Česká republika má mnoho nádherných miest. Jedným z nich je i skalné mesto Adršpach, ktoré som dlho túžila navštíviť. A keď sa mi to konečne podarilo, bola som z tohto prírodného skvostu úplne unesená. Zrazu sa totiž ocitnete na úplne mýtickom mieste a z tích dychberúcich scenérií vám padne sánka.
Skalné mesto Adršpach je dlhoročné dielo vetra, mrazu i vody, ktorým sa podarilo z pieskovcových skál vytvarovať prírodné sochy všemožných tvarov. Adršpach je vzájomne prepojený s Teplickými skalami a spoločne patria ku najnavštevovanejšej časti chránenej krajinnej oblasti Broumovska. Ročne ich navštívi viac ako 400 tisíc návštevníkov. A ani sa tomu nečudujem.
Adršpašské skaly sú právom považované za najväčšie a najdivokejšie skalné mesto strednej Európy. Keď do nich vstúpite, budete sa cítiť, akoby ste vkročili do rozprávky o zakliatom kráľovstve. Najdete tu totiž neskutočne veľa nádherných a dychberúcich zákutí, ktoré dodávajú obrovský potenciál pre rozlet vašej fantázie.
Trošku z histórie
Turisti skalné mesto Adršpach objavili už v 18. storočí, kedy toto, dovtedy pomerne neznáme miesto, zachvátil obrovský požiar. Ten zničil okolitú vegetáciu, no na druhej strane zas odkryl krásne pieskovcové útvary, ktoré si rýchlo našli svojich obdivovateľov a stali sa slávnou atrakciou. Navštívila ho pruská kráľovná Luisa, gróf František Antonín Špork z Kuksu, cisár Josef II., poľský kráľ a saský kurfierst Friedrich August,rakúsky cisár Karol i Johann Wolfgang Goethe, ktorý tam má i pamätnú tabuľu. Z tohto obdobia tiež pochádza i väčšina pomenovaní miestnych skalísk.
Turistický okruh
Spoplatnený turistický okruh skalným mestom vedie po zelenej značke a je dlhý 3,5 km. Terén je nenáročný a jeho absolvovanie vám zaberie asi 3 hodiny.Počas nich však vôbec nebudete vedieť, kde sa máte skôr pozerať a neraz vám padne sánka.
Túra začína pri pokladnici, kde si kúpite lístok, aby ste mohli vstúpiť do tejto prírodnej rezervácie. A už o pár metrov sa ocitnete pri azúrovo-modrom jazierku Pískovna ( bývalý kameňolom). Následne sa môžete okolo neho poprechádzať a vychutnať si miestnu scenériu, alebo ísť ďalej objavovať toto mýtické mesto. Prejdete cez vstupnú skalnú bránu a už o pár metrov môžete okrem iného obdivovať i skalu podobajúci sa na džbán, homoľu cukru, či zub. Prejdete Sloním náměstím i okolo Eliškinej věží a vodopádu až sa dostanete na križovatku zeleného a žltého turistického chodníka. Tu sa môžete rozhodnúť, či budete pokračovať v zelenom okruhu alebo vstúpite i do hornej časti Adršpašsského skalného mesta.
Zábavná plavba loďkou
Cesta po žltej značke je o niečo obtiažnejšia, no pokiaľ môžete a vládzete určite vám ju odporúčam. Chodník vedie cez strmší rebrík i množstvo schodov, no dostanete sa ku skalnému jazierku, kde si budete môcť vychutnať dobrodružnú i zábavnú plavbu na pramici ( druh drevenej lode). Zaujímavosťou je, že sa toto jazierko premenilo na turistickú atrakciu ešte v roku 1857, kedy tu bola podniknutá prvá plavba na loďkách. Dnes je plavba pramicou obohatená o vtipný výklad prievozníka. Ten vás oboznámi asi s každou skalou, či trávou v okolí, vodníkmi, či inými príšerami. Ukáže vám miesto, kde sa potopil legendárny Titanic a dozviete sa i nechválne známu štatistiku potopených pramíc v tomto azúrovom jazierku. Následne vám vypočíta akú šancu máte na prežitie počas aktuálnej plavby. A ak sa vám podarí vyviaznuť a neutopiť sa, prievozník vás vyloží na druhej strane jazierka.
Odtiaľ môžete prejsť i do Teplických skál alebo sa vrátiť na zelenú značku a pokračovať v objavovaní Adršpašských zákutí a tajomstiev. Na tejto jednosmernej ceste natrafíte na najvyšší a najznámejší skalný útvar s názvom Milenci. Vyhliadka a veľká panoráma vám poskytne fantastické výhľady, pozriete si vodopády, pozdravíte Starostu a pani Starostovú. Záverom cesty preleziete i Myšacou dierou, ktorú predstavuje uzučký priechod medzi skalami, široký len 50 cm.
Skalné mesto Adršpach: Ako sa tam dostanem?
Auto
GPS: Hlavné parkovisko 50°37’02.4″N 16°07’23.0″E
GPS: Vedľajšie parkovisko: 50°36’57.1″N 16°07’28.7″E
Cenník parkovania: auto, motorka od 6:00- 19:00 – 150 Kč
od 19:00- 6:00 – 100 Kč / hod
[wpfmb]Osobne odporúčam využiť záchytné parkovisko v Teplici nad Metují, keďže parkoviská v Adršpachu bývajú často plné. Následné pokračujte vlakom, ktorý jazdí obojsmerne medzi Metují a Adršpachom každú polhodinu.[/wpfmb]
!!! Parkovanie mimo parkovísk je v obci zakázané a ak ste nenašli svoje parkovacie miesto, budete si ho musieť hľadať v blízkych obciach!!!
Vlak
Zastávka Adršpach ( Dolný Adršpach) se nachádza hneď pred vstupom do skalného mesta. Spoje si viete overiť cez IDOS.CZ .
Otváracie hodiny
Hlavná sezóna 8:00 – 18:00
Vedľajšia sezóna 8:00 – 16:00
Zatvorené býva 23.12 a 24.12. a vo výnimočných prípadoch.
Vstupné
Pri vstupe do Adršpašských skál sa nachádzajú pokladnice, kde sa platí vstupné za vstup do tejto unikátnej prírodnej rezervácie. Dá sa v nich platiť aj kartou.
V hlavnej sezóne ( 1.apríl.-31.október ) kúpite nezľavnený lístok za 120 Kč a deti od 6 rokov, študenti, ZŤP a dôchodci ho majú za 70 Kč.
Vo vedľajšej sezóne ( 1.november- 31.marec ) stojí lístok pre dospelého 80 Kč a zľavnený 40 Kč.
Lístok na plavbu loďkou stojí 50 Kč za osobu.
*Kúpite ich buď na mieste plavby alebo v pokladni pod rebríkom.
Ak chcete mať aktuálne informácie o cenách a otváracej dobe, odporúčam ich vždy skontrolovať.
Skalné mesto Adršpach v číslach
Okruh okolo Pískovne – ( modrá turistická značka ) 1,5 km
Okruh Adršpašským skalným mestom ( zelená turistická značka ) 3,5 km
Počet turistov ročne: viac ako 400 000
Adršpaské skaly sú právom považované za najväčšie a najdivokejšie skalné mesto strednej Európy.Keď do nich vstúpite,…
Uverejnil používateľ Travelfan Sk Utorok 11. augusta 2020
Skalné mesto Adršpach na fotkách
Viac fotiek nájdete na facebookovej stránke.
Mne sa tu nesmierne páčilo. Počas mojej návštevy sme mali aj veľké šťastie, lebo sme nenarazili na húfy turistov a mohli si tak pokojne vychutnávať krásy tohto miesta. Keď sa tu vyberiete nezabudnite dodržiavať prevádzkový poriadok, ktorý platí v tejto prírodnej rezervácií. Aby sme svojím uvedomelým správaním mohli zachovať toto nádherné miesto i ďalším generáciám.
Zdroj: skalyadrspach.cz, wikipédia Foto: autor Video: youtube