Skala nad Komjatnou
Dnes cestujem Európa Liptov Slovensko

Komjatná: Dychberúci výhľad z magickej skaly

Magická skala nad Komjatnou bola pre mňa veľkým objavom. Týči sa nad nenápadnou dedinkou Komjatná a ponúka priam dychberúci výhľad. Táto obec žije už roky v tieni susediacej Valaskej Dubovej. (Z nej vedie výstup na majestátny Choč ). No po tomto objave si dovolím tvrdiť, že práve Komjatná je vskutku výnimočná a ukrýva mnoho skrytých klenotov. 

Vybrali sme sa k nej v jedno nedeľné dopoludnie. Na ceste z Dolného Kubína do Valaskej Dubovej sme zaparkovali ešte pred odbočkou do Komjatnej. Len kúsok od tabule ,,Hranica okresu” sa nachádza také mini parkovisko, kde môžete odparkovať svojho štvorkolesového tátoša. Hneď nad ním sa týči malá kaplnka. Vyšli sme popri nej po schodoch hore a po pár metroch sme sa ocitli na lúke s krásnymi výhľadmi.

parkovisko ku skale v Komjatnej
Z tohto parkoviska sme vyrazili ku skale pri Komjatnej.
Kaplnka pred Komjatnou
Kaplnka pred Komjatnou. Stačí iba výjsť po schodoch a ocitnete sa na rozsiahlych lúkach.

Kochali sme sa okolitou krásou a pôsobilo to ako balzam na dušu. Bolo tam nádherné. A navyše sme si tam počas našej návštevy vychutnávali samotu. Len my, príroda a čerstvý vzduch. Na tomto mieste si viem predstaviť piknik. Možno to v lete aj zrealizujeme. 🙂

Išli sme stále rovno. Minuli sme i poľovnícku rozhľadňu, kde sme sa na spiatočnej ceste i zastavili a vychutnali si z nej výhľad. Pred nami sa ťiahli šíre pláne a dookola nás obkolesovali kopce i lesy. Obdivovali sme Choč, Vyšnokubínske skalky a v diaľke sa týčila i Babia hora.

Lúky nad kaplnkou pred Komjatnou
Lúky nad kaplnkou pred Komjatnou.

Po nejakej dobe sme po ľavej strane zbadali asfaltovú cestu, ktorá viedla do Komjatnej a po pár metroch sa nám odkryl aj kúsok spomínanej dediny. No naša túra nesmerovala tam, ale do blízkeho lesa nad touto obcou. Vstúpiť do neho môžete z viacerých strán. My sme si zvolili tú vrchnú cestu. A keďže na tomto kúsku, nedopadali slnečné lúče v takej intenzite, bolo pokryté ešte takou ľadovo – snehovou vrstvou. Vyšľapali sme si hore a cestičkou zamierili do blízkeho lesa.

rozhľadňa na lúke
Rozhľadňa na lúke.
cesta do Komjatnej
Keď zbadáte les popri ceste, budete vedieť, že ste správne. Nad horou nájdete vstup do lesa.
vstup do lesa kde je skala Komjatná
Vstup do lesa kde je skala je ešte zasnežený.

Cesta cez “zakliaty les”

Možno budem zveličovať ale aj v tejto hore boli mnohé kúzelné zákutia, ktoré pôsobili ako v zakliatom kráľovstve. Okrem stromov, ktoré sa týčili do neba, opojnej vône lesa tu boli ešte tie veľké skalnaté útvary, ktoré prebúdzali našu fantáziu. Obišli sme tie magické skaly a už zanedlho sme sa dostali ku nášmu cielu. Bola ním obrovská skala, alebo možno by sa dalo povedať, že by mohlo ísť i o malé skalné mestečko nad Komjatnou.

les ku skale Komjatná
Les ku skale Komjatná.
les ku skale Komjatná
Les ku skale Komjatná ponúka veľa krás.
skalne mesto v lese nad Komjatnou
Skalné mesto v lese nad Komjatnou.
skalne mesto v lese nad Komjatnou
Niektoré skaly boli fakt obrovské a našej fantázií poskytovali rozlet.
obrovské skaly v lese
Niektoré zákutia lesa sú skutočne čarovné.

Skala nad Komjatnou

A konečne sme dorazili na miesto! Už z prvého skalného výbežku sa nám ponúkal dychberúci výhľad na Komjatnú a v pozadí za ňou sa beleli zasnežené Nízke Tatry. Vyšli sme si na priľahlú skalu, pod ktorou sa nachádzala hlbohá roklina. Zatajil sa mi dych. Výšky mi nerobia dobre a mávam závraty. No zvyknem sa prekonávať. So svojim strachom predsa treba bojovať.

Doteraz to bola veľmi nenáročná turistika, no v poslednej etape, treba trošku liesť a dávať pozor. Ak sa však bojíte alebo idete s malými deťmi, tak to radšej zvážte. No ten výhľad, keď sa dostanete až nakoniec určite stojí zato. Jednoducho nádhera. Vrelo odporúčam.

Fotoblog

konečne na mieste pred skalou nad Komjanou
Už sme takmer tam!
skala nad Komjatnou prvý výbežok
,,Prvý výbežok skalného hradu. “
Na skale nad Komjatnou
Na skale nad Komjatnou.
Výhľad na Komjatnú
Takýto nádherný výhľad na Komjatnú sa nám poskytol.
Skala nad Komjatnou
A na túto druhú skalu sme sme sa chceli tiež dostať!

Skala nad Komjatnou

Skala nad Komjatnou
A tu sme už na druhej strane. Šťastné, že sme tam preliezli.
Výhľad zo skaly nad Komjatnou
Výhľad zo skaly na Komjatnú.

Kam na výlet v okolí?

Okrem tejto úchvatnej skaly, ktorú som si premenovala na ,, skalný hrad” môžete v Komjatnej nájsť i množstvo iných krás ako Hrdošská skala, či sedem kostolov. Návštevu týchto prírodných krás určite odporúčam. Ja sa tu ešte určite vrátim.

A za vašu návštevu určite stojí i miestna hojdačka – Komjatská hojdačka lásky. Je skvelá a naozaj i adrenalínová. A ten výhľad  z nej je neopísateľný.

Toto miesto sa nachádza na rozhraní Oravy a Liptova , takže o nádherné miesta a atrakcie určite nebudete mať núdzu.

Pre viac tipov na výlety nezabudnite sledovať aj môj blog travelfan.skinstagram a facebook.

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *