Dnes cestujem Inšpirácie a zaujímavosti Slovensko

Vianočné trhy na Slovensku: Kam sa vybrať?

Vianočné trhy sa z roka na rok tešia väčšej obľube, nielen v zahraničí, ale i u nás na Slovensku. A ani sa tomu nečudujem. Sú skvelou príležitosťou pre kúpu vianočného darčeka, či stretnutia sa s rodinou a priateľmi. Nechajte sa teda zlákať ich očarujúcou atmosférou, omamnou vôňou rozličných dobrôt, či teplým punčom a vychutnajte si tieto jedinečné okamihy. Tento rok je ponuka na Slovensku naozaj bohatá a rozhodne nie nudná! Okrem klasických trhov môžete tento rok navštíviť i stredoveké, rytierske, či vegánske …

Novinkou, ktorá dominuje tomuto ročníku je dôraz na ekológiu a trvalú udržateľnosť, čomu sa osobne veľmi teším! V praxi to znamená, že obchodníci musia obmedziť používanie jednorazového plastového riadu a nahradiť ich kompostovatelným materiálom. Taktiež sa v niektorých stánkoch bude dať platiť kartou, či mobilom.

Bratislava

V našom hlavnom meste nájdete v období od  22. novembra do 22. decembra 2019 trhy na Hlavnom a Hviezdoslavovom námestí. Môžete si tu pochutnať na voňavej cigánskej pečienke, husacine, zemiakových plackách, lokšách, štrúdli, medovine, včelovine, punči, či varenom víne… Alebo niekoho potešiť originálnym darčekom z tradičných home made výrobkov. Pre návštevníkov je pripravený i bohatý sprievodný program a krásna výzdoba.

View this post on Instagram

Fotografia z posledného dňa vianočných trhov na Hlavnom námestí v Bratislave, aj s tou obhorenou budovou ???. Tradícia Vianočných trhov sa nejak posledné roky rozrastá a tak pribudli aj na Hviezdoslavovom námestí, Frantiskanskom a Primaciálnom námestí a tiež pri Eurovei. V Bratislave to teda žije Vianocami. Mňa po pravde trhy až tak neinteresujú, na môj vkus je tam veľa ľudí ? Radšej som si preto vyšiel do Radničnej veže a pokochal sa výhľadmi na Staré mesto. A samozrejme spravil fotografiu ? #vianocnetrhy #vianocnetrhybratislava #christmasmarket #christmasmarkets #christmasmarkets2018 #hlavnenamestie #staremesto #bratislavastaremesto #visitslovakia #praveslovenske #puresvk #bratislava #bratislava_ #bratislavacity #stararadnica #bratislavaslovakia #bratislavaoldtown #visitbratislava #fotografieslovenska #planetslovakia #thisisslovakia #beautifulslovakia #tyzdnovka156 #instasvk #praveslovenske #slovensko #slovakia #slovakiatravel #slovensko??

A post shared by Václav Sulek (@fotografieslovenska) on

Tohtoročné trhy sa budú niesť v znamení kvality, bezpečnosti a ekológie. Novinku bude i možnosť bezhotovostnej platby kartou a mobilom. A po prvýkrát sa budú v našom hlavnom meste konať Vegánske vianočné trhy. Nájdete ich v období od 13. 12. – 23. 12. 2019 v areáli záhrady Umelka Pub pri Šafárikovom námestí.

Stredoveké adventné trhy v Trnave

Námestie sv. Mikuláša v Trnave sa o období 13. – 15. decembra 2019 prenesie v čase a môžete si tak na vlastnej koži vychutnať čaro adventných stredovekých trhov. Môžete naživo sledovať ako sa kedysi pomocou kladiva razili mince, z včelieho vosku pripravovali sviečky,vyrábali luky, … Pochutnáte si na makových, orechových, cesnakových či bylinkových šporheltových dolkoch a tradičný punč dostanete načapovaný do stredovekých krčahov. Tohtoročnou novinkou bude i  živý adventný kalendár a pre najmenších čaká stredoveký kolotoč poháňaný iba ľudskou silou.

Tradičné trhy ( Advent v Trnave ) sa budú konať v období od 29. 11. – 22. 12. 2019 na Trojičnom námestí a Hlavnej ulici, kde sa bude nachádzať i klzisko.

View this post on Instagram

Adventná Trnava

A post shared by Ivan Lulják (@ivanluljak) on

Banská Bystrica

Vianočné trhy v Banskej Bystrici sa budú už tradične konať na Námestí SNP. Kým stánky s jedlom a nápojmi budú otvorené už koncom novembra, na trh remesiel, vianočných darčekov, ozdôb či medovníkov sa môžeš tešiť v priebehu decembra. Dobrou správou pre tých, ktorí si chcú atmosféru vianočných trhov vychutnať dlhšie, je, že sa budú tieto trhy konať až do januára.

Trvanie trhov: 29.11.2019 – 02.01.2020.

6. – 7.12.2019 – Vianočné trhy a Mikuláš

Zvolen

13. – 14.12.2019 Námestie SNP  – budú prebiehať vianočné trhy s rytierskou zabíjačkou.

Žilina

Vianočné trhy v Žiline sa konajú už tradične na Mariánskom námestí a Námestí Andreja Hlinku od 23. 11. 2019 – 23. 12. 2019. Novinkou bude nový vzhľad vianočného mestečka s rozšíreným priestorom a obrovská vianočná guľa s 2 podchodmi. Návštevníci sa môžu samozrejme tešiť na pestrý program a bohatú výzdobu.

View this post on Instagram

Vianočná guľa #zilina #sutazvianocnetrhyzilina

A post shared by Jozefa Marunova (@jozefamarunova) on

Košice

V metropole východu sa vianočné trhy budú konať na pešej zóne na Hlavnej ulici v termíne od 01.12. – 23.12. 2019 a od 26.12.2019 – 06.01.2020. Zaujímavosťou tohto ročníka je, že sa v stánkoch nebude môcť predávať punč. Ten sa bude podávať iba v stánku primátora a výťažok z jeho predaja pôjde na charitu.

Vianočné trhy otvorí aj nákupné centrum Aupark, začínajú sa 30. 11. a trvajú do 23. 12. 2019.

Prešovské pohodové Vianoce

25.11.2019 -31.12.2019

Na prešovskej Hlavnej ulici sa môžete tešiť na nový koncept vianočných trhov. Okrem nového loga mesto sľubuje kvalitnejšie, programovo pestrejšie, gastronomicky chutnejšie a hlavne ekologickejšie trhy. Pripravený je aj bohatý program, vrátane koncertov, burzy kníh či hand-made trhy.Vítanou novinkou bude zóna na sedenie s kreslami a ohrievačmi. Jednorazový plastový riad bude zakázaný.

Nitra

Trvanie trhov: 1. 12. – 22. 12. 2019

Nitrianske Vianočné mestečko nájdu obyvatelia i návštevníci na Svätoplukovom námestí, ktorému dominuje živý stromček. Pri vstupe do vianočného mestečka sa bude nachádzať aj drevený betlehem a sviatočnú atmosféru doplnia počas decembra aj rôzne koncerty. Mesto tiež dbá aj na ekológiu, keďže stánkárom nariadilo podávanie jedál a nápojov v kompostovateľnom riade.

Trenčín

Trenčín pripravuje podujatie Čaro Vianoc pod hradom, ktorého súčasťou sú aj Vianočné remeselné trhy na Mierovom námestí.  Po prvý raz sa budú na trhoch nachádzať aj food trucky, novinkou má byť stánok s horúcimi nealko nápojmi.

Trvanie trhov: 5.12. – 22. 12. 2019.

Mesto tiež organizuje od 9. 12. Vianočné trhy spotrebného tovaru a textilu na Hviezdoslavovej a Jaselskej ulici.

Termíny v  iných mestách nájdete: tu.

Tak čo? Navnadila som Vás? Pokojne mi do komentára napíšte zaujímavé typy na vianočné trhy vo vašom meste, prípadne postnite fotky z nich na facebook.

Foto: instagram Video: youtube

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *