ryšavá žena s modrou čiapkou sa cíti crazy
Inšpirácie a zaujímavosti Lifestyle Nezaradené

Ako zmysluplne využiť voľný čas a zabiť nudu?

Koronavírus nám zo dňa na deň radikálne zmenil život. A mnohí sme tak po prvýkrát v živote spoznali dar slobody, ktorého skutočnú hodnotu sme si až doteraz neuvedomovali. Nadýchať sa čerstvého vzduchu bez rúška, ísť s kamoškami na kávičku do kaviarne, či si spraviť výlet….Všetko sme to brali ako samozrejmosť, až pokým sme nemuseli byť zodpovední a ostať doma. Čo však robiť celé tie hodiny medzi štyrmi stenami a nedostať sa na psychiatriu? A ako zmysluplne využiť tento čas korontény?

Mnohí sme uviazli v tzv. koronténe, teda v čase, keď sme počas vyčíňania zákerného koronavírusu, nútení ostať v domácej karanténne. Aby sme chránili seba i ostatných, museli sme obmedziť fyzický kontakt s okolitým svetom na minimum. Žiaci i študenti nedobrovoľne vymenili školské lavice za online vyučovanie, zamestnanci kancelárie za homeoffice a mnohé prevádzky museli na neurčito zastaviť svoju činnosť. Dokonca svoje brány zatvorili aj kostoly.

Na tváre sme si nasadili rúška, na ruky gumové rukavice a dezinfekčné prostriedky začali mať cenu zlata. Ulice sa takmer vyľudnili. Vzduch sa začal čistiť od smogu. Ľudia podvečer na balkónoch tlieskajú dnešným hrdinom: Lekárom, sestričkám, lekárnikom, laborantom, zdravotníkom, predavačom, vodičom, pekárom, policajtom… Tím, čo i napriek nebezpečnému vírusu chodia do práce a a starajú sa o nás a naše potreby.    

mladá žena v žltom tričku a bielej bunde nakupuje ovocie s rúškom na tvári počas covid 19

Vrcholom spoločenských udalostí sa stala návšteva obchodu vo vyhradenom čase, či vysypanie smetí. A plánovanie naších výletov sa vtesnal  na pôdorys naších príbytkov. Svet sa akoby zastavil a my sme sa ocitli v nejakom scifi katastrofickom filme. Izolovaní vo vlastnom dome takmer 24 hodín denne, sedem dní v týždni,… čakáme, kedy to všetko pominie.

Ako si však vyplniť voľný čas a čo robiť, aby nám z toho nepreskočilo?

Čítajte

Kedy naposledy ste si spravili pohodlie a zahryzli ste sa do nejakej knižky? Možno práve nastal čas oprášiť už zabudnuté tituly z vašej knižnice, alebo si nejaké kúsky zadovážiť. Kamenné predajne síce momentálne nefungujú, no e- shopy stále vyskladňujú. A ak si nechcete zahltiť byt ďalšími knižkami, kúpte si iba ich elektronickú verziu alebo vyskúšajte audioknihu. Ak vám však teraz nezvyšujú peniažky, poobzerajte sa na internetových bazároch, alebo vyskúšajte novú platformu Čarovná Polička. Tu si môžete výhodne kúpiť knižku z druhej ruky ,ale i predať  nejaké tituly, na ktoré vám už roky sadá prach. Ďalšou alternatívou je i vydraženie si nejakej tej publikácie prostredníctvom dražieb zameraných na pomoc zvierat ( aktuálne aukcie nájdete na fb zvieracích skupinkách). Za pár drobných máte nielen fajn knihu, ale i dobrý pocit a zvieratká plné bruško alebo zaplatenú veterinu.

Online knihy zadarmo stiahnete na slovenskom Martinuse, českom Martinuse i na databazekníh a viac ako 1,4 milión kníh ponúka platforma Internet Archive.

čítanie knižky pri šále čaju a peknom zátiší

Učte sa

Chcete sa naučiť alebo zdokonaliť v nejakom cudzom jazyku, no neustále to odkladáte na nejaký vhodnejší čas. Možno práve nadišiel a jediná vec, ktorá vás od vášho sna delí je pár klikov a chvíľka googlenia. Tak smelo do toho! Na nete je mnoho kurzov, ktoré ponúkajú svoje služby prostredníctvom e- learningu alebo skypu a tiež si môžete nájsť i mnohé bezplatné materiály a aplikácie.

Osobne odporúčam mobilnú aplikáciu Duolingo, vďaka ktorej sa poľahky a celkom hravo naučíš ďalšie jazykové zručnosti. Veľmi zaujímavým projektom je Speaklanguages, kde máš zadarmo materiály k jednotlivým tématickým okruhom a navyše môžeš i aktívne v danom jazyku komunikovať s novými kamošmi z celého sveta a tak si jazyk precvičovať. 

Projekt Digitálna Garáž vás bezplatne zasvätí do základom online marketingu a digitálnych zručností a po úspešnom absolvovaní môžete získať certifikát priamo od spoločnosti Google.

Ak túžite porozumieť tajom programovania, online marketingu, photoshopu, digitálnej fotografií, reklame absolvujte nejaký kurz z bohatej ponuky learn2code. ( Momentálne majú 25 % zľavu s promo kódom  somdoma).

Môžete vyskúšať kurz kreslenia pravou hemisférou, výučbu šitia , či hry na piano alebo gitaru.

A čo si tak online študovať na popredných svetových univerzitách z pohodlia svojej obývačky? Na platformách coursera, futurelearn, edx, udemy sa tento váš sen môže stať skutočnosťou.

Navštívte svetové múzea

Aj keď teraz musíte sedieť doma, nič ti nebráni navštíviť svetové múzea. Vďaka Google Arts&Culture môžete virtuálne cestovať a kultúrne sa vzdelávať aj v tomto smere. Prostredníctvom internetového spojenia sa viete bezplatne dostať do viac ako 1000 múzeí a galérii po celom svete. Túžili ste si niekedy prezrieť The Metropolitan Museum of Art v New Yorku, Natural History Museum v Londýne, nádherný Versailles vo Francúzsku, Jewish Museum v Osvienčime, Acropolis Museum v Aténach, The White House vo Washingtone, Museo Frida Kahlo v Mexiku….a mnohé iné. Stačí si ich iba vyfiltrovať podľa mesta alebo názvu a šup na prehliadku.

Tvorte

Píšte, maľujte, kreslite, hrajte, skladajte. Robte všetko, na čo máte práve chuť a nič vám v realizácií nebráni. Možno je čas napísať svoj prvý príbeh, román, báseň, alebo vyjadriť svoje pocity prostredníctvom štetca, či podkastu. Alebo začnite štrikovať, či hačkovať. Objavte svoje talenty a zdokonaľujte sa v nich. Pretože vy dokážete všetko! A budúcnosť praje odvážnym a pripraveným. Je ideálny čas venovať sa svojmu projektu. Áno presne tomu, o ktorom už dlho podvedome snívate a neustále odkladáte.

mladá žena maľuje obrazy vo svojej zelenej záhrade

Plánujte si budúce výlety

Aj keď sú hranice i všetky pamiatky momentálne zatvorené, nič vám nebráni sa na svoje budúce cesty pripravovať. Spravte si svoj wishlist, čítajte blogy a cestopisy, pozerajte vlogy a dokumenty a naplánujte si, kam chcete ísť, čo vidieť, čo zažiť, čo ochutnať.

žena, ktorí dobyla vrchol hory hľadí na nádhernú krajinu hor navôkol

Vyvolajte si fotky …

Určite máte milion digitálnych fotografií a už mesiace, alebo roky odkladáte ich vyvolanie. Skúste sa v nich prehrabať a opäť prežite tie nádherné okamihy, ktoré ste pri ich zhotovení prežívali .Tie najkrajšie si nechajte vytlačiť a následne zapojte svoju fantáziu. Vytvorte si z nich nástenku, fotoalbumy, scrapbooky či fotoknihy. .. Určite vás tie zábery zahrejú pri srdci. 

Ak ešte nemáte skúsenosti s online fotoslužbami, ja osobne odporúčam happyfoto, cewe a gostory.

zena pozerá na svoju fotostenu a spomína

Zútulnite si svoje bývanie

Upracte si svoje príbytky. Vyhoďte alebo darujte zbytočné veci a prevzdušníte si svoj priestor. Ak ste už dlhšie premýšľali nad nejakou zmenou, tak smelo do toho! Vymaľujte, premiestnite nejaký nábytok, alebo sa pustite do renovácie, recyklácie alebo upcyklácie a vdýchnite opotrebovanému kúsku nový dych. Samozrejme príliš veľké priestorové úpravy sú momentálne takmer neuskutočniteľné, no i z ,, novej” maličkosti sa budete tešiť ako malé dieťa. Vytvorte si svoj kútik šťastia, kde si vychutnáte oddych, alebo zrelaxujete pri kávičke alebo dobrej knižke.

útulná biela izba s veľkým oknom a množstvom zelene v kvetináčoch

Zacvičte si

Ste zvyknutí na pravidelnú dávku pohybu a nesmierne vám chýba obľúbené fitko? Nezúfajte! Cvičiť môžete aj z pohodlia svojej obývačky. Na nete sú mnohé video-lekcie, podľa ktorých si môžete precvičiť a vyformovať celé svoje telo. Či už uprednostníte nejakú aplikáciu v mobile, youtube alebo iné alternatívy, možností je naozaj neúrekom.

Osobne odporúčam registrovať sa do programu fitshaker a cvičiť podľa live prenosov, alebo si zakúpte členstvo a namiešajte si svoj vlastný cvičebný koktail.  

Rovnako si vždy môžete aspoň nachvíľu vybehnúť do prírody. No vyvarujte sa ľuďom a noste rúška. 

mladá žena cvičí vo svojej obývačke jogu pre pokročilých.

Zdokonaľte si svoje kuchárske a pekárske zručnosti

Radi sa kocháte dokonale nastajlovanými fotkami známych foodblogerov a pri pohľade na tieto umelecké diela sa vám zbiehajú slinky a v nose okamžite pocítite ich omamnú vôňu? Nechajte sa nimi inšpirovať a staňte sa majstrov vo svojej kuchyni. Aj vy predsa dokážete vykúzliť lahodné omáčky, koláčiky, chrumkavé pečivo, šťavnaté mäsko…. Skúšajte nové recepty, vylepšujte tie osvedčené a naplňte brušká najbližšej rodine. Teraz máte čas experimentovať a tešiť sa zo svojej šikovnosti. A zapojiť do svojich diel môžete i partnera, či deťúrence. Užijete si zábavu a varenie a pečenie posuniete na novú úroveň.

mladá rodinka spoločne pecie nedelný koláč a všetci sa pri tom bavia

Venujte sa viac svojej rodine

Teraz možno viac ako ako inokedy potrebujeme oporu v tom druhom. Nedovoľme, aby nás ovládla ponorková choroba a snažme sa spoločne strávený čas neustále niečim ozvláštniť. Počúvajme jeden druhého, stískajme sa, milujme. Buďme pozorní voči naším blízkym a vážme si ich prítomnosť. Zaveďte si do života isté rituály, na ktoré sa budete môcť celý deň tešiť. Napríklad čaj o piatej, večerné kolo spoločenských hier, spoločné raňajky, večera, rozhovory, čítanie rozprávok,… Buďte kreatívni a najmä láskaví!

mladá inetrkultúrna rodinka si užíva zábavu pri spoločnom čítaní malej dcérke knižky

Osobne sa už naozaj teším, keď táto pliaga pominie a budeme si môcť opäť naplno užívať život. Dovtedy však nestrácajme na duchu. Zdokonaľme sa a  buďme zodpovední. Nosme rúška a tešme sa na život potom. Keď sa vrátime do normálu a opäť budeme môcť objavovať svet.

* Tento článok nevznikol zo žiadnej spolupráce. 

FOTO: pexels, pixabay, instagram

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *