Pohľad na zrúcaninu hradu Likava v Likavke z prístupovej cesty
Dnes cestujem Európa Liptov Slovensko

Na výlete na Likavskom hrade

Boli ste už na hrade Likava? Ja sa otvorene priznávam, že som roky jazdila okolo Likavského hradu a z cesty som vždy obdivovala jeho majestátnosť učupenú v lone Chočských vrchov. Až raz nastal deň D. a ja som konečne nakukla za mocné múry tohto najväčšieho hradu Liptova. Ako a kedy sa tu dostanete, koľko zaplatíte za vstupné, či akými povesťami a legendami je tento liptovský klenot opradený… Čakajú vás nádherné výhľady a mučiareň, ktorú si môžete na vlastnej koži i vyskúšať.

Tento, kedysi mocný kráľovský strážny hrad, z ktorého dnes ostali dobre zachovalé ruiny, stojí vysoko na hradnom brale nad obcou Likavka. O tom, že nie je celoročne otvorený, som sa presvedčila na mojej prvej návšteve. No keďže svoje brány otvára iba od mája do septembra, spravili sme si vtedy aspoň prechádzku okolo jeho múrov. Tá začína na chodníčku pri bráne a vedie dookola hradu. Miestami je to celkom strmina, ale tie výhľady, ktoré sa vám naskytnú, sú jednoducho úžasné. Určite odporúčam.

No po druhýkrát už bola naša expdícia úspešná a konečne sme prekročili i hradnú bránu a dostali sa dovnútra. Momentálne je k dispozícií iba muzeálna zbierka v Hunyadyho bašte. Okrem expozície venovanej histórií tejto pevnosti tu môžete nájsť a dokonca i na vlastnej koži odskúšať stredovekú mučiareň. Takže ak máte odvahu, môžete sa nechať spútať na dereši alebo natiahnuť na škripec. Znie to hrôzostrašne, no na moje počudovanie to počas našej návštevy vyskúšali všetky deti, ktoré sa tam vtedy nachádzali. No adrenalín zrejme musí byť! Prejsť sa môžete i po nádvorí, no zvyšok bývalého palácového komplexu je neprístupný.

Na Likavský hrad vyjdu aj deti, no kočíky neodporúčam
Likavský hrad je vhodný aj pre deti.

Niečo z histórie hradu Likava

Prvá písomná zmienka o hrade Likava pochádza z roku 1315, kedy bola na dôležitej obchodnej ceste vybudovaná táto obranná pevnosť. Jej mohutné múry ochraňovali cestu z Považia na Oravu a do Poľska.

Hrad Likava postupne spravovali významné rody ako Hunyadyovci, Illésházyovci a Thökölyovci, ktoré sa zaslúžili o jeho súčasnú podobu. K pôvodnému jadru hradu bol pristavený dolný hrad, neskôr i horný hrad v gotickom a renesančnom štýle. V 17. storočí mu pribudli nové opevnenia a 5 bášt. No ani tie ho neubránili pred cisárskym vojskom, ktoré hrad značne poškodilo ( 1670).  Následne táto pevnosť slúžila ako vojenská ubytovňa a stoličná väznica.

Ku koncu jeho slávy prispelo, keď sa ho zmocnili povstalecké vojská Františka II. Rákociho. V roku 1707, keď už bol na ústupe pred cisárkými vojskami, ho na jeho príkaz zbúrali.

V súčastnosti je táto zrúcanina v správe Liptovského múzea a v Hunyadyho bašte je zriadená stála expozícia dejín hradu. Horný hrad je momentálne pre verejnosť uzatvorený, sprístupnená je iba dolná časť hradu, múzeum a nádvorie.

V Hunyadyho bašte Likavského hradu je zriadené múzeum
V Hunyadyho bašte Likavského hradu je zriadené múzeum histórie hradu a stredoveká mučiareň.

Ako sa dostanem ku Likavskému hradu?

mapa Ako sa dostanem ku hradu Likavka a kde sa dá zaparkovať
Cesta ku hradu Likava a možnosť parkovania.

 

Auto: GPS: N49°5’34” E19°18’42”

Ak prichádzate autom, zaparkovať môžete na nenápadnom malom parkovisku, ktoré sa nachádza na okraji obce, v smere od Dolného Kubína.

Autobus: Vystúpte v obci Likavka na zastávke ,,hrad” ( blízko parkoviska ) alebo na hlavnej zastávke ( trošku ďalej).

Cesta na Likavský hrad vedie aj cez les
Cesta na Likavský hrad vedie aj cez les.

Z parkoviska i zastávky pôjdete chvíľku cez dedinu a následne sa po pár metroch napojíte na červenú turistickú značku. Miernym stúpaním sa dostanete až ku rázcestiu, kde sa môžete rozhodnúť pre kratšiu, no strmšiu cestu cez les, alebo si to obídete naokolo a cesta vás dovedie až priamo k bráne. Chodník vedie i cez stavenisko rozostavanej diaľnice a nemala by vám zabrať viac ako 30 minút. 

Podstatné je držať sa červenej turistickej značky vychádzajúcej z obce. Po červenej môžete ku hradu prísť aj priamo zo železničnej stanice  v Ružomberku. Táto cesta vám zaberie asi 1 hodinu.

My sme sme išli tou cestou cez les a naspäť sme si zvolili dlhšiu trasu. V pohode to zvládlo aj moje štvorročné krstniatko, no vybrať sa tam s kočíkom alebo ľudom s obmedzenou pohyblivosťou určite neodporúčam.

Otváracie hodiny:

1. 5. – 31. 5.        So – Ne 10.00 – 16.00
1. 6. – 15. 9.        Po – Ne 9.00 – 17.00
16. 9. – 29. 9.    Po – Ne 10.00 – 16.00

Vstupné:

Dospelí              2€
Deti                    1€

Povesti o hrade

I. Legenda o skrytom poklade

Počas obliehania Likavského hradu hradný pán Thőkőly s pomocou sluhu v noci zakopal poklad. Následne tohto jediného svedka sťal a v nastávajúcom boji sám prišiel o život. Odvtedy tento poklad nik nevidel a povráva sa, že ho už storočia stráži práve  popravený čeľadník. Ten sa pravidelne o polnoci prechádza hradom a nesie svoju hlavu pod pazuchou.

II. Legenda o čiernej pani

Od 16. storočia sa traduje povesť o čiernej panej, dobrej Helene Kružičovej, ktorá sa po svojej smrti začala objavovať v čiernych šatách na hrade a v jeho okolí. Chránila úrodu a pomáhala poddaným. Podľa legiend sa Helena ešte ako dieťa väčšinou hrávala s deťmi poddaných a často im nosila jedlo z hradnej kuchyne. Ako 14-ročná vytrhla z rúk panského úradníka korbáč, ktorým chcel potrestať jej priateľa z detstva. Pre porušenie autority vrchnosti ju jej prísny otec poriadne potrestal. Čierna pani mala byť strážnym anjelom poddaných Likavy od svojej smrti v roku 1586.

III. Legenda o nešťastnej dcére hradného pána

Ďalšia povesť vypráva príbeh o krásnej dcére hradného pána. Jej otec ju chcel ju násilne vydať za bohatého šľachtica, pána neďalekého hradu. Ženích bol pekný, bohatý, len jednu chybu mal, že bol veľmi bezbožný. Nelákalo zbožné dievča jeho bohatstvo, ani krása a odpudzovala ho jeho bezbožnosť. Keď sa dozvedela o otcovom úmysle, dlho do noci plakala vo výklenkoch hradu. Začul jej plač statočný šuhaj, ktorý sa vracal z roboty domov horou pod hradom.

Pýtal sa krásnej dcéry pána hradu, prečo plače. Keď mu všetko rozpovedala, ponúkol sa jej, že ju vyslobodí z rúk nesvedomitého otca a odprevadí, kde len chce. Ešte tej noci vnikol do hradu, odniesol dievča a ono, keď aký je statočný i pekný, ponúklo sa mu za ženu, hoci bol len chudobný gazdovský syn. Obliekla si pekný slovenský kroj, pracovala na poli, žila v chudobe, ale bola šťastná.

Hrad Likava na fotkách

Hrad Likava v Likavke je najväčším hradom na Liptove
Hrad Likava už z diaľky láka na návštevu.
Cesta na hrad Likava vedie popod rozostavanú diaľnicu.
Prístupová cesta na hrad Likava vedie aj popod rozostavanú diaľnicu.
Na Likavský hrad musíte ísť po červenej turistickej ceste aj cez les
Cesta na hrad Likava sa dostanete po červenej turistickej značke.
Nádvorie Likavského hradu
Nádvodie Likavského hradu.
Nádvorie Likavského hradu
Nádvodie a horný hrad Likava v Likavke.
ruiny likavského hradu v Likavke
Z Likavského hradu je dnes už len zrúcanina.
pohľad z Likavského hradu
Aj takýto výhľad sa vám naskytne z Likavského hradu.
pohľad na Hunyadyho baštu v ktorej je mučiaren a expozícia Likavského hradu
Pohľad na Hunyadyho baštu, v ktorej je mučiareň a expozícia dejín Likavského hradu.

 

interier Hunyadyho bašty v hrade likava
Interiér Hunyadyho bašty v hrade Likava.
mučiareň na Likavskom hrade
V mučiarni na Likavskom hrade si môžete i vyskúšať dereš, či škripec.

mučiaci nástroj španielska čižmaAj španielska čižma bola jedným z mučiacich nástrojov.

Hradby likavského hradu Takýto výhľad na hradby Likavského hradu si môžete vychutnať z chodníka, ktorý vedie okolo hradieb.

Čo ešte vidieť na Liptove?

Foto/ Text: Mia Video:youtube– Marian Šimko Zdroj: liptovskemuzeum, wikipedia, hrady-zamky.sk

 

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *