Janka Travelhacker v Matchu Picchu
rozhovory TRAVELBLOGERI POČAS KORONY

Rozhovor s Jankou Travel Hacker

Osobne sa veľmi teším, že sa mi podarilo na tento rozhovor zlomiť Janku Schweighoferovú známu predovšetkým ako Travel Hacker. V podstate to bola práve ona, ktorá ma nepriamo nakopla začať písať tento blog. A aj práve vďaka nej som spoznala nejaké tie cestovateľské hacky a začala viac cestovať za menej peňazí.

V tomto článku si prečítaš:

  • Ako sa Janka vysporiadala s epidémiou a či ju to nejako výrazne zasiahlo.
  • Kde všade sa jej podarilo dostať a aké sú jej cestovateľské sny.
  • Čo kritizuje na Slovensku a aká veta z jej úst už nezazneje.
  • Ako sa zmenilo cestovanie počas kovidu.
  • Kedy naplno prepadla cestovaniu
  • Čomu sa venuje vo voľnom čase.

Veľmi pekne ďakujem za tvoj drahocenný čas. V prvom rade by som sa chcela spýtať ako si sa vysporiadala s touto korona situáciou. Predpokladám, že teba ako full time blogerku to muselo celkom dosť zasiahnuť, alebo sa mýlim?

Jasné, svet sa mi obrátil naruby. Zrazu som nemohla cestovať, zostala som zatvorená medzi štyrmi stenami. Bol to šok, no spätne to hodnotím ako veľmi cennú skúsenosť. Napriek tomu, že cestovanie ma živí som si uvedomila, že cestovanie k životu nepotrebujeme a je to len príjemný dodatok. Šťastie, pokoj, naplnenie či radosť zo života pri ňom nájdeme iba dočasne. Keď nemáme pokoj, pohodu a šťastie počas bežného života, cestovanie to nevyrieši.

interview s Travelhacker

Mala si pred pandémiou cestovateľské plány, booknuté letenky, no nevycestovala si? Dostala si svoje peniaze naspäť?

Dostala som späť všetko do posledného centu. A ešte som na tom zarobila, keďže som mala pobookované letenky s Wizzom, ktorý vracal 120% hodnoty letenky v kreditoch. Zrušila sa mi dovolenka na Guadalope a Martiniku, Ukrajina a Moldavsko, Petrohrad, Portugalsko a Slovinsko. Najťažšie bolo dostať peniaze za letenky na Guadalope a Martinik, to trvalo asi rok. Letecká spoločnosť medzičasom skrachovala, no našťastie som stihla dostať peniaze naspäť.

rozhovor s Jankou Travelhacker

Prezradíš mi ako si strávila minuloročnú letnú sezónu a ako to vidíš na toto leto?  Predpokladáš, že by mohla byť situácia priaznivejšia? Odporúčaš kupovať letenky už teraz, alebo by sme mali čakať do poslednej chvíle?

Minulé leto sme prerábali byt – dokonalý timing. Nad cestovaním som ani nemala čas rozmýšľať. Mala som plnú hlavu sadrokartónov, omietky, brúsenia a búrania. Pomedzi to sme si odbehli na Maltu a Zakynthos. Okrem toho som bola iba na Slovensku.

Tak, ako sa dalo cestovať minulé leto sa dá cestovať aj toto leto. Ale ľudia sa boja a radšej nejdú. Cestovanie bolo naprieč médiami tak zhejtované a popísalo sa toho toľko o tom, aké je to zložité (reálne je dnes cestovanie zložitejšie), že radšej zostanú doma. Ja cestujem, stihla som Skiathos v Grécku, Portugalsko aj Kolumbiu.

Minulý rok boli ľudia chápaví ku kovidu a novej situácií. Tento rok však už máme opatrenia a tí, ktorí ich vymýšľali, mali dosť času a peňazí na ich tvorbu. Život sa nedá zastaviť, a to je moje heslo.

rozhovor s Jankou Travelhacker, žena v červených šatách na útese

Ktoré krajiny si už navštívila a aké sú ešte tvoje cestovateľské sny?

Uf, spolu ich bude už okolo 87. Posledná nová krajina bola pre mňa Kolumbia. Cestovanie si už tak nejak neplánujem, ono prichádza za mnou. Veľmi sa ale teším na plavbu loďou do jednej veľmi zaujímavej krajiny, do ktorej sa chystám v novembri.

Odkryješ mi tvoju obľúbenú destináciu alebo miesto kam by si sa chcela ešte vrátiť. Prípadne existuje krajina, ktorá ťa príjemne alebo nepríjemne šokovala?

Rada sa vraciam do Slovinska, Portugalska, Talianska a Grécka. To sú krajiny, kam chodím často a aj budem. Z exotiky som sa zamilovala do Kolumbie, tam sa mi veľmi páčilo. A tiež na Seychelách a vo Vietname. Tých mimoeurópskych krajín je však tak veľa, že radšej pôjdem objaviť nejakú novú.

Nepríjemný pocit mi zostal po návšteve hlavného mesta Kambodže – Phnom Penh, tam som sa cítila ako fackovací panák a automat na peniaze. Inak som veľmi neproblémový cestovateľ – ja na miesta chodím, aby som skúmala, ako tam ľudia žijú a ako tam funguje dennodenný život, nie na to, aby som ich hodnotila, či sa to mne páči alebo nie. 

rozhovor s Jankou Travelhacker, zena na cinque terre

Objavila si počas pandémie nejaké pekné miesto, ktoré by predtým pravdepodobne nebolo v tvojom hľadáčiku?

Znovu som objavila prázdne metropoly. Počas kovidu je perfektný nápad ísť na najviac turistické miesta sveta – lebo tie posledné dva roky zívajú prázdnotou. Rím bol v lete 2020 úplnou lahôdkou, pri fontáne di Trevi nebolo takmer nikoho. V barcelonskom Park Guell sme boli skoro sami, nehovoriac o krásach Malty, ktoré sme mali sami pre seba.

rozhovor s Jankou Travelhacker

Aj naša vlasť je prekrásna. Ktoré miesta, respektíve regióny na Slovensku by si odporučila navštíviť?

Slovensko má čo ponúknuť, no žiaľ tu nie sú vybudované služby, ktoré by dané miesta sprevádzali. Minulý rok som veľa času trávila na Slovensku a “správny”, instagramovo-influencersko-masový názor by znel “jasné, objavujte Slovensko, veď tu máme nádherné miesta”, no odo mňa to už neodzneje. Slovensko najprv potrebuje zamakať na službách, aby tu bolo čo objavovať.

Tých pár krásnych miest, ktoré majú aj dobré služby, sú tak drahé ako ísť niekam do cudziny a keďže je pre mňa cestovanie hlavne o spoznávaní nových zvykov, miest, štýlu života, ak si mám vybrať medzi Slovenskom a zahraničím, čo sa týka cestovania, bude to vždy zahraničie. Jedným dychom dodávam, že Slovensko je krajina, kde chcem žiť, kde mám komunitu, kamošov, rodinu, kde sa cítim naozaj doma.

rozhovor s Jankou Travelhacker

Teraz nazriem trošku do histórie. Pamätáš si ešte na zlomový moment, kedy si podľahla ,,droge”  menom ,,Cestovanie”.

Na výške. Bola som druháčka, keď som študovala v Nemecku – vďaka Erasmu. Študovala som v Lipsku a spoznávali sme Nemecko, ale aj susedné Poľsko. Do Poľska sme dokonca išli stopom a bývali sme cez Couchsurfing.

rozhovor s Jankou Travelhacker

Vyštudovala si právo, no nikdy si sa mu nevenovala. Namiesto toho si poslúchla svoje srdce a začala sa naplno venovať svojmu srdcovému projektu, ktorým sa stal blog Travelhacker. Čo by si odkázala ľuďom, ktorí sa boja plniť si svoje sny.

Aby sa nebáli 😀 Ja nie som úplne motivačný typ, našťastie je mojou silnou vlastnosťou, že si idem za tým, o čom si myslím, že je dobré a prínosné. Ono to možno vyznieva pateticky, no keď si človek verí a ide za tým, čo chce, otvárajú sa mu dvere, o ktorých nikdy ani len nevedel, že existujú. Stačí len začať.

rozhovor s Jankou Travelhacker, žena na útese

Mnohých Slovákov si doslova naučila cestovať a pomocou všelijakých vychytávok si svetu ukázala, že i taká dovolenka na Maldivách nemusí zruinovať naše peňaženky. Čo považuješ za svoj najväčší travelhack. Prípadne akú najlacnejšiu letenku si vychytala?

Hmmm. Vieš, že ani neviem. Nikdy som sa nad tým nezamyslela. Možno je to dobrá otázka na mojich followerov, čo im najviac pomohlo 🙂

rozhovor s Jankou Travelhacker

Čo máš na cestovaní najradšej?

Ten pocit, keď vkročím do nového mesta alebo krajiny a začínam podvedome vnímať rozdiely v tom, ako tam ľudia žijú, aké majú postoje, ako sa správajú, či sa usmievajú… A ešte pocit, keď vzlietne lietadlo.

rozhovor s Jankou Travelhacker

 

Je o tebe známe, že si milovníčka latinskoamerických tancov. Čomu sa ešte vo voľnom čase rada venuješ?

Čítam, meditujem, veľa sa stretávam s kamošmi. Niekedy neprebehne ani deň v týždni, kedy by sme niekde s priateľom neboli – alebo niekto u nás.

Isté obdobie si žila v Airbnb bytoch, kde si vyskúšala rozličné ubytovania a zariadenia… A podľa nedávnych storiek mám pocit, že si presedlala aj  na rekonštrukcie a bytové dizajnérstvo. Realizuješ sa teraz v byte tvojich snov? Čo v tvojom domove určite nesmie chýbať?

Byt už máme na 95% prerobený, už tu bývame, takže dolaďujeme iba najväčšie detaily. Zariaďovanie bytov ma ale veľmi chytilo, je to také “hackovanie”, podobne ako pri cestovaní.

Doma rozhodne nesmie chýbať fľaša červeného a dobrého prosecca, krásne vínové poháre, kvalitný matrac a vankúš a super vibe a atmosféra 🙂

rozhovor s Jankou Travelhacker

Zmenila pandémia tvoj pohľad na svet? Kam budú smerovať tvoje prvé kroky, keď toto všetko pominie? Čo ti teraz najviac chýba?

Ja nerátam s tým, že sa niečo tak skoro zmení. Ja si žijem viacmenej rovnako ako predtým, všetko je to len v hlave. Určite mi ale posledný rok a pol ukázal, že sa musím vedieť postarať sama o seba a budovať si vlastné kritické rozmýšľanie. Toto je teda oblasť, kde sa chcem zlepšovať a možno na to využijem ďalší z lockdownov.

Viac rozhovorov zo sekcie TRAVELBLOGERI POČAS KORONY nájdeš tu.

FOTO: archív Janka Schweighoferová

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *