termálny prameň Kalameny
Dnes cestujem Európa Liptov Slovensko

Kalameny- bezplatný wellness uprostred prírody

Ak túžite zažiť pravý wellness uprostred prírody, tak termálny prameň Kalameny je tým pravým miestom. Ide o malé jazierko, z ktorého vyviera fontánka s termálnou vodou. Doprajete si masáž a zrelaxujte v horúcej vode s výhľadom na blízky les. Navyše za vstup do týchto prírodných kúpeľov nebudete vôbec nič platiť. 

Táto vyhľadávaná atrakcia sa nachádza v rovnomennej liptovskej dedinke, blízko Ružomberka. V roku 2000 tu bol vyvrtaný umelý vrt a následne bolo okolo neho vybudované i umelé jazierko s rozmermi približne 20 × 10 metrov. Liečivá voda vyviera z hĺbky 500 metrov, je slabo mineralizovaná, má silný sírny zápach a jej sfarbenie je jemne oranžové. Okrem síry je tento termálny obohatený aj o vápnik a horčík. Podobné zloženie má aj liečivá voda v susedných Lúčkach, kde ju využívajú kúpele na liečbu pohybového aparátu i ženských chorôb.

termálny prameň Kalameny
V lete tu často býva plno.

Medokýš, ako ho aj ľudovo volajú má 33°C  a jeho blahodárne účinky si môžete prísť vychutnať kedykoľvek. Dokonca i v zime, či uprostred noci. V letných mesiacoch je niekedy toto miesto dosť preplnené, no vo večerných hodinách sa to zvykne trošičku vyprázdniť. Voda v bazéne je dosť nízka. Môže mať tak 30-40 cm, čiže sa tam plávať veľmi nedá.

voda a kamene v termálnom prameni Kalameny
Voda a kamene v termálnom prameni Kalameny majú silný sírny zápach a jemne oranžové sfarbenie.

No určite sa posaďte pod fontánku s vyvierajúcou vodou a nechajte sa jej tlakovým prúdom vymasírovať. Takú masáž totiž len tak niekde nenájdete. A ak sa vám podarí vystihnúť, že tam nebude milión ľudí, vychutnajte si zvuky lesa, čerstvý vzduch i nebo nad vami. Bude to neopísateľné!

Dokonalá dovolenková destinácia

Popri jazierku tečie i potôčik Kalamenka, do ktorého odteká i termálna voda z bazéna. Cez potok sa dá prejsť po drevenom mostíku. Okolie je tiež pekne upravené. Nájdete tu množstvo lavičiek, na ktorých si môžete posedieť, či odložiť veci na prezlečenie i ohnisko s posedením. 
Neďaleko je i parkovisko, kde si môžete zaparkovať svojho motorového tátoša, či van. Termálny prameň Kalameny je i obľúbeným miestom na stanovačku. Cez leto tu najnovšie otvorili i bufet. Za ním nájdete i mobilné WC, alebo v lese by mala byť latrína.

odvečer na termálnom prameni Kalameny
Podvečer na termálnom prameni Kalameny je ideálnym časom na ich návštevu.

Niet pochýb o tom, že Kalameny získavajú čoraz viac na popularite. Svedčí o tom i fakt, že ich navštevuje čoraz viac ľudí i turistov zo zahraničia.

Termálny prameň Kalameny- Ako sa k nemu dostanem?

 

GPS49.13337, 19.41969

Z hlavnej cesty  v smere z Ružomberka na Liptovským Mikuláš odbočíte na Liptovskú Teplú a následne pôjdete na Lúčky. Tesne pred nimi sa cesta rozdvojuje. Pojdete vpravo na Kalameny. Prejdete cez dedinu a pri kostole odbočíte na kopec vedľa a prejdete na poľnú cestu, ktorá vás po žltej turistickej značke privedie až ku termálnemu prameňu.

Na tejto ceste si dajte pozor, lebo taký tankodrom ste možno ešte nezažili. Aby ste si ju viac vychutnali, odporúčam vám zapnúť si nejaké techno alebo rap.

Parkovanie

 Zaparkovať môžete na ceste pri prameni, alebo na blízkom parkovisku. Niekedy, najmä v letných mesiacoch sa tu vyberá parkovné. No ide skôr o symbolické vstupné, ktoré obec využíva na údržbu tohto krásneho prostredia.

Termálny prameň Kalameny v obrazoch

termalny pramen kalameny v zime
Aj zima v Kalamenoch má svoje čaro.  Foto: instagram @katarina_lincz
termalny pramen kalameny v zime
Termálny prameň Kalameny je v zime čarovný. Foto: instagram @katarina_lincz
Noc pri termálnom prameni v kalamenoch
Noc pri termálnom prameni  prameni v Kalamenoch.  Foto: instagram @gatifoto

Termálny prameň Kalameny: Čo vidieť v okolí?

Pár metrov od jazierka sa nachádza rozcestník, ktorý vás bude navigovať ku zrúcanine Liptovského hradu. Ak teda pojdete po žltej turistickej značke, dostanete sa na najvyššie položený hrad na Slovensku. Môžte si teda najprv poturistikovať a potom sa za odmenu vykúpať v tomto termálnom prameni.

V dedine hneď si následne spravte krátku zastávku pri úchvatnom vodopáde v Lúčkach a pokochajte sa pohľadom naň. Pri Ružomberku môžete navštíviť Hrabovskú alebo Čutkovskú dolinu, alebo obzrieť Likavský hrad.

Termálny prameň Kalameny

Uverejnil používateľ Travelfan Sk Piatok 28. augusta 2020

Tak čo, plavky máte už nachystané?

Pre viac tipov na výlety nezabudnite sledovať aj môj blog travelfan.skinstagram a facebook.

Zdroj: wikipedia, kalameny.sk Foto: autor, instagram

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *