paragliding v Oludenize Fethiye Turecko
Ázia Dnes cestujem recenzie Turecko

Paragliding v Turecku: TOP adrenalínový zážitok

Paragliding bol vždy moj tajný sen. A tak, keď som si bookovala letenky do tureckého Dalamánu a hľadala informácie, čo všetko sa dá v tomto regióne robiť, zrak sa mi neustále vracal na dychberúce fotky zachytávajúce paragliding. Už vtedy som cítila, že asi nastal čas, túto adrenalínovú atrakciu vyskúšať. Navyše som akurát končila Digitálnu Univerzitu.  Rozhodla som sa teda, že si tento neopakovateľný zážitok doprajem ako odmenu za úspešné ukončenie štúdia. Ste zvedaví aké to bolo? 

Ak to mám opísať slovami tak to bolo úžasné, spektakulárne, božské, famózne…. A takto by som asi mohla asi ešte dlho pokračovať. Som veľmi šťastná, že som sa na túto aktrakciu podujala a vyskúšala ju na tak nádhernom mieste. Jediná vec, čo ma prekvapila, bola, že to vôbec nebolo až také adrenalínové ako som si myslela. Alebo aspoň pre mňa. Dokonca som nemala ani strach z výšky. A ten ja teda obyčajne mávam. 

The girl in paragliding sea Oludeniz in Turkiye Paragliding v Turecku
Paragliding v tureckom Oludenize patrí medzi najkrajšie miesta sveta, kde si môžete tento adrenalínový zážitok vyskúšať.

Ako paragliding prebiehal?

Krátko po mojom príchode do Oludenizu, ma cestou na pláž zastavil chalan z miestnej cestovnej agentúry. To bolo pre mňa podnetom, že OK, nastal čas popýtať sa na túto atrakciu. A keď mi povedal cenu, ( Tá bola podstatne nižšia ako som predtým našla na nete.) tak som sa dohovorila na termíne a zaplatila zálohu. V žilách mi ihneď kolovala oveľa horúcejšia a adrenalínovejšia krv. Bola som nadšená. Čoskoro sa môj sen splní. Wau! Citila som sa veľmi príjemné.  

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

 Na druhý deň ráno som si radšej dopriala slabšie raňajky a pobrala sa ku sídlu cestovnej kancelárie. Tam som kartou zaplatila zvyšok sumy a zoznámila sa s pilotmi. V to ráno so mnou išli ešte aj dvaja chalani z Ázie. Nasadli sme do dodávky a vybrali sa na vrchol hory Babadag. No tu vám poviem, že už tá cesta nahor bola iným adrenalínovým zážitkom. Cestička bola úzka, kľukatá a takmer nemala vrchola. Asi po pol hodinke sme už dorazili na miesto vzletu. To sa týčilo vo výške 1960 m n.m. Bol odtiaľ úplne úžasný výhľad na Oludeniz ale i blízke Fethiye a okolitú prírodu. Končila tu i lanovka a hneď vedľa nej bola skvelá betónová plocha vyhradená práve pre paragliding. 

Začína zábava, alebo nastupuje strach?

Piloti si tu vybalili padáky a začali nás strojiť na tandemovový paragliding. Pozapínali nás do výstroja a potom ešte pokontrolovali, či je všetko v poriadku. Nasledovala krátka inštruktáž, ktorá sa skladala iba z toho, že keď mi povedia, že mám bežať, tak pobežím dole. Vysvetlili mi, že ja nebudem musieť robiť vôbec nič, iba na začiatku trošku pobežím s pilotom a potom si už iba po sediačky vychutnávam jazdu a výhľady. 

A tak aj bolo. Predtým, keď som si to vizualizovala, tak som sa bála, že či naberiem odvahu skočiť. No na mieste to bolo úplne iné a vôbec som nebola nepokojná. Skôr nadšená a plná očakávania. 

Paragliding v Turecku. Pred zoskokom
Pôvodne som si myslela, že nepozbieram odvahu na zoskok. No na mieste som bola napodiv veľmi pokojná.
Paragliding in Turkiye Pred zoskokom
Selfie pred zoskokom musí byť:)

Len sa rozbehnúť dole…

A tak keď som dostala rozkaz podbehnúť, tak som to vykonala. A po pár rýchlych krokoch sme už boli vzduchu. Vznášali sme sa a krajina pod nami bola priam miniatúrna. Bol to zvláštny, no skvelý pocit. V mysli som si hovorila, že: ” Počuj dievča, ty fakt letíš. Je to skutočné.” A veru i bolo.

Paragliding v Turecku nad Blue Lagoon
Tie výhľady boli priam neskutočné.

Paragliding v Turecku Fethiye Oludeniz Pohľad na modrú lagúnu.

Paragliding v Turecku Fethiye Oludeniz Pohľad na modrú lagúnu. Girl in Paragliding tandem
Bolo to neskutočné!

Ja naozaj letím!

Dlhú chvíľu som si vychutnávala tie scenérie, ktoré sme mali pod sebou. Nadchýňala som sa tým a snažila sa uložiť si ich do pamäti. Modrá lagúna v Oludenize bola prenádherná.  Tiež sme sa aj s pilotom rozprávali a samozrejme sa i fotili na go pro kameru. Bola to sranda a vládla dobrá náladička. Paragliding som si naozaj užívala. A popravde som sa cítila ako v lietadle. Úplne bezpečne a v kútiku srdca som i zatúžila po trošku väčšej akcií.

Tandemový paragliding v Turecku. Dievča na padáku nad morom

More action, please!

To sa mi aj trošičku vyplnilo, keď sa ma pilot spýtal, že či chcem jemné a pomalé pristátie alebo trošku akcie. Hádajte, čo som mu dychtivo odpovedala? ,, More action, please! “ Nasledovali trošičku vzrušujúcejšie chvíle, počas ktorých sme výrazne klesli k zemi a potom to už namieril ponad hotely až priamo ku kancelárií, kde sme sa ráno stretli.

Paragliding in Turkiye adrenalin atraction couple in the heaven - paragliding
More action, please!

Paragliding over Oludeniz Beach (Turkey)

Aké bolo pristátie?

Pristátie bolo naozaj veľmi jemne. Akoby som len trošku zoskočila zo schodíka. Pre istotu nás i chytali ďalší pracovníci. Nasledovala záverečná reč, selfie a potom sme sa vyzliekli z istenia. Išli sme do kancelárie, kde som dostala certifikát o tandemovom paraglidingu. 

Pilot sa ma tiež opýtal, že či si chcem kúpiť i fotky. O tom teda nebolo vôbec pochýb. A tak nasledovalo ich nahratie do môjho mobilu. Okrem toho mi tam stiahol i aplikáciu na 360° fotky a ukázal mi ako si ich  v nej môžem upraviť a posťahovať do mobilu. Za 20 € som teda dostala riadnu nádielku fotiek a videí. A to v super kvalite! Získala som teda nielen úžasné spomienky ale i dokonalé fotky. Čo poviete? 

Paragliding over Oludeniz Beach (Turkey)

Koľko ma stál tandemový paragliding?

Za tandemový zoskok padákom som zaplatila 120 €. Bolo to v apríli 2022, teda mimo hlavnej sezóny. V cene bol zarátaný odvoz na vrchol hory Babadag, inštruktáž a samozrejme i pilot, ktorý ma mal na starosti a tiež i poistenie.

Pilotovi som potom ešte zvlášť platila 20 € za videa a fotky, ktoré zhotovil počas nášho nezabudnuteľného letu.

Čo si na paragliding vziať so sebou?

Nepotrebuje takmer nič okrem seba samotného, pohodlného oblečenia a slnečných okuliarov. Tie vás ochránia pred slnkom a vetrom.

360 ´fotka paragliding v Oludenize

Moje hodnotenie paraglidingu

Paragliding v Oludenize bol pre mňa mega zážitok. Ak budete mať možnosť vyskúšať ho, tak to odporúčam všetkými desiatimi. U mňa to určite nebolo naposledy. Keď budem mať možnosť a financie, tak do toho opäť  s radosťou pôjdem 🙂

A na záver VIDEO ako dôkaz

Dúfam, že som ním namotivovala aspoň jedného človeka 🙂

 

Viac tipov, čo robiť v tomto mega krásnom regióne nájdete v článku Turecký Dalamán: Čo tu vidieť a zažiť? Pre viac tipov nezabudnite sledovať aj môj blog travelfan.skinstagram a facebook.

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

4 komentáre

 1. Danica Kanianska hovorí:

  Výborný a realistický članok, plný praktických rád ohľadom paraglidingu v Oludeniz, my tam ideme druhe leto hlavne kvoli plavaniu v Blue laguna, len tak pre zaujímavosť skákali z Babadag aj seniori?

  Danica a MIlan

  1. Ďakujem veľmi pekne. A áno paragliding skákali aj seniori aj malé deti.

 2. Simona hovorí:

  Jaká byla cena a se kterou společností to bylo prosím?

  1. Cena sa odvíja od sezóny. V marci stal paragliding 70 € no v lete sa pohybuje až okolo 120-150 €. Ja som letela spoločnosťou FlyLaputa. Treba sa vopred informovať .A tiež si aj vyzistiť, či sú v cene aj fotky a videa z letu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *