Cyprus Dnes cestujem Doprava Európa Praktické tipy a triky

Cyprus počasie a doprava

Cyprus je očarujúca krajina, v ktorej sa kedysi z vody zrodila bohyňa Aphrodita. Jej nádherné útesy, teplá klíma a najmä kryštálovo čisté azúrové more a biely piesok na pobreží  z neho robia ,,Karibik európy” a vyhľadávanú dovolenkovú destináciu. Hoci je táto panenská krajina poškvrnená vojenským konfliktom a následným  rozdeleným na dve časti, ( Cyperskú a Tureckú) , nič to neoberá o jej štatút turistického raja. Ako a kedy je najlepšie navštíviť túto očarujúcu destináciu, ako na a z letiska a ako funguje MHD sa dozvieš v nasledujúcich riadkoch. 

 

Kedy ísť na Cyprus?

Na tento nádherný ostrov môžeš zavítať v ktoromkoľvek ročnom období. Samozrejme, ak preferuješ plážovú dovolenku, tak je ideálny čas už od konca mája, kedy sa väčšinou dá už v mori kúpať. No jún, september a začiatok októbra je asi topka. More je už krásne vyhriaté, teploty sa pohybujú okolo znesiteľnej 30-ky a nie je ešte plnka. Naopak v júli a auguste sú už dosť brutálne horúčavy ( 35- 40 ° C )  a aj masy dovolenkárov.

V zimných mesiacoch priemerná teplota dosahuje príjemných 15-20 ° C, čím sa naskytujú vhodné podmienky na cestovanie a detailné spoznávanie krajiny bez toho, aby si sa potil vo vlastnej šťave.

Priemerné teploty pre daný mesiac si vieš overiť, keď do googlu zadáš ,,weather lonely planet cyprus october”

Na aktuálne počasie je spoľahlivá stránka: www.accuweather.com

Doprava

Dostať sa na Cyprus už vďaka nízkonákladovkám nie je až takou drahou záležitosťou. Vieš sa sem dopraviť už za 50 €, no výhodná cena je počas leta väčšinou okolo 100- 150 €. Záleží od termínu, či tvojej rýchlosti pri bookovaní akčných leteniek. Všeobecne platí, že čím skôr pred odletom bookuješ, tým máš aj väčšiu šancu uloviť si palubný lístok za super cenu. No niekedy sa stane, že sa akcie objavia pár dní pred odletom. U nízkonákladoviek veru nikdy nevieš.

 

Cyprus má tri letiská:

  1. Paphos (cyperská časť)
  2. Larnaca (cyperská časť)
  3. Ercan ( turecká časť)

1. PAPOS, PAPHOS

  •  priamy let z Krakowa,Katowice, Viedeň, Bratislavy Ryanair-om.

2. LARNACA

Nízkonákladové spoločnosti:

Okrem nízkonákladoviek tu lieta mimo charterových letov aj spoločnosť Austrian ( z Viedne do Larnaky ) a od roku 2019 už môžete do Larnaky poletieť z Bratislavy, Košíc a Prahy aj spoločnosťou Cyprusairways.com.

Výhodné ceny leteniek si môžeš kuknúť cez vyhľadávač azair.eu alebo kiwi.com. No neodporúčam cez ne kupovať. Na vyhľadanie sú super, ale zákaznicky servis nemajú bohvie čo. Radšej si vždy kúp letenku priamo u dopravnej spoločnosti( často býva ešte o pár eur lacnejšia, no nebýva to pravidlo ). Samozrejme ak je v cene podstatný rozdiel odporúčam zvážiť pre a proti.

3. Letisko Ercan sa nachádza v Tureckej časti a nemá štatút medzinárodného letiska, čím by sa pri prechode cez hranice mohol naskytnúť problém. Preto neodporúčam kupovať si tam neodporúčam kupovať letenky.

Doprava z/na letisko

Hromadná doprava

Do Larnaky i okolitých miest premáva niekoľko autobusových liniek. Bežná cena lístka je 1,5 € ( po 21. hodine už je večerná tarifa v hodnote 2.5 € ) a celodenný lístok vychádza na 5 €.

Východ ku zastávke MHD sa nachádza na druhom poschodí letiska v odletovej časti, pričom nie je nijako označená. Nenechajte sa pomýliť značením východu pre autobusy. Značky vás totiž nasmerujú ku transferovým linkám autobusu a nie ku klasickej MHD. Stačí, keď vyjdete z haly von mostíkom a asi za minútu ste už pri klasickej zastávke.

Cesta z letiska do centra trvá približne 20 min a frekvencia liniek je najmenej každých 30 min., pričom spoje premávajú od 6:00 do 23:30. Do centra Larnaky môžete využiť linky s číslom 407, 417, 418, 419, 429 a najčastejšie premáva práve linka 425.

Prehľadný cestovný poriadok medzi letiskom a Larnakou ( končí pri známej pláži Foinikoudes ) nájdete TU.

Orientačná mapa primestkých spojov medzi letiskom a Larnakou.

cestujlevne.com )

Kompletný prehľad hromadnej dopravy na Cypre si zas môžeš kuknúť na www.cyprusbybus. Sú  tam pekne rozlíšené spoje, ktoré premávajú medzi mestami – ( Intercity busy ) a primestskými autobusmi.  Vieš si tam naplánovať cestu, či pozrieť spoje.

Je dostupná aj aplikácia v dvoch verziách. Ak budete cestovať busmi odporúčam si radšej stiahnuť platenú verziu ako využívať tú free. ( nevie zobrazovať mapy ani lokalizovať aktuálnu polohu ). 

Cenník mestkých liniek

www.cyprusbybus.com

           Cenník Intercity Busov

www.cyprusbybus.com

Priamo z letiska jazdia raz za hodinu ( od 4:00 do 1:15  ) autobusy spoločnosti flibco.com do hlavného mesta Nicosia ( cca 40 minút za 8€ ) a do Paphosu ( 90 minút za 15 € ).

Na naplánovanie cesty poslúži samozrejme aj úžasná aplikácia Rome2rio.
 

Prenajatie auta na Cypre

No jazdí sa na opačnej strane ako u nás, čo môže menej skúseným šoférom spôsobiť poriadny hlavy bôľ.

Spôsob, akým získať flexibilitu a nezávislosť je určite prenajať si auto. Ceny od 7 eur do 30 eur na deň v economy triede zoženieš cez Billiger Mietwagen – web je po nemecky, ale majú nízke sumy.

Alternatívne môžeš skúsiť nájsť auto cez Momondo a porovnať ceny. Obe stránky ti porovnajú ceny dostupných áut u stoviek spoločností a zoradia od tej najvýhodnejšej ponuky.

 

 

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *