Čo vidieť a zažiť v Istanbule? / Dievca s vyhladom na Modrú mešitu v Istanbule a čajky.
Ázia Dnes cestujem Európa Turecko

Čo vidieť a zažiť v Istanbule?

Čo vidieť a zažiť v Istanbule? Istanbul je opradený mnohými legendami. Rozprestiera sa na dvoch kontinentoch a ponúka dokonalú ochutnávku orientálneho i európskeho života. Písali sa tu svetové dejiny a každý kúsok tohto veľkomesta je nasiaknutý históriou i príbehmi.  Je to miesto, na ktoré budete po návšteve ešte dlho spomínať. A nepochybujem o tom, že sa tu budete i radi vracať. Veď Istanbul ma toho toľko, čo ponúknuť!

Istanbul je bez pochýb jednou z najkrajších miest Turecka i svetových metropol a svojim návštevníkom ponúka mnoho zaujímavých miest a aktivít. Čo sa určite oplatí vidieť a zažiť ?

Hagia Sophia

Keď si predstavíte Istanbul, tak sa vám určite vynorí obraz ikonickej Hagie Sophie.

Hagia Sofia je jednou z najvýznamnejších budov v histórii sveta. Postavili ju v roku 537 ako kresťanský kostol v Byzantskej ríši a v tom čase bola najväčšou stavbou sveta. Zasvätili ju Svätej Múdrosti (Hagia Sophia v gréckom jazyku znamená “Svätá múdrosť”).

Čo vidieť v Istanbule? Hagi Sofia
Hagia Sofia v Istanbule je jedným so symbolov tohto mesta, ktoré sa rozprestiera na dvoch kontinentoch.

V rokoch 1204 až 1261slúžila Hagia Sophia ako rímsko-katolícky kostol. No keď sa v roku 1453 stala súčasťou Osmanskej ríše, tak sa na dlhé stáročia premenila na hlavnú mešitu v Istanbule. Po založení Turecka v roku 1923, ju pretransformovali na múzeum, no v roku 2020 ju však opäť pretavili na mešitu.

No navštíviť ju môžete i dnes. Hoci sa už nedá dostať do všetkých častí a pri vstupe treba dodržiavať určité zásady.  Je potrebné si vyzuť topánky a my ženy sa musíme zahaliť.

No musím uznať, že mňa táto stavba úplne dostala. Panovala v nej neskutočná atmosféra. A ten interiér ozdobený nádhernými mozaikami a freskami z obdobia Byzantskej ríše, doplnený znakmi islamského sveta, obrovskými lustrami a mäkučkým tyrkysovým kobercom ma úplne dostal.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

 

Keď tu už budete, tak si len tíško sadnite a nechajte sa kochať týmto magickým miestom. Pre mňa to tam malo naozaj neskutočnú atmosféru.

Modrá mešita ( Sultan Ahmed Camii )

Modrá mešita známa aj ako Sultánova mešita ( v turečtine Sultan Ahmed Camii ) sa nachádza v historickom centre Istanbulu a to len pár krokov od ikonickej Hagie Sophie a paláca Topkapi.

Postavili ju v rokoch 1609 až 1616 na príkaz sultána Ahmeda I. a je jednou z najznámejších mešít v Turecku i na svete. Svoje meno dostla vďaka svojej nádhernej výzdobe, ktorú tvorí viac ako 20 000 ručne maľovaných modrých a zelených keramických dlaždíc. Architektom tejto nádhernej budovy bol Sedefkâr Mehmet Ağa, ktorý bol žiakom slávneho architekta Sinana.

Modrá mešita Sultan Ahmed Camii v istanbule s námestím počas slnečného dňa
Sultan Ahmed Camii alias Modrá mešita patrí medzi top atrakcie, ktoré by ste mali v Istanbule vidieť.

Kontroverzných 6 minaretov

Je to jediná mešita v Istanbule so šiestimi minaretmi. A práve táto skutočnosť bola v minulosti príčinou veľkej kontroverzie. Šesť- minaretové mešity mali byť vyhradené iba pre Mekku, ktorá je najsvätejším mestom Islamu. Pokiaľ ide o toto číslo, existuje legenda, že sultán Ahmed I. dal postaviť túto mešitu, aby získal od Alaha odpustenie za nie príliš dobré správanie v mladosti. Pri opise svojej vízie minaretov, použil slovo „altın“ – niečo zlaté, zatiaľ čo architekt Sedefkar omylom pochopil toto slovo ako „altı“, čo znamená šesť.

Sultán tento náboženský konflikt  vyriešil tým, že architekta poslal do Mekky pristavať ešte jeden minaret. Veľkou zaujímavosťou je i fakt, že samotný Sultan Ahmed I. pracoval pri stavbe tejto mešity ako robotník. Vydal zo seba maximum a pracoval až do konca!

Modrá mesita ( Blue mosque ) Sultan Ahmed Camii interier
Interiér tvorí viac ako 20 000 ručne maľovaných modrých a zelených keramických dlaždíc a kachličiek.

Ďalším obdivuhodným prvkom Modrej mešity je usporiadanie jednotlivých dómov. Tie vytvárajú dojem akoby kaskádovito padali dolu. Interiér mešity je obložený mnohými druhmi mramoru a je zdobený ručne vyrezávanými zdobeniami a mozaikami.

Dnes je Modrá mešita stále aktívnym miestom modlitieb pre miestnych moslimov a turistov. Tí tu prichádzajú, aby si vychutnali jej nádhernú architektúru a atmosféru. Sultánova mešita je jedna z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Istanbule a je symbolom islamskej kultúry a histórie v Turecku.

dievča v červenom kabáte a výhľad na modrú mešitu ( Sultan ahmed camii)

Ja som ju počas mojej návštevy nevidela, keďže bola pre rekonštrukciu zatvorená. Ale už teraz sa neviem dočkať, kedy ju uvidím na vlastné oči.

Palác Topkapi

Palác Topkapi je historické sídlo osmanských sultánov a ich rodiny. Nachádza sa na európskej strane Istanbulu v blízkosti Bosporského prielivu. Postavili ho v 15. storočí po dobytí Konštantínopolu Osmanskou ríšou a až do 19. storočia bol hlavným sídlom sultánov.

Čo vidieť a zažiť v Istanbule? určite Palác Topkapi
Palác Topkapi je historické sídlo osmanských sultánov a ich rodiny.

Palác Topkapi má množstvo budov, nádvorí a záhrad. Súčasťou je aj Múzeum Topkapi a návštevníkom ponúka možnosť vidieť mnoho unikátnych a vzácnych artefaktov z osmanského impéria, vrátane drahokamov, porcelánu, mečov a korunovačných klenotov. Okrem toho tu môžete vidieť aj mnohé zbierky umeleckých diel, ktoré sú dokonalou ukážkou osmanského umenia.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

 

K najvýznamnejším častiam paláca patrí Sultánov palác, Haremské nádvorie, palácová mešita, zbrojná sieň, kuchyňa a mnoho ďalších. Najznámejší a aj legendami najopradenejší je určite Hárem.

Hárem

Háremské nádvorie je jednou z najzaujímavejších častí paláca. Hárem bol oddelenou časťou paláca, ktorá slúžila ako súkromná rezidencia osmanských sultánov a ich rodiny. Bol uzavretý pre verejnosť a mohli sa do nej dostať iba vybraní úradníci, stráže, enuchovia  a ženy, ktoré boli súčasťou sultánovho háremu. Boli časy, keď v istanbulskom paláci Topkapi žilo viac ako štyri tisíc ľudí a z toho bolo 1 200 konkubín.

Hárem sa skladá z niekoľkých palácov, pavilónov a nádvorí, ktoré boli postavené v priebehu niekoľkých storočí. Bol rozdelený na dve časti: oficiálnu časť, ktorá slúžila na štátne záležitosti, a súkromná časť bola určená pre sultánovu rodinu a jeho manželky.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

 

V súkromnej časti Háremu sa nachádzali obytné miestnosti sultánov, manželiek, detí a sluhov. Manželky boli väčšinou ženy, ktoré boli od detstva vybrané pre sultánov hárem. Tieto ženy mali prístup k vzdelaniu, luxusným odevom a šperkom, no zároveň boli izolované od vonkajšieho sveta.

Hárem bol tiež miestom politických intríg a mocenských bojov, pretože manželky súťažili o sultánovu priazeň a pozíciu hlavnej manželky (hatun).

dievča v červenom kabáte a výhľad na Bospor z paláca Topkapi
Mne sa v tu veľmi páčilo a asi ma najviac uchvátil Hárem alebo krásne výhľady na Bospor a ázijskú stranu Istanbulu z poslednej záhrady.

Mne sa v tu veľmi páčilo a asi ma najviac uchvátil Hárem alebo krásne výhľady na Bospor a ázijskú stranu Istanbulu z poslednej záhrady. Taktiež som sa nevedela vynadívať na tú nádhernú arabskú architektúru a dokonalé kachličky a dlaždice. Je to určite jedna z atrakcií, čo by ste mali vidieť a zažiť v Istanbule.

Grand Bazaar

Grand Bazaar (v tureč tine Kapalıçarşı) je jeden z najväčších krytých trhov na svete a leží taktiež v historickom centre Istanbulu. Bol postavený v 15. storočí a nájdete tam najrôznejšie druhy tovarov, vrátane orientálnych kobercov, zlata, šperkov,  keramiky, bižutérie a asi všetko, na čo si pomyslíte. Je to skvelé miesto na nákupy a zažitie tej pravej orientálnej atmosféry, kde sa vo veľkom zjednáva. 🙂

Grand Bazaar v Istanbule
Grand Bazaar (v tureč tine Kapalıçarşı) je jeden z najväčších krytých trhov na svete .

Grand Bazaar sa rozprestiera na ploche 31 000 metrov štvorcových a má viac ako 60 ulíc a 4000 predajní. Na trhu sa predávajú rôzne druhy tovaru, ako sú turecké koberce, kožené výrobky, keramika, zlaté a strieborné šperky, korenie, čaje, káva a mnoho ďalších suvenírov a darčekových predmetov. Môžete tu stráviť hodiny, prechádzať sa medzi stánkami a pozerať sa na rôzne druhy tradičného remesla, ako sú kováči, hrnčiari a remeselníci. Tí vyrábajú koberce, šperky a keramiku … priamo pred očami zákazníkov.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

 

Okrem toho, Grand Bazaar ponúka aj možnosti na ochutnávanie tradičnej tureckej kuchyne, ako sú napríklad kebaby, turecké sladkosti a čerstvý döner kebab.

Keď už navštívite Istanbul, tak si tu určite spravte aspoň krátku zastávku a nasajte atmosféru tohto starovekého trhoviska.

Egyptský bazár

Egyptský bazár, známy tiež ako Koreninové trhovisko alebo turecky Mısır Çarşısı, je jeden z najstarších a najznámejších trhov nielen v Istanbule ale i v Turecku. Bol postavený v 17. storočí a odvtedy slúži ako centrum pre obchod s korením, bylinkami a inými tradičnými tureckými produktmi a sladkosťami.

Trh bol pôvodne postavený ako súčasť komplexu mešity Yeni Camii a jeho hlavnou funkciou bolo podporovanie údržbu mešity. Avšak v priebehu času sa stal samostatným trhom, ktorý priťahoval návštevníkov z celého sveta.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by Istanbul s Miškou 🧿 (@istanbul_s_miskou)

 

Názov trhu, “Egyptský bazár”, pochádza z faktu, že bol hlavným miestom obchodovania s koreninami a iným tovarom z Egypta a iných častí Blízkeho východu. Tieto produkty boli dovážané do Istanbulu po mori, kde ich potom predávali obchodníci a obchodní reprezentanti.

Počas svojej histórie prešiel trh niekoľkými rekonštrukciami a rozšíreniami, vrátane významnej obnovy v polovici 20. storočia. Dnes je stále jednou z najobľúbenejších turistických atrakcií Istanbulu a každý deň ho navštívia tisícky turistov.

Koreniny na Egyptskom bazaare.
Egyptský bazár, známy tiež ako Koreninové trhovisko alebo turecky Mısır Çarşısı, je jeden z najstarších a najznámejších trhov nielen v Istanbule ale i v Turecku.

Tá vôňa na tomto mieste bola naozaj neodolateľná a podmanivá. Určite aspoň ochutnajte nejakú tureckú sladkosť.

Cisterna Basilica

Cisterna Basilica, známa aj ako “podzemná palatínova cisterna“, je obrovská byzantská podzemná nádrž na vodu nachádzajúca sa v srdci starého Istanbulu, v blízkosti Hagia Sophia a Modrej mešity. Je jednou z najzaujímavejších a najtajomnejších atrakcií Istanbulu.

Bola postavená v 6. storočí po dobytí Konštantínopola a slúžila ako hlavný zdroj pitnej vody pre mesto a paláce v okolí. Nádrž má rozlohu viac ako 9 000 m² a môže pojať až 80 000 kubických metrov vody. Jej strop je podopretý 336 mramorovými stĺpmi, z ktorých každý meria 9 metrov.  Tieto stĺpy pochádzajú z rôznych miest Byzantského impéria a každý z nich je iný. Sú usporiadané do 12 radov po 28 stĺpoch a medzi nimi sa nachádzajú chodby, ktoré umožňujú prístup k vode.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

 

Znovuobjavenie

Cisterna Basilica bola používaná až do 14. storočia, kedy bola poškodená zemetrasením. Neskôr bola zabudnutá a používaná ako odpadová jama a sklad. V 16. storočí ju objavil cestovateľ Petrus Gyllius a opísal ju vo svojom diele. Následne bola v 18. storočí obnovená a v súčasnosti je otvorená pre verejnosť ako obľúbená turistická atrakcia.

Cisterna Basilica je známa svojou nezvyčajnou a atmosférickou architektúrou a jej návšteva je pre mnohých návštevníkov fascinujúcim zážitkom. Okrem toho sa stala aj populárnou filmovou kulisou a to v bondovke  Zlaté oko a Inferno od  režiséra Rona Howarda.

Čo vidieť v Istanbule basilica cistern v Istanbule a kamenné hlavy medúzy
V Cisterna Basilica sa nachádza aj dve vzácne kamenné hlavy medúzy, ktoré boli použité ako podstavce pre slnečné hodiny alebo fontány. Hlavy sú zvláštne tým, že sú obrátené naruby a zdá sa, že ich hadie vlasy smerujú smerom nahor.

Návštevníci môžu tiež prejsť i po drevenom nádvorí, ktoré sa rozprestiera nad vodou a vychutnať si pohľad na rad stĺpov, ktoré sa tiahnu do hĺbky. Stĺpy sú rôznej výšky a majú rôzne dekorácie, pretože boli získané z rôznych rímskych chrámov a miest.

V Cisterna Basilica sa nachádza aj dve vzácne kamenné hlavy medúzy, ktoré boli použité ako podstavce pre slnečné hodiny alebo fontány. Hlavy sú zvláštne tým, že sú obrátené naruby a zdá sa, že ich hadie vlasy smerujú smerom nahor.

Galatská veža

Galatská veža, známa tiež ako Galata Kulesi postavili v roku 1348 na príkaz janovskej kolónie. V tom čase bola súčasťou Byzantskej ríše. Nachádza sa na európskej strane Bosporu a jej výška dosahuje 66,9 metrov. Bola to najvyššia stavba vtedajšieho Konštantínopolu a kvôli svojej strategickej polohe ( výhľad na mesto a Bospor )  bola využívaná na obranu a ochranu mesta ako pozorovateľňa a rozhľadňa. Vo veži bolo umiestnené zariadenie na detekciu požiarov v meste a slúžila tiež aj ako signálna veža.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

V súčasnosti je Galatská veža populárnou turistickou atrakciou. V strede veže sa nachádza i malé múzeum.  Nájdete tam vystavené historické artefakty o tejto veži a z okolitého regiónu. Môžete tiež vystúpiť na vrchol veže, kde sa nachádza vyhliadková terasa.  Odtiaľ sa vám naskytne nádherný výhľad na široké okolie. Galatská veža sa tiež objavila vo viacerých filmoch a televíznych seriáloch, vrátane bondovky Svet je málo a seriálu The Amazing Race.

Plavba po Bospore

Keď už budete v Istanbule, tak určite nevynechajte plavbu po Bospore. Za mňa to bola jedna z naj atrakcií. Navyše sa Istanbul môže pochváliť i lodnou MHD. Takže vás tieto výlety vôbec nezruinujú. A k tomu si ešte zarátajte i skutočnosť, že sa touto netradičnou hromadnou dopravou dostanete behom pár minút i na iný kontinent. No nie je to neskutočné?

Počas plavby po Bospore si tak môžete vychutnať panoramatické výhľady na známe pamiatky Istanbulu, ako sú Hagia Sophia, Modrá mešita, palác Topkapi, Galata Tower a mnoho ďalších… z úplne iného pohľadu. Popri tom si môžete na palube vypiť tradičný tureckú čaj, kávičku, či čerstvé ovocie alebo kŕmiť čajky. Už pri tejto spomienke mám opäť chuť bookovať letenky.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

 

Okrem hromadnej dopravy môžete využiť i služby nejakej výletnej lode. Mnohé ponúkajú obedy a večere s tradičnou tureckou zábavou.

Taksim Square: Čo vidieť a zažiť v Istanbule?

Je to najväčšie námestie v Istanbule a je obľúbeným miestom pre miestnych aj návštevníkov, ktorí si radi užívajú mestskú atmosféru. Taksim Square je jeden z najrušnejších a najznámejších námestí v Istanbulu, nachádza sa v modernom centre mesta na európskej strane. Stretáva sa tu množstvo turistov a miestnych obyvateľov a užívajú si atmosféru mesta, či navštevujú niektoré z početných obchodov, kaviarní a reštaurácií.

taksim square
Taksim Square Foto: Pexels

Námestie je domovom mnohých významných budov a pamiatok, vrátane Atatürkovej sochy, Gezi parku, Taksimovho vodotrysku a histórickej francúzskej budovy súčasnej Galeries Lafayette. Taktiež sa nachádza tu aj mnoho hotelov a obchodov z rôznych značiek.

V minulosti sa na Taksim Square uskutočňovali mnohé demonštrácie a protesty, vrátane protestov proti vláde a politickým udalostiam. Mnoho tureckých obyvateľov považuje toto námestie za symbol slobody. Taksim Square je tiež významnou dopravnou tepnou Istanbulu.

Ortaköy

Ortaköy je príjemnou štvrťou nachádzajúcou sa na európskej strane Istanbulu. Je známa najmä svojou nádhernou nábrežnou promenádou, osmanskou architektúrou a vynikajúcim jedlom. Typickým jedlom v tejto šťvrti je Kumpír. Touto miestnou špecialitou  je zemiak plnený všetkým možným a rozhodne ju musíte vyskúšať.

Čo vidieť a zažiť v Istanbule Ortaköy
Ortaköy je nádherná štvrť.

Scenériu tohto miesta určite poznáte z tureckých filmov a seriálov. Musím podotknúť, že má naozaj svoje čaro. Už len samotná budova mešity Ortaköy, ktorá sa týči pri brehoch Bosporu je rozprávková. A keď k tomu prirátate i legendárny most Bosporus a množstvo pouličných hudobníkov, ktorý dotvárajú nezabudnuteľnú atmosféru tohto miesta, budete úplne nadšený.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by travelfansk (@travelfansk)

Čo ešte vidieť a zažiť v Istanbule?

  • Dolmabahçe Palace
  • Egyptský obelisk
  • Dievčenská veža ( Maiden’s Tower )
  • Galatský most
  • Istiklal Caddesi
  • Hippodrom
  • Süleymanová mešita
  • Çamlıca Camii
  • štvrť Balat
  • štvrť Moda
  • štvrť Üsküdar
  • štvrť Kadıköy
  • štvrť Pera
  • Princové ostrovy
  • Turecké kúpele – Hamman
  • a mnoho ďalších pamiatok.

Istanbul je jedno prenádherné veľkomesto. A určite nič nepokazíte, keď a vydáte na prechádzku ktorýmkoľvek smerom. Zaručene nájdete zaujímavé scenérie i pamiatky. Myslím si, že sa tu môžete opakovane vracať a vždy objavíte niečo nové. Stále ešte budete mať, čo ešte vidieť a zažiť v Istanbule. No sú tu aj miesta, ktoré vás zlákajú i na opakované návštevy.

Mňa si Istanbul získal. Rovnako ako primorské mesto Fethiye

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *