Mojich 5 tipov kam ísť na vianočné trhy v zahraničí travelfan, vianočné trhy v susedných metropolách
Dnes cestujem Európa Francúzsko Inšpirácie a zaujímavosti Paríž

Vianočné trhy v zahraničí: Toto je mojich 5 tipov

Máte radi Vianoce? Ja ich zbožňujem! No nepotrpím si na milión darčekov, ale skôr na tú nádhernú atmosféru naokolo. Vyzdobený stromček, svetielka, ligotavé gule, vôňa koláčov, sneh, pohodička a v neposlednom rade i návštevu vianočných trhov. Dopriať si voňavý punč, pochutnať na nejakej lahôdke, započúvať sa do vianočných piesní a len sa tak nechať unášať tými magickými okamihmi…..

Vianočné trhy sú už roky nevyhnutnou súčasťou tohto čarokrásneho obdobia nielen u nás, ale i vo svete. Pokiaľ v menších mestečkách a dedinkách sa tieto stánky s lákavým tovarom rozkladajú iba na pár dní, vo väčších mestách či metropolách majú bohatú históriu a väčšinou ich môžete navštíviť už od druhej polovice novembra. 

Kam sa na Slovensku vybrať na vianočné trhy?

Ešte dnes si pamätám na moju prvú návštevu takýchto trhov. Bola som ešte školáčkou a s triedou som absolvovala výlet na adventné trhy do hlavného mesta Rakúska. A bola som úplne fascinovaná a uchvátená. Všetka tá nádhera, neodolateľné vône všemožných pochúťok, teplý punč, dychberúca výzdoba, svetielka…. A táto fascinácia mi ostala doteraz. Pokiaľ je to možné, tak sa rada na nejakých trhoch zúčastním. Hoci nie vždy sa mi to podarí.

1. Viedeň

15. 11. 2019 – 26. 12. 2019

Vianočné trhy vo Viedni otvárajú svoje brány už v polke novembra (  16.11. ) a konajú sa až do 26.12. 2019. Asi najtradičnejšie a najkomerčnejšie sú tie v centre na Rathausplatz, Schönbrunne alebo na Štefanskom námestí. Mne osobne sa najviac páčia tie pred radnicou. Okrem nádhernej výzdoby sa tu nachádza i skvelé klzisko, ktoré ponúka netradičnú prechádzku popri miestnych zákutiach. Odporúčam vám aj nazrieť do skvostnej budovy radnice. Prebiehajú tam totiž rozličné tvorivé dielne určené najmä pre detičky. O obľube týchto Christkindlmarkt svedčí i fakt, že cez víkend v podvečerných hodinách je tu poriadna tlačenica.

Čo ochutnať na vianočných trhoch vo Viedni? Jednoznačne punč alebo varené víno ( Gluhwein ). Tie vám poväčšine načapujú do krásnych keramických pohárov. Sú zálohované a tak, keď svoj nápoj vypijete, môžete hrnček vrátiť ( vrátia vám peniažky ) alebo si ho nechať na pamiatku. Pečené gaštany, pražené mandle, šišky, jablká obaľované v čokoláde či slaný praclík…

2. Budapešť

 od 8. 112019 – 1.1. 2020

Vianočné trhy na námestí Vörösmarty pred Bazilikou Sv. Štefana patria medzi najväčšie, najnavštevovanejšie a zároveň i jedny z najkrajších. Okrem krásnej výzdoby a dokonalej vianočnej atmosféry, tu nájdete množstvo stánkov s remeselnícko- umeleckými  výrobkami.

Pochutnať si môžete na čerstvých langošoch, halászloch, zabíjačkových špecialitách, mangalicových klobáskach, guláši, pečených husacích stehnách, ale aj na takej delikatese, ako je perkelt z kohútích žliaz. Z nápojov zas okrem, punču, čaju a vareného vínka ponúkajú aj barack pálenku na pretrávenie alebo tradičné maďarské krampampuli. Ide o voňavý horiaci alkoholický nápoj so sušeným a kandizovaným ovocím, červeným vínom, rumom alebo pálenkou.

View this post on Instagram

Van valami puha, csendes egyetértés a zizegő ötletektől roskadozó ünnepi zsibongásban. Pillanatok, melyek átfonják a jelent – ember és ember, szív és szív között. Együtt, egymásért, családért, barátokért, szerelmekért. Kevesebb mint két hét múlva fényárba borítjuk a Bazilika előtti teret, hogy együtt ünnepelhessünk Veled. Fedezd fel a vásárt, és ragyogj velünk november 22-én! ? There is a soothing undertone echoing in the restlessness of the festive preparation. We are here together, for each other, for family, for friends, for love, for those we have in our lives, for those we've had in our lives, for those who yet belong to our future. It is now less then two weeks that our Christmas market opens, perfusing the downtown with its beaming and heart-warming lights at the Basilica. Join us on the 22nd of November! ? #christmasiscoming #xmas #karacsony #adventbazilika #adventivasar

A post shared by Adventi Ünnep A Bazilikánál (@adventbazilika) on

3. Krakov

 29. 11. 2019 do 7. 1 2020

Trhy na hlavnom námestí Rynek Główny začínajú Targy Bożonarodzeniowe koncom novembra ( 29.11. ) a končia deň po Troch Kráľoch  (7.1. 2019 ). Ich tradícia siaha ešte do obdobia pred 2. svetovou vojnou, no obnovili ich sa až po páde komunizmu.

Nakupovať môžete v drevených rustikálnych stánkoch, ktoré zaplavujú polovičku námestia. Okrem tradičného ľudového umenia, vianočných ozdôb či oblečenia si môžete pochutnať na miestnych špecialitách ako pirohy, chlieb so šmalcom.. Zahriať sa zas môžete pri varenom víne “grzaniec” podávanom z obrovských sudov alebo poľskej vodke soplici.

4. Praha

30. november 2019 – 6. 1. 2020

Najznámejšie sú nepochybne vianočné trhy na Staromestskom námestí. Oficiálny štart tento rok je v sobotu 30.11. a na dobrotách od výmyslu sveta si budete môcť pochutnať až do Troch kráľov 6.1. 2020. Nájdeš tu širokú ponuku vianočných darčekov, ozdôb, hračiek, šperkov, zimného oblečenia, doplnkov a samozrejme aj rôznych typických špecialít od “svařáku” po trdelníky. . Na tomto námestí prebieha i silvestrovský program.

Stovežatá krásavica má v ponuke i ďalšie vianočné trhy, a to na Václavskom námestí (od 30. novembra 2019), na Námestí Republiky (od 23. novembra 2019) či na Pražskom hrade (od 30. novembra 2019).

5. Paríž

TUILERIES ( ex Champs Elysees ) Marché de Noel 17.11.2019 – 06.01.2020

La Defense – Marché de Noel   21.11.- 29.12.2019

Mojou srdcovkou sú aj vianočné trhy v meste lásky nad Seinou. Bola som tam asi dvakrát v predvianočnom období a veľmi sa mi páčilo.  Známe trhy už nenájdete na známej promenáde Champs-Élysées, ale sú presunuté do Tuilerieskej záhrady. Samozrejme stánky s lákavým  tovarom či pochutinami sú rozmiestnené po celom Paríži. Nájdete ich aj v blízkosti Eifelky na námestí Trocadero, pri Notre Dame, či Montparnasse a Montmartri. No najväčšie Marché de Noël sa nachádzajú v modernej štvrti v La Défense, len kúsok od nákupného strediska Les Quatre Temps a Grande Arche. Zaujímavosťou okrem toho, že tu chodia nakupovať i domáci je obrovský červený koberec, ktorý je rozprestretý pozdĺž týchto drevených stánkov.

View this post on Instagram

O Mercado de Natal Saint-Germain-des-Prés Entre os maiores mercados de Natal em Paris, um dos nossos favoritos continua sendo o de Saint-Germain. Primeiro, porque este mercado de Natal organizado pelo Comitê Distrital de Comerciantes é estabelecido em um ambiente idílico. Depois, porque a atmosfera é amigável, os produtos são do terroir francês, há uma artesanato de qualidade e o vinho quente é ótimo. Mercado de Natal Saint-Germain-des-Prés – boulevard Saint-Germain, 75006, de 1 a 31 de dezembro. The Saint-Germain-des-Prés Christmas Market Among the biggest Christmas markets in Paris, one of our favorites remains Saint-Germain. First, because this Christmas market organized by the District Traders Committee is set in an idyllic environment. Then because the atmosphere is friendly, the products are from the French terroir, there is a quality craftsmanship and the hot wine is great. Christmas Market Saint-Germain-des-Prés – boulevard Saint-Germain, 75006, from 1 to 31 December. #machedenoel #natalemparis #paris #christmarket #xmasinparis #dicasdeparis #guiadeparis #mercadosdenatal #parisxmas #marchesaintgermain #christmasinparis #dicasdeviagem #viagemdossonhos #seemyparis #topparisphoto #paris #parisjetaime  #travel_france #travelphotography #travelgram #worldplaces #parismonamour #traveltheworld #ig_paris #loucosporviagem #blogdeviagem #viagemeturismo #meusroteirosdeviagem #boaviagem

A post shared by Gastronomos (@gastronomos.fr) on

View this post on Instagram

#christmas #atmosfere is comming #market #square

A post shared by Tobyash (@tobyash) on

Čo ochutnať na trhoch v Paríži? Určite nesklame široká ponuka kvalitného francúzskeho vína a domácej kačacej pečene (foie gras), zahreje varené víno (vin chaud), pochutíte si na zemiakoch so syrom (tartiflette) či špízoch (brochette).

Za zmienku určite stojí aj návšteva luxusného obchodného domu Galeries Lafayette, ktorá každý rok ohuruje obrovským vianočným stromčekom umiestnenom v impozantnom interiéri a taktiež si pozrite i jeho výklady.

 

Foto: instagram, pixabay

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

[instagram-feed]