Poh─żad na zr├║caninu hradu Likava v Likavke z pr├şstupovej cesty
Dnes cestujem Eur├│pa Liptov Slovensko

Na v├Żlete na Likavskom hrade

Boli ste u┼ż na hrade Likava? Ja sa otvorene prizn├ívam, ┼że som roky jazdila okolo Likavsk├ęho hradu a z cesty som v┼żdy obdivovala jeho majest├ítnos┼ą u─Źupen├║ v lone Cho─Źsk├Żch vrchov. A┼ż raz nastal de┼ł D. a ja som kone─Źne nakukla za mocn├ę m├║ry tohto najv├Ą─Ź┼íieho hradu Liptova. Ako a kedy sa tu dostanete, ko─żko zaplat├şte za vstupn├ę, ─Źi ak├Żmi poves┼ąami a legendami je tento liptovsk├Ż klenot opraden├Ż… ─îakaj├║ v├ís n├ídhern├ę v├Żh─żady a mu─Źiare┼ł, ktor├║ si m├┤┼żete na vlastnej ko┼żi i vysk├║┼ía┼ą.

Tento, kedysi mocn├Ż kr├í─żovsk├Ż str├í┼żny hrad, z ktor├ęho dnes ostali dobre zachoval├ę ruiny, stoj├ş vysoko na hradnom brale nad obcou Likavka. O tom, ┼że nie je celoro─Źne otvoren├Ż, som sa presved─Źila na mojej prvej n├ív┼íteve. No ke─Ć┼że svoje br├íny otv├íra iba od m├íja do septembra, spravili sme si vtedy aspo┼ł prech├ídzku okolo jeho m├║rov. T├í za─Ź├şna na chodn├ş─Źku pri br├íne a vedie dookola hradu. Miestami je to celkom strmina, ale tie v├Żh─żady, ktor├ę sa v├ím naskytn├║, s├║ jednoducho ├║┼żasn├ę. Ur─Źite odpor├║─Źam.

No po druh├Żkr├ít u┼ż bola na┼ía expd├şcia ├║spe┼ín├í a kone─Źne sme prekro─Źili i hradn├║ br├ínu a dostali sa dovn├║tra. Moment├ílne je k dispoz├şci├ş iba muze├ílna zbierka v Hunyadyho ba┼íte. Okrem expoz├şcie venovanej hist├│ri├ş tejto pevnosti tu m├┤┼żete n├íjs┼ą a dokonca i na vlastnej ko┼żi odsk├║┼ía┼ą stredovek├║ mu─Źiare┼ł. Tak┼że ak m├íte odvahu, m├┤┼żete sa necha┼ą sp├║ta┼ą na dere┼íi alebo natiahnu┼ą na ┼íkripec. Znie to hr├┤zostra┼íne, no na moje po─Źudovanie to po─Źas na┼íej n├ív┼ítevy vysk├║┼íali v┼íetky deti, ktor├ę sa tam vtedy nach├ídzali. No adrenal├şn zrejme mus├ş by┼ą! Prejs┼ą sa m├┤┼żete i po n├ídvor├ş, no zvy┼íok b├Żval├ęho pal├ícov├ęho komplexu je nepr├şstupn├Ż.

Na Likavsk├Ż hrad vyjdu aj deti, no ko─Ź├şky neodpor├║─Źam
Likavsk├Ż hrad je vhodn├Ż aj pre deti.

Nie─Źo z hist├│rie hradu Likava

Prv├í p├şsomn├í zmienka o hrade Likava poch├ídza z roku 1315, kedy bola na d├┤le┼żitej obchodnej ceste vybudovan├í t├íto obrann├í pevnos┼ą. Jej mohutn├ę m├║ry ochra┼łovali cestu z Pova┼żia na Oravu a do Po─żska.

Hrad Likava postupne spravovali v├Żznamn├ę rody ako Hunyadyovci, Ill├ęsh├ízyovci a Th├Âk├Âlyovci, ktor├ę sa zasl├║┼żili o jeho s├║─Źasn├║ podobu. K p├┤vodn├ęmu jadru hradu bol pristaven├Ż doln├Ż hrad, nesk├┤r i horn├Ż hrad v gotickom a renesan─Źnom ┼ít├Żle. V 17. storo─Ź├ş mu pribudli nov├ę opevnenia a 5 b├í┼ít. No ani tie ho neubr├ínili pred cis├írskym vojskom, ktor├ę hrad zna─Źne po┼íkodilo ( 1670).  N├ísledne t├íto pevnos┼ą sl├║┼żila ako vojensk├í ubytov┼ła a stoli─Źn├í v├Ąznica.

Ku koncu jeho sl├ívy prispelo, ke─Ć sa ho zmocnili povstaleck├ę vojsk├í Franti┼íka II. R├íkociho. V roku 1707, ke─Ć u┼ż bol na ├║stupe pred cis├írk├Żmi vojskami, ho na jeho pr├şkaz zb├║rali.

V s├║─Źastnosti je t├íto zr├║canina v spr├íve Liptovsk├ęho m├║zea a v Hunyadyho ba┼íte je zriaden├í st├íla expoz├şcia dej├şn hradu. Horn├Ż hrad je moment├ílne pre verejnos┼ą uzatvoren├Ż, spr├şstupnen├í je iba doln├í ─Źas┼ą hradu, m├║zeum a n├ídvorie.

V Hunyadyho ba┼íte Likavsk├ęho hradu je zriaden├ę m├║zeum
V Hunyadyho ba┼íte Likavsk├ęho hradu je zriaden├ę m├║zeum hist├│rie hradu a stredovek├í mu─Źiare┼ł.

Ako sa dostanem ku Likavsk├ęmu hradu?

mapa Ako sa dostanem ku hradu Likavka a kde sa d├í zaparkova┼ą
Cesta ku hradu Likava a mo┼żnos┼ą parkovania.

 

Auto: GPS: N49┬░5’34” E19┬░18’42”

Ak prich├ídzate autom, zaparkova┼ą m├┤┼żete na nen├ípadnom malom parkovisku, ktor├ę sa nach├ídza na okraji obce, v smere od Doln├ęho Kub├şna.

Autobus: Vyst├║pte v obci Likavka na zast├ívke ,,hrad” ( bl├şzko parkoviska ) alebo na hlavnej zast├ívke ( tro┼íku ─Ćalej).

Cesta na Likavsk├Ż hrad vedie aj cez les
Cesta na Likavsk├Ż hrad vedie aj cez les.

Z parkoviska i zast├ívky p├┤jdete chv├ş─żku cez dedinu a n├ísledne sa po p├ír metroch napoj├şte na ─Źerven├║ turistick├║ zna─Źku. Miernym st├║pan├şm sa dostanete a┼ż ku r├ízcestiu, kde sa m├┤┼żete rozhodn├║┼ą pre krat┼íiu, no strm┼íiu cestu cez les, alebo si to ob├şdete naokolo a cesta v├ís dovedie a┼ż priamo k br├íne. Chodn├şk vedie i cez stavenisko rozostavanej dia─żnice a nemala by v├ím zabra┼ą viac ako 30 min├║t. 

Podstatn├ę je dr┼ża┼ą sa ─Źervenej turistickej zna─Źky vych├ídzaj├║cej z obce. Po ─Źervenej m├┤┼żete ku hradu pr├şs┼ą aj priamo zo ┼żelezni─Źnej stanice  v Ru┼żomberku. T├íto cesta v├ím zaberie asi 1 hodinu.

My sme sme i┼íli tou cestou cez les a nasp├Ą┼ą sme si zvolili dlh┼íiu trasu. V pohode to zvl├ídlo aj moje ┼ítvorro─Źn├ę krstniatko, no vybra┼ą sa tam s ko─Ź├şkom alebo ─żudom s obmedzenou pohyblivos┼ąou ur─Źite neodpor├║─Źam.

Otváracie hodiny:

1. 5. ÔÇô 31. 5.        So ÔÇô Ne 10.00 ÔÇô 16.00
1. 6. ÔÇô 15. 9.        Po ÔÇô Ne 9.00 ÔÇô 17.00
16. 9. ÔÇô 29. 9.    Po ÔÇô Ne 10.00 ÔÇô 16.00

Vstupn├ę:

Dospel├ş              2ÔéČ
Deti                    1ÔéČ

View this post on Instagram

Boli ste u┼ż na Likavskom hrade? Ak nie, ver├şm, ┼że nasleduj├║ce forografie v├ís navnadia na ─Źarokr├ísnu prech├ídzku za jednou z najvplyvnej┼í├şch pevnost├ş zasadenej do lona malebnej liptovskej pr├şrody. I ke─Ć je z Likavsk├ęho hradu dnes u┼ż iba zr├║canina, i na─Ćalej tu vl├ídne majest├ítna atmosf├ęra d├ívnych ─Źias. ─îl├ínok ?u┼ż ─Źoskoro na webe #travelfansk #dnescestujem #turistavovlastnejkrajine #slovenskonafotke #praveslovenske #thisisslovakia #carovneslovensko #niejeturabezstura #slovakiaisbeautiful #spoznavamslovensko #travelinspiration #travelbloggeer #objavujemslovensko #likavka #hradlikava #huaweimate20lite #fotimhuawei

A post shared by travelfansk (@travelfansk) on

Povesti o hrade

I. Legenda o skrytom poklade

Po─Źas obliehania Likavsk├ęho hradu hradn├Ż p├ín Th┼Ĺk┼Ĺly s pomocou sluhu v noci zakopal poklad. N├ísledne tohto jedin├ęho svedka s┼ąal a v nast├ívaj├║com boji s├ím pri┼íiel o ┼żivot. Odvtedy tento poklad nik nevidel a povr├íva sa, ┼że ho u┼ż storo─Źia str├í┼żi pr├íve  popraven├Ż ─Źe─żadn├şk. Ten sa pravidelne o polnoci prech├ídza hradom a nesie svoju hlavu pod pazuchou.

II. Legenda o ─Źiernej pani

Od 16. storo─Źia sa traduje poves┼ą o ─Źiernej panej, dobrej Helene Kru┼żi─Źovej, ktor├í sa po svojej smrti za─Źala objavova┼ą v ─Źiernych ┼íat├ích na hrade a v jeho okol├ş. Chr├ínila ├║rodu a pom├íhala poddan├Żm. Pod─ża legiend sa Helena e┼íte ako die┼ąa v├Ą─Ź┼íinou hr├ívala s de┼ąmi poddan├Żch a ─Źasto im nosila jedlo z hradnej kuchyne. Ako 14-ro─Źn├í vytrhla z r├║k pansk├ęho ├║radn├şka korb├í─Ź, ktor├Żm chcel potresta┼ą jej priate─ża z detstva. Pre poru┼íenie autority vrchnosti ju jej pr├şsny otec poriadne potrestal. ─îierna pani mala by┼ą str├í┼żnym anjelom poddan├Żch Likavy od svojej smrti v roku 1586.

III. Legenda o ne┼í┼ąastnej dc├ęre hradn├ęho p├ína

─Äal┼íia poves┼ą vypr├íva pr├şbeh o kr├ísnej dc├ęre hradn├ęho p├ína. Jej otec ju chcel ju n├ísilne vyda┼ą za bohat├ęho ┼í─żachtica, p├ína ne─Ćalek├ęho hradu. ┼Żen├şch bol pekn├Ż, bohat├Ż, len jednu chybu mal, ┼że bol ve─żmi bezbo┼żn├Ż. Nel├íkalo zbo┼żn├ę diev─Źa jeho bohatstvo, ani kr├ísa a odpudzovala ho jeho bezbo┼żnos┼ą. Ke─Ć sa dozvedela o otcovom ├║mysle, dlho do noci plakala vo v├Żklenkoch hradu. Za─Źul jej pla─Ź stato─Źn├Ż ┼íuhaj, ktor├Ż sa vracal z roboty domov horou pod hradom.

P├Żtal sa kr├ísnej dc├ęry p├ína hradu, pre─Źo pla─Źe. Ke─Ć mu v┼íetko rozpovedala, pon├║kol sa jej, ┼że ju vyslobod├ş z r├║k nesvedomit├ęho otca a odprevad├ş, kde len chce. E┼íte tej noci vnikol do hradu, odniesol diev─Źa a ono, ke─Ć ak├Ż je stato─Źn├Ż i pekn├Ż, pon├║klo sa mu za ┼żenu, hoci bol len chudobn├Ż gazdovsk├Ż syn. Obliekla si pekn├Ż slovensk├Ż kroj, pracovala na poli, ┼żila v chudobe, ale bola ┼í┼ąastn├í.

Hrad Likava na fotkách

Hrad Likava v Likavke je najv├Ą─Ź┼í├şm hradom na Liptove
Hrad Likava u┼ż z dia─żky l├íka na n├ív┼ítevu.
Cesta na hrad Likava vedie popod rozostavan├║ dia─żnicu.
Pr├şstupov├í cesta na hrad Likava vedie aj popod rozostavan├║ dia─żnicu.
Na Likavsk├Ż hrad mus├şte ├şs┼ą po ─Źervenej turistickej ceste aj cez les
Cesta na hrad Likava sa dostanete po ─Źervenej turistickej zna─Źke.
N├ídvorie Likavsk├ęho hradu
N├ídvodie Likavsk├ęho hradu.
N├ídvorie Likavsk├ęho hradu
N├ídvodie a horn├Ż hrad Likava v Likavke.
ruiny likavsk├ęho hradu v Likavke
Z Likavsk├ęho hradu je dnes u┼ż len zr├║canina.
poh─żad z Likavsk├ęho hradu
Aj tak├Żto v├Żh─żad sa v├ím naskytne z Likavsk├ęho hradu.
poh─żad na Hunyadyho ba┼ítu v ktorej je mu─Źiaren a expoz├şcia Likavsk├ęho hradu
Poh─żad na Hunyadyho ba┼ítu, v ktorej je mu─Źiare┼ł a expoz├şcia dej├şn Likavsk├ęho hradu.

 

interier Hunyadyho bašty v hrade likava
Interi├ęr Hunyadyho ba┼íty v hrade Likava.
mu─Źiare┼ł na Likavskom hrade
V mu─Źiarni na Likavskom hrade si m├┤┼żete i vysk├║┼ía┼ą dere┼í, ─Źi ┼íkripec.

mu─Źiaci n├ístroj ┼ípanielska ─Źi┼żmaAj ┼ípanielska ─Źi┼żma bola jedn├Żm z mu─Źiacich n├ístrojov.

Hradby likavsk├ęho hradu Tak├Żto v├Żh─żad na hradby Likavsk├ęho hradu si m├┤┼żete vychutna┼ą z chodn├şka, ktor├Ż vedie okolo hradieb.

─îo e┼íte vidie┼ą na Liptove?

Foto/ Text: Mia Video:youtube– Marian ┼áimko Zdroj: liptovskemuzeum, wikipedia, hrady-zamky.sk

 

Mia Masni─Ź├íkov├í

Milujem cestovanie a najm├Ą ten pocit, ke─Ć sed├şm v lietadle a viem, ┼że ma na konci letu ─Źak├í nov├ę dobrodru┼żstvo. Rada spozn├ívam nov├Żch ─żud├ş, kult├║ry, miesta... Zbo┼ż┼łujem v├Żchody a z├ípady slnka, k├║panie a pl├ívanie v mori, spev vt├íkov, dobr├║ k├ívu, ├║tuln├ę kaviarni─Źky, rodinu a m├┤jho koc├║ra Lea.

Mohlo by sa v├ím tie┼ż p├í─Źi┼ą...

Pridaj komentár

Va┼ía e-mailov├í adresa nebude zverejnen├í. Vy┼żadovan├ę polia s├║ ozna─Źen├ę *