatit cestovne v Londyne aj za deti?
    dakujem
    Jana

    1. Dobrý deň, určite sa dá. Ale lepšou možnosťou je zľavnená Oyster karta pre deti 10- 15 rokov. Mladšie deti ( 5- 10 rokov ) cestujú v sprievode platiaceho dospelého zadarmo. Ak je staršie odporúčam Revolut kartu.

  3. Valéria hovorí:

    Dobrý deň, chcem ss opýtať či mi postačuje elektoronická revolut karta v mobile alebo potrebujem aj plastovú kartu na prepravu v Londýne?

    1. Dobrý deň, postačí Vám, ale určite by som si pre istotu so sebou vzala aj fyzickú kartu.

  4. Tibor hovorí:

    Dobry den,
    pekny sumar, dakujem

    Len fyi
    tu:
    https://www.toptiplondon.com/places-to-visit/2-for-1-offers/where-to-buy-paper-travelcard#google_vignette

    som dnes nasiel toto:
    Please not that 7-Day ‘paper’ Travelcards have been phased out and are no longer available from train stations.

    cize 🙁 :
    To qualify for the National Rail 2 for 1 deals at London attractions, you need either a train ticket or a ‘paper’ One Day Travelcard bought from a train station (not an underground/tube station).

  5. Pali hovorí:

    Je bezpečne so pohybovať vo všetkých častiach Londýna ?

    1. Ako isto viete, tak Londýn ako veľkomesto má i menej bezpečné štvrte. Radila by som naštudovať si, ktoré časti sú rizikové a radšej sa im vyhnúť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *