rozhovory TRAVELBLOGERI POČAS KORONY

Interview s Cestujzamenej

Cestujzamenej patrí medzi moje najobľúbenejšie cestovateľské blogy a preto som nesmierne vďačná, že prijali moje pozvanie na rozhovor. Osobne na tejto cestovateľskej dvojici nesmierne obdivujem ich originalitu a produktivitu, za ktorú si získali už nejedno ocenenie. Oceňujem na nich to, že chrlia jeden článok za druhým, majú skvelé fotky a predovšetkým originálne nápady. Navyše Daniel je neskutočne rozhľadený mladík a má naozaj obdivuhodný prehľad o Slovensku i svetových destináciách. V nasledujúcom interview s Cestujzamenej sa o tejto inšpiratívnej dvojici dozviete viac a nebudú chýbať ani ich skvelé odporúčania na jedinečné lokality nielen na Slovenskuale i vo svete.

Ahojte, veľmi pekne ďakujem, za tento rozhovor. Mohli by ste sa predstaviť pár slovami. Odkiaľ ste, čím sa živíte a ako dlho tvoríte pár?

Ahoj, tak moje meno je Daniel a pochádzam zo Žiliny, kde spoločne s Majkou žijeme. Pracujem ako projektový manažér v automotive. Blog vo forme, ako ho poznáš tvoríme od roku 2017. Majka pracuje ako UX dizajnér pre jednu z najznámejších donáškových služieb jedla na Slovensku. Pár tvoríme už viac ako 11 rokov. ?

Cestujzamenej interview Travelfansk
Cestovateľské duo Cestujzamenej tvorí sympatický párik, ktorí svoje tváre pred svetom značne chrání. No ak budete ich skalní fanúšikovia, isto vám ich sem tam ukážu. 🙂
Dnes máte jeden z najúspešnejších blogov na Slovensku. V roku 2018  ste sa dostali do Top 10 v Bloger roka v kategorií travel a už o rok neskôr ste si v Superblogeroch uchmatli absolútneho víťaza v sekcií cestovanie. Srdečne Vám blahoželám! Pamätáte sa ešte na vaše blogerské začiatky? ( Kedy vznikol, koho to bol nápad, kto má čo na blogu na starosti ….).

Blog ako taký vznikol v roku 2015, ale zo začiatku to nebolo nič moc. Neskôr, ako pribúdali cesty a kopili sa otázky, ako bolo, sme sa rozhodli, že ho trošku oživíme a začneme ho brať viac informačne a pridávať viac fotiek. Urobili sme redizajn webu a začali sme písať hlavne fotoblogy a cestopisy. To sa udialo v roku 2017 a bol to taký  spoločný nápad a celkom sa to uchytilo.

Rok 2020 sa niesol v znamení pandémie koronavírusu. Zmenila táto nová situácia váš doterajší život. Zasiahla Vás alebo výrazne obmedzila?

Čo sa týka života, tak aj áno. Za normálnych okolností chodíme na pravidelné návštevy rodiny. To sa teraz moc nedá, a aj preto máme stále časť vianočných darčekov stále doma. Tiež sa obmedzil sociálny kontakt a posedenia na terasách s kamarátmi. Dúfam, že sa to čoskoro zlepší a opäť budeme môcť navštíviť rodinu a známych v susedných okresoch.

maroko cestujzamenej interview
Majka v typyckom marockom dome nazývanom Riad.
Mali ste pred pandémiou cestovateľské plány, booknuté letenky, ( ne ) vycestovali ste? ( ak áno, kde ste boli).

Minulý rok sme mali naozaj veľké plány. Niekoľko rokov sme plánovali veľký trip do Južnej Ameriky. V lete sme mali tráviť takmer mesiac v Peru, Bolívii a Čile. Taktiež na Veľkonočné sviatky sme sa chystali do Libanonu a koncom roka opäť na naše tradičné dobrodružstvo v Ázii. V pláne bol Singapur a Myanmar. Žiaľ toto pochopiteľne nevyšlo a namiesto toho sme spoznávali okolité krajiny a Slovensko.

Filipíny cestujzamenej interview
Filipíny sú jednou z krajín, kde sa Danielovi a Majke naozaj páčilo a radi by sa tu opäť niekedy vrátili.
Prezradíte mi ako ste strávili minuloročnú letnú sezónu a ako to vidíte na toto leto? Predpokladáte, že by mohla byť situácia lepšia? Odporúčate kupovať letenky už teraz, alebo by sme mali čakať do poslednej chvíle?

Minuloročnú letnú sezónu sme trávili hlavne doma. Spoznávali sme vo veľkom krásy domoviny a podarilo sa nám navštíviť viac ako 100 miest naprieč celou krajinou. Okrem toho sa nám podarilo navštíviť Slovinsko, Česko, Poľsko a Rakúsko. A ako to bude toto leto? Tak to si veru nedovolím tipovať. Ale dúfam, že bude situácia priaznivá a bude sa dať niekam ísť. Letenky však nakupovať neodporúčam. Momentálne sa oplatí čakať do poslednej chvíle. Určite tým nič nepokazíš. ?

cestuj za menej interview travelfansk piran
Minuloročnú dovolenku strávili aj v Slovinsku.
Ktoré krajiny ste už navštívili a aké sú vaše cestovateľské sny?

Fúha, tých navštívených krajín je dosť. Hlavne v Ázii a Európe. To sú také naše srdcovky. A snov a vysnívaných destinácií mám stále ešte mnoho. A zoznam sa neustále rozširuje. Veľmi rád by som navštívil Singapur, Myanmar, Nový Zéland a rád by som absolvoval aj tú Južnú Ameriku, ktorá nám padla.

interview s cestuzamenej

Vaše obľúbené svetové destinácie alebo kam by ste sa chceli ešte vrátiť. Prípadne krajina, ktorá vás šokovala. ( príjemne i nepríjemne). Kde ste sa stretli s najmilšími ľuďmi?

Moja obľúbená lokalita je asi celkovo Ázia. Je tam naozaj všetko. Krásne chrámy, opustené pláže, milí ľudia, svetové metropoly a výborné jedlo. Je to taký fajn mix. Ale ak by som si mal vybrať pár krajín, tak ma naozaj prekvapilo Gruzínsko. Naozaj krásna krajina a je tam čo pozerať. Okrem toho sa mi veľmi páčilo na Taiwane a aj na Filipínach. Toto je asi taká trojica krajín, kam sa chcem určite ešte vrátiť. 

DANIEL A MAJKA z Cestuj za menej majú radi Aziu
DANIEL A MAJKA z Cestujzamenej majú radi Áziu.
Osobne sa domnievam, že vy ste práve z tých, ktorých korona kríza nepoznačila klesajúcou čítannosťou. Upriamili ste sa totiž na objavovanie krás v našej domovine a každý týždeň nám prinášate skvelé články o úžasných miestach na Slovensku. Ja sa na ne vždy teším. Objavili ste počas pandémie nejaké pekné miesto, ktoré by predtým pravdepodobne nebolo vo vašom hľadáčiku?

Áno, v tomto máš pravdu. Čítannosť nám za posledné mesiace naozaj výrazne stúpla hlavne vďaka obsahu zo Slovenska. Práve minulý rok sme sa snažili vymýšľať trošku iné destinácie a naozaj ma prekvapil región Gemer. Ten nie je tak často v hľadáčiku turistov a je to naozaj škoda. Je tam mnoho krásnych miest, ktoré stoja za návštevu. Tento rok sa tam opäť chystáme. Na zozname mám niekoľko miest práve z Gemera.

cestuj za menej interview rozhladne

Ktoré lokality, prípadne regióny na Slovensku by ste odporučili navštíviť.

Toto je naozaj jednoduché. Za mňa jednoznačne severné Slovensko a regióny Horné Považie, Turiec, Kysuce, LiptovOrava.

Pamätáte si ešte na zlomový moment, kedy ste podľahli ,,droge” menom Cestovanie.

Tak ja som sa už odmalička veľmi rád túlal. Hlavne po Slovensku, Českej republike a Poľsku. A akosi mi to ostalo až dodnes.

Bardejov cestujzamenej interview
Daniel a Majka milujú hrady, zámky a skanzeny.
Čo máte na cestovaní najradšej?

Spoznávanie nových kultúr, jedlo, stretávanie s ľuďmi. Je to proste taký fajn mix. A naozaj ma baví plánovanie výletov. Niekedy mi stačí len tak prehľadávať mapu a hľadať miesta, kam by sa dalo ísť. ?

Myslím, že aj napriek nepriaznivej situácií ste si našli spôsob ako cestovať prostredníctvom originálnych instagramových raňajok vo feede. Čí to bol nápad a ako tieto parádne jedlé obrázky realizujete?

Vymyslela to Majka minulý rok, keď sme už boli pár dní doma nebolo čo robiť, ani kam ísť. Raňajky tvorí hlavne ona a predlohou jej je zvyčajne nejaká fotka z ciest. Robievame ich cez víkendy a príprava trvá od 2 do cca 5 hodín podľa náročnosti. Keď sa k nim niečo varí, vyrezáva a podobne, tak to trvá dlhšie. Samozrejme sa niekedy aj nepodaria. Pár ich už skončilo len na našom tanieri a nik ich nevidel. 😀

insta food raňajky od cestuj za menej Kalvária v Banskej štiavnici
Insta raňajky od Cestujzamenej ťa svojou prepracovanosťou dostanú!
Čomu sa vo voľnom čase radi venujete ( mimo blogu a sociálnych sietí).

Mimo blogu a sociálnych sietí nám už veru moc času neostáva. Ale samozrejme máme nejaké koníčky aj my. Ja som veľký športový fanúšik a za normálnych okolností som na každom zápase MŠK Žilina a slovenskej reprezentácie či už v hokeji ako aj vo futbale. Taktiež máme radi filmy, takže niekedy si dávame maratóny seriálov na Netflixe alebo HBO. Majka zas veľmi rada číta, kreslí a zariaďuje náš byt. Dalo by sa povedať, že je profesionál v obore bytového dizajnu. 😀 Všetko čo u nás nájdete si starostlivo nakreslila a dala vyrobiť, alebo to dlhé hodiny hľadá v IKEA v Bratislave a Ostrave 😀

Lákalo vás niekedy vyskúšať život digitálneho nomáda?

Moja práca tento štýl života asi moc neumožňuje. Naopak Majka by takto teoreticky fungovať mohla.  Reálne sme to ešte neriešili, ale vieme si predstaviť pracovať v zahraničí.

cestujzamenej interview
Cestujzamenej do značnej miery učarovali Ázijské krajiny.
Zmenila pandémia váš pohľad na svet? Kam budú smerovať vaše prvé kroky, keď toto všetko pominie? Čo vám teraz najviac chýba?

Pohľad na svet asi ani nie. Skôr sme sa utvrdili v tom, že milujeme slobodu a cestovanie nám naozaj chýba. Naše prvé kroky však budú smerovať určite do vedľajšieho okresu a navštívime aj rodinu a kamarátov, keďže sme ich už dlho nevideli.

Salzburg cestuj za menej interview travelfansk
Daniel a Majka radi navštevujú aj krásne mestá.

Týmto rozhovorom som odštartovala sériu intervii, ktorej som dala názov ,, TRAVELBLOGERI POČAS KORONY”  a postupne si budem pozývať cestovateľov a pýtať sa ich na ich život počas korony. Do akej miery ich táto pandémia zasiahla a ako sa s ňou vysporiadali. Takže sa máte naozaj na čo tešiť!

FOTO: archív Cestujzamenej

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *