univerzita Sorbonna
Francúzsko Paríž

Univerzita Sorbonna v Paríži

Univerzita Sorbonna bola a je jednou z najprestížnejších univerzít nielen vo Francúzku ale i vo svete. Dnes je súčasťou Parížskej univerzity a nachádza sa v samom srdci Paríža. Práve Latinská štvrť bola v minulosti centrom vzdelanosti a aj študentského života. Ani dnes tomu nie je inak.

Univerzita Sorbonna bola založená v roku 1253 Robertom de Sorbonnem a práve po ňom nesie i svoje meno. Pôvodne bola postavená pre 16 študentov teológie, no na konci 13. storočia už bola najvýznamnejším centrom náboženského vzdelávania v celej krajine. V 14. storočí už mala viac ako 15 000 študentov. 

Univerzita Sorbonna a kaplnka
Univerzita Sorbonna a jej kaplnka

Mimochodom práve na pôde Sorbonnskej univerzity sa v 15. storočí nachádzala prvá kníhtlač vo Francúzsku.

Sorbonna bola známa i tým, že sa tu školné neplatilo. Nádejní študenti museli zložiť veľmi náročné prijímacie skúšky a následne zaplatiť zápisné.

Univerzita Sorbonna a slávni profesori

Univerzita Sorbonna sa stala slávnou a významnou i vďaka veľmi významným prednášajúcim ako Bonaventura a a Tomáš Akvinský. Jej rektorom bol aj známy, Kardinál Richelieu, ktorý sa stal prvým ministrom Francúzska. Práve počas jeho pôsobenia prešla univerzita výraznou zmenou a prestavbou.

Dal zbúrať schátrané budovy a nanovo vybudoval komplex budov s kaplnkou uprostred. A práve v tejto Kaplnke sv. Uršule je Kardinál Richelieu pochovaný. Hlavným architektom bol Lemercier.

Univerzita Sorbonna

Vzbura študentov a zrušenie Sorbonny

Univerzita Sorbonna bola počas Veľkej Francúzskej revolúcie zrušená a nahradená iným systémov vysokých škôl. No po 100 rokoch bola opäť obnovená. Bohužiaľ po potlačení vzbury v roku 1968 bola následné pričlenená do Parížskej Univerzity.

Vzbura vypukla v roku 1968 v celej Latinskej štvrti, na čele so študentmi Sorbonny. Príčinou boli nové byrokratické nariadenia, ktoré ich rozdelili podľa pohlavia na chlapcov a dievčatá a i zákaz všetkých voľno- časových aktivít.

K vzbure sa následne pridali aj robotníci, ktorí sa postavili na ich stranu. No nie nadlho. Pretože vtedajší Generál De Gaulle im následne pridal na platoch a tak sa robotnícka trieda stiahla a študenti stratili svoju prevahu. A následne boli potlačení.

Výsledkom bolo zrušenie Univerzity Sorbonna. Tá bola následne rozdelená do 13 samostatných univerzít a pričlenená do Parížskej Univerzity. Sedem z nich stále sídli v Latinskej štvrti. Ostávajúce v iných častiach mesta, niektoré dokonca za jeho hranicami. Jednotlivé univerzity nesú jednotný názov „Univerzita Paríž“ doplnený rímskou a ďalším upresňujúcim názvom. 

No bývala Univerzita Sorbonna i naďalej ostáva jej najprestížnejšou časťou.

Univerzita Sorbonna
Univerzita Sorbonna

Návšteva Univerzity Sorbonna

Univerzita sa i dnes môže pochváliť krásnym komplexom. No bohužiaľ je prístupný iba pre akademikov. Verejnosť môže nahliadnuť iba do kaplnky, kde je pochovaný Kardinál Richelieu.

***

Pre viac tipov nezabudnite sledovať aj môj blog travelfan.skinstagram a facebook.

Zdroj: wikipedia Foto: instagram, facebook

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *