Dnes cestujem Doprava Európa Praktické tipy a triky Taliansko

Doprava v Miláne a ako sa dostať z letiska?

Plánuješ výlet do Milána a hľadáš odpovede na otázky ako sa dostaneš z letiska do centra, aký lístok si kúpiť a ako a s čím sa budeš pohybovať v tomto druhom najväčšom talianskom meste? Odpovede na ne nájdeš v nasledujúcich riadkoch a okrem toho si môžeš posťahovať mapy metra,či aplikáciu a dozvieš sa aj, že Miláno má vo svojej bohatej cestovnej výbave aj jeden raritný dopravný prostriedok, ktorým sa môžeš povoziť. Tak prajem ,,buon viaggio,, !

Doprava z /na letisko 

Mekka talianskej módy, Miláno, má vo svojej blízkosti tri letiska. Malpensa Airport, Linate Airport a  do 45 km vzdialeného mestečka  Bergamo lietajú na letisko Orio Al Serio aj nízkonákladovky. Ako sa dostať z / na vaše letisko sa dozvieš tu alebo si klikni na www.rome2rio.com  a táto šikovná stránka ti vyhľadá tvoje aktuálne spojenie, pričom ti ukáže aj cenové relácie jednotlivých spojov.

Keďže náš mini taliansky trip začína práve na letisku v Bergame, rozhodli sme sa, že do centra pocestujeme autobusom spoločnosti Terravision. Týmto dopravcom sa tam dostaneme za asi hodinu a cesta nás vyjde na 5 € jednosmerne, alebo 9 € spiatočne. Tikety sa dajú zakúpiť online a stačí ukázať ich e- verziu v telefóne, či tablete pri nástupe do autobusu.

Bohužiaľ rok 2021 a predovšetkým kovid priniesol zvýšenie cien. Do centra sa po novom dostanete za 8 € jednosmerne.

rome2rio

Alternatívou ešte ostáva doprava vlakom.

Keďže pri letisku nie je vlaková stanica, je potrebné sa najprv prepraviť autobusom ATB do Bergama (trvanie cca. 15 min, cena 2 €) a odtiaľ sa už môžete vlakom dostať priamo do Milána. Napríklad spoločnosťou TRENITALIA trvá cesta cca 1 hod a zaplatíš za ňu od 4,80 €.

Doprava v  Miláne

Miláno má rozsiahlu dopravnú sieť, ktorá prevádzkuje Azienda Transporti Milanesi (ATM). Prestupovanie medzi metrom, autobusom a trolejbusom je jednoduché vďaka integrovanému lístkovému systému. Mestská doprava v Miláne je oranžovej farby, iba prímestská doprava býva zelená. Verejná doprava je veľmi dobre riešená. Ponúka bohatú paletu liniek metra, trolejbusov, električiek, vlakov a autobusov.

Tu si môžeš do mobilu stiahnuť oficiálnu aplikáciu na hromadnú dopravu.

Miláno má 9 zón označených ako Mi 1 až Mi 9. Centrum mesta sa rozprestiera v zónach Mi 1 -Mi 3.

Cestovné lístky

historicke elektricky v milane

,, Turistické ”  Milano Card 

Pokiaľ si zaobstaráš Milano Card ( MC ) môžeš využívať milánsku MHD zadarmo a získaš veľké zľavy na vstupy do múzeí, divadiel, reštaurácií, na okružné jazdy, prehliadky, do hotelov, obchodov či výletov na jazere Como, prípadne na prenájmy dopravných prostriedkov a na iné služby. Karta je platná 24 – 72 hodín a spolu s ňou získaš mapu Milána a sprievodcu s množstvom zaujímavých informácií. Karta ti môže byť doručená priamo na hotel, alebo na si ju môžeš vyzdvihnúť na letisku, či hlavnej stanici.

24 hodinový MC: 11 €

48 hodinový MC: 17 €

72 hodinový MC: 19,50 €

Máš v pláne navštíviť, čo najviac múzeí? Tak Milano Card sa ti pravdepodobne oplatí. Odporúčam si preto spraviť zoznam, kde všade by si chcel isť a prerátať si, či je pre teba výhodnejší turistický lístok alebo klasický tiket. Mne sa väčšinou oplatil ten obyčajný a tieto ,,turistické lístky” osobne vnímam ako ďalšiu možnosť na vymámenie peňazí od turistov. Ale je to na uvážení každého cestovateľa a veľmi záleží aj od jeho preferencií a programu. Len pre zaujímavosť, na niektoré pamiatky vás v určité dni a hodiny pustia i zadarmo.

,, Obyčajné “ Lístky (tafiffa urbana)

Urban Ticket –  2 € platí 90 minút od označenia

Carnet 10 lístkov – 18 €

Jednodňový lístok ( Mi 1- Mi 3 ) 7 € Platí 24 hodín od označenia.

Trojdňový lístok ( Mi 1- Mi 3 ) 12 € Platí 72 hodín od označenia.

Týždenný lístok ( Mi 1- Mi 3 ) 17 € s platnosťou od pondelka do nedele.

Mesačný lístok( Mi 1- Mi 3 )  50 €

Lístky si vieš kúpiť už aj bezkontaktnou kartou.

**********************************************************************************************************************************ň

Doprava v Miláne: Dopravné prostriedky

Metro 

Má 110 staníc, ktoré obsluhujú štyri linky. Najviac pamiatok je situovaných na M1 a M3. Linka M5  a je úplne automatická (bez vodiča) a linka M4 je ešte vo výstavbe. Metro je v prevádzke od 6. 00 do polnoci, pričom na niektorých linkách sa posledné jazdy končia už o 23:30. V sobotu jazdí až do 1:30 a.m. Následne je k dispozícií náhradná autobusová doprava, ktorá obsluhuje stanice metra po zástavkách. ( Radiobus ).

——————————————————————————————————————————————————————–Linky Metra

Linka M1 – červená – konečná stanica: Rho Fiera / Bisceglie – Sesto 1° Maggio
Linka M2 – zelená – Assago Milanofieri Forum / Abbiategrasso – Cologno Nord / Gessate
Linka M3 – žltá – San Donato – Comasina
Linka M4 – vo výstavbe – modrá – San Cristoforo – Linate Aeroporto
Linka M5 – fialová – Bignami – Zara

———————————————————————————————————————————————————————-

Mapu spojov si môžete stiahnúť tu.

Celé mesto Miláno (bez vonkajšej aglomerace) je jedna tarifná zóna. Pozor, niektoré stanice metra sú už za mestom, preto pri ceste do nich musíš zakúpiť aj prímesky tiket ( kukni obrázok nižšie ).

Detail na hranicu (limite tafiffa urbana, urban fare limit). Dve okrajové stanice linky M1 sú už za hranicou.

                               

   Električky

K symbolom mesta určite patria aj električky. Tie jazdia na 17. linkách a práve v tomto meste sa môžete poľahky previesť do minulosti a povoziť sa na električkách z 30- rokov minulého storočia ( linky  1, 5, 19, 33 ). Linka č. 1 jazdí pred La Scalou a do centra ku prosperovanému dómu jazdí  2, 3, 12, 14, 15, 16, 24 a 27. Pozor si dajte na linky 15 a 31, pretože tie premávajú až za hranice mesta a tým pádom aj centrálny tarifnú zónu.  Plánik elektičkových spojení a vyhľadanie trasy pozri tu.

AUTOBUSY

V prevádzke sú desiatky liniek a k dispozícií sú aj nočné linky. Pre turistov je obľúbená linka č. 94, ktorá krúži okolo centra.

Existuje aj tzv. rádiobus [rádiobus di quartiere], ktorý je akýmsi nočný minibus-taxi, ktorý na objednávku (telefonickú, online, aj zamávanie rukou, údajne za 2,50 €) zabezpečuje v čase od 22:00 do 02:00 hod. rozvoz z centra na požadované miesto v určitej štvrti (quartiere).

VLAKY

V rámci obvodu mesta možno použiť 12 liniek prímestských vlakov spoločnosti Trenord s označením S1 až S13 (S10 chýba) a vlak Passante Ferroviario jazdiaci na 13 km podzemnej trase zo severozápadu na juhovýchod, ktorý spája viac vlakových staníc.

PEOPLEMOVER

Tento automatický vláčik na pneumatikách patrí medzi zaujímanosti v miestnej doprave. Peplemover premáva od stanice metra Cascina Gobba ( linka M2 ) k nemocnici San Raffaele a určite stojí za povozenie sa v ňom. Bohužiaľ na tomto netradičnom dopravnom prostriedku platia iné lístky.  Tie sa dajú zakúpiť v príslušných automatoch.

Ak by ste chceli vedieť o tom, čo vidieť v Miláne, prečítajte si aj tento môj článok.

unsplashed.com, pixabay.com, pexels.com

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. VLADO hovorí:

    Lístok cez Terravision je 8 EUR tam, 8 EUR späť, takže nie 9 spiatočný…

    1. miamasnicakova hovorí:

      Vďaka za upozornenie. Bohužiaľ v dôsledku kovidu porástli aj ceny dopravy 🙁 Nielen z letiska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *