Hospital kuks uprostred viníc a zelene
Česká republika Dnes cestujem Európa

Hospital Kuks – baroková perla Českej republiky

Hospital Kuks bol dlho na mojom rozsiahlom wishliste miest, ktoré by som chcela navštíviť. A tak, keď ma moja najlepšia kamoška pozvala na svadbu do Královohradeckého kraja, vedela som, že moje sny o návšteve Kuksu a Adršpaššských skál sa konečne naplnia. Bola som z toho úplne nadšená! Konečne som mohla na vlastné oči vidieť aj tú prekrásnu barokovú lekáreň, o ktorej som už dlho snívala. A nielen to…

Kedže som bola v Česku iba na pár dní, vymyslela som si celkom zabijácky program. Išla som nočným vlakom z Ružomberka do Pardubíc. Tam som sa v skorých ranných hodinách trošku pomotala po meste, príjemných uličkách, krásnom parku a potom som pokračovala vlakom do Hradca Králové. Následne som cestovala do Jaroměře, až som napokon vystúpila na malej nenápadnej zastávke s názvom Kuks.

vstup do hospitalu Kuks a jeho záhrady
Vstup do hospitalu Kuks lemujú krásne záhrady.

Nenápadne nápadný Hospital Kuks

Na prvý pohľad nič nesvedčilo o tom, že by sa tu mal nachádzať známy barokový skvost. Poľnou cestičkou som sa vybrala vpred a až po nejakej chvíli som uprostred zelenej lúky zazrela ohradený komplex hospitalu Kuks. Bola som celkom vzrušená a nedočkavá. Len čo som prešla cez historické dvere, ocitla som sa uprostred nádhernej záhrady, ktorá nápadne pripomínala zámocký park.

Poprechádzala som sa pomedzi záhony kvetov, liečivých rastlín a pieskovcové sochy a kochala sa tunajšou krásou, čakajúc na začiatok otváracích hodín. Len tak pre zaujímavosť, kedysi na tomto mieste mnísi pestovali bylinky, ovocie a zeleninu pre tunajšiu lekáreň i kuchyňu.

Záhrady Hospitalu Kuks
Záhrady Hospitalu Kuks. Kedysi na tomto mieste mnísi pestovali bylinky, ovocie a zeleninu pre tunajšiu lekáreň i kuchyňu.

Krátko pred 9 ráno, som sa presunula ku pokladni, kde som si zakúpila vstup na základný okruh Hospitalom i prehliadky Kouzlo apatyky a Historie výroby léků. Odložila som si batoh do uzamykateľnej skrinky a hor sa na prehliadky. Najprv som absolvovala základný okruh spolu s malou, asi štvorčlennou skupinkou a následne som sa sama, len so zamestnancom farmaceutického múzea, odobrala bádať v histórií českej farmácie.

No na začiatok si povieme niečo z histórie tohto miesta.

Hospital Kuks a jeho história

O rozmach a slávu tohto miesta sa zaslúžil gróf František Antonín Špork. Ten vybudoval na dovtedy neznámom Kukse, vychýrené kúpele, ktoré sa stali miestom, kde sa schádzala európska smotánka, významní učenci i vyhľadávaní umelci. V tunajších záhradách sa konali okázalé slávnosti, kde z fontán tieklo víno. 

Rovnako tu dal postaviť  aj veľkolepú knižnicu,  jedno z najstarších divadiel v krajine, dostihové závodisko so sochami trpaslíkov, ktorí mali tváre jeho neprajníkov a nádherný barokový zámok.

Gróf Špork bol známy zberateľ, miloval veľkoleposť i nápaditosť a časom premenil Kuks na skutočný barokový raj. Interiery i exteriéry zdobili sochy najznámejších sochárov a veľmi si dával záležať, aby sa tu jeho hostia cítili výnimočne. Nie nadarmo sa o Kukse hovorilo ako o Českom Versailles.

Takto vyzerali Šporkové Kúpele v Kukse
                                               Takto vyzerali Šporkové Kúpele v Kukse.                       Foto: skuskuks.cz

Výnimočný projekt – Hospital Kuks

No tento šľachtic myslel aj na svojich poddaných a vojakov. Na náprotivnej strane od kúpeľov dal postaviť nemocnicu pre zranených a vyslúžilých bojovníkov. Na tú dobu to bol veľmi smelý a neobvyklý plán. Povráva sa, že samotný gróf Špork bol z výstavby hospitalu tak nadšený, že prehliadky vtedy ešte nedostavaného komplexu, patrili ku povinnému programu každého hosťa Šporkových kúpeľov.

Smutné je, že sa gróf Špork ich kolaudácie nedožil. No našťastie sa jeho cnostná myšlienka naplnila a hospital napokon predsa len otvoril svoje brány. Do služby boli povolaní mnísi z rádu Milosrdných bratov ( 1743), ktorí tu zabezpečovali prvú zdravotnú i lekárenskú starostlivosť. Z Kuksu sa stalo veľmi výnimočné a vyhľadávané miesto. Rehoľníci tu pôsobili až do roku 1937, kedy boli odtiaľto vyhnaní dôsledku arizácie.

Následne tento veľkolepý projekt grófa Šporka skončil ako skladisko, škola, vlastivedné múzeum, liečebňa, útulňa, … pričom budovy rokmi takmer schátrali. V roku 2010 odštartoval projekt Kuks – Granátové jablko, ktorý pomohol Hospitalu Kuks vrátiť jej pôvodný, pôvabný vzhľad. O 5 rokov neskôr sa brány vynoveného a zrekonštruovaného hospitálu Kuks otvorili verejnosti.

Smutný osud postihol I známe Šporkové kúpele. Zanikli po tom, čo ich postihli záplavy. A behom jednej upršanej noci, toto okázale miesto cnosti a nerestí náhle stíchlo a ostalo už iba spomienkou.

Z kúpeľou dnes ostali iba tieto schody
Zo známych kúpeľov dnes ostali iba tieto schody.

Základný okruh

Počas prehliadky sme spoznali interiér tejto raritnej stavby, jej históriu i niektoré osudy jej zakladateľov a obyvateľov. Prešli sme sa hlavnou  chodbou, ktorej steny zdobili maľby Tanca Smrti. Navštívili sme úchvatný kostol Najsvätejšej Trojice, i moju vytúženú barokovú lekáreň  ,,U Granátového jablka“, ktorá je druhou najstaršou lekárňou v Českej republike i strednej Európe.

A bola priam neskutočná. Ihneď som si predstavovala tú vznešenosť i váženosť môcť pracovať za tak nádhernou tárou. Pred rokmi to bolo iné. Lekárnici a laboranti sa tešili veľkej úcte. Nie tak ako dnes, keď sú takmer posledným článkom zdravotníckej starostlivosti… 

baroková lekáreň U granátového Jablka
Lekáreň U granátového Jablka je neskutočne nádherná.

Toto nádherné miesto sme si mohli pofotiť . A popri prezeraní historického lekárenského vybavenia sa na vyšperkovaných stojatkách nedalo nevšimnúť kuriózne názvy surovín, z ktorých farmaceuti i mnísi pripravovali svoje medicíny. Medzi inými bol i prášok z lebky obesenca, dračia krv, či oko z raka. Uff.

Vrchol barokovej tvorby

Prehliadku sme zakončili v lapidáriu, kde je inštalovaná expozícia Cností a Nerestí od najvýznamnejšieho českého barokového sochára Matyáše Bernarda Brauna. Ide o 24, do najmenšieho detailu prepracovaných sôch žien, ktoré odzrkadľujú dobré i zlé ľudské vlastnosti a predstavujú vrchol českej barokovej tvorby. Za zmienku isto stojí i fakt, že v priestoroch tohto lapidária, bolo v minulosti nemocničné lôžkové oddelenie.

 lapidáriu, kde je inštalovaná expozícia Cností a Nerestí od najvýznamnejšieho českého barokového sochára Matyáše Bernarda Brauna.
Výstava sôch Cnosti a Neresti od Brauna patrí medzi vrchol barokovej tvorby v Česku.

Naša sprievodkyňa nám poskytla zaujímavú a hodnotnú prehliadku a po jej skončení ma už čakal zamestnanec farmaceutického múzea, ktorý ma sprevádzal počas ďalšej prehliadky.

Kúzlo lekárne

V tejto expozícií Českého farmaceutického múzea som mohla sledovať retrospektívu vývoja lekárni od baroka až po súčasnosť. Ide o naozaj hodnotnú a veľmi zaujímavú výstavu, ktorá by mohla zaujať i širokú verejnosť. Veď možnosť zahrať sa na lekárnika a vlastnoručne si vyskúšať pripraviť tabletku, vylisovať čapíky či inú medicínu, je veľmi lákavá.

Rovnako sa môžete postaviť za táru a odskúšať si historickú kasu. Práca s ňou sa mi páčila, ale v súčastnosti by bola nepoužiteľná. 🙂

baroková lekáreň U granátového Jablka
Lekáreň ,, U granátového Jablka“ je 2. najstaršie baroková lekáreň v strednej Európe.
Nábytok historickej lekárne v Kukse
V Kukse si môžete prezrieť i historické lekárenské nábytky.

Obdivovať tu môžete i rozličné lekárenské pomôcky, historické liekopisy, či ďalšie unikátne zariadenia lekárni. Za zmienku určite stojí i zariadenie pôvodnej kukskej oficíny z čias Milosrdných bratov ( 1743) ,, Dittrichová lekáreň ( 1821), ktorej interiér bol prevezený z Prahy i funkcionalistický nábytok z ,,Nové lékárny“ v  Beroune (1937).

Následne som ešte absolvovala prehliadku histórie výroby liekov.

Prechádzka po okolí

Potom som sa vybrala, pokochať sa exteriérom tohto majestátneho komplexu. Kedysi tu gróf Špork vytvoril unikátne miesto. Na oproti-stojacích kopcoch sa týčili jeho slávne kúpele i Hospitál Kuks. Na jednej strane život a zábava a na druhej zas choroba, staroba a až smrť. Tento kolobeh života pretínala rieka Labe. Presné tá, čo sa behom jednej osudnej noci vyliala zo svojho koryta a nenávratne zničila povestné kúpele.

Za zmienku stojí i návšteva Šporkovej hrobky
Návšteva Šporkovej hrobky je jedným z prehliadkových okruhov.

Poprechádzala som sa po rozsiahlom pozemku, poobzerala desiatky sôch a vychutnávala si pohľady z oboch brehov. Vládlo tu tak dokonale ticho a harmónia. Na zelených pasienkoch sa pásli kone a v neďalekej vinici zrelo hrozno. 

No s pribúdajúci hodinami sa toto miesto zaplavovalo turistami. Musím priznať, že som mala fakt šťastie, keď som prišla na prvú prehliadku a nemusela sa s nimi tlačiť. V neďalekom hostinci som si chcela vychutnať kávu, no mali fakt plno a neskutočne dlho som na ňu čakala. Po čase som aj začala ľutovať, že som si ju vôbec objednala. No nič nemôže byť dokonalé.

barokové sochy kuks
Barokové sochy môžete nájsť všade po okolí.
jazda na koni v okolí kuksu
Vládlo tu tak dokonale ticho a harmónia. Na zelených pasienkoch sa pásli kone a v neďalekej vinici rástlo hrozno.

Vrátila som sa do skrinky po ruksak a zamierila naspäť na vlakovú stanicu, aby som mohla pokračovať v ceste. Mala som v pláne i návštevu Babičkinho údolia, no cestou som si to rozmyslela a zamierila rovno do Broumovska, kde ma už čakala budúca nevesta.

Hospital Kuks: Ako sa tam dostanem?

 

Auto

GPS: 50°23’52″N, 15°53’22″E

Obec Kuks sa nachádza v Kráľovehradském kraji medzi mestami Dvůr Králové nad Labem a Jaroměřom. Keď pôjdete po ceste I/37  natrafíte v obci Kuks i na záchytné parkovisko. Odtiaľ je to ku hospitalu asi 15 minútová prechádzka cez obec.

Celodenné parkovné na záchytnom parkovisku: 60 Kč.

Vlak

Do Kuksu sa dostanete vlakovým spojením z Jaroměře do Staré Paky. Zastávka je nenápadná a ku hospitalu sa dostanete asi za 10 minút po žltej turistickej značke.

Autobus

Pokiaľ budete cestovať autobusom, vystúpte na zastávke Kuks, rozcestí. Odtiaľ pokračujte rovno do obce. Cesta vám zaberie asi 15 minút.

cestovné poriadky pre vlaky a autobusy

Bicykel

Z Hradca Králové vedie do Kuksu jeden z najdlhších cyklochodníkov v ČR. Má 26 km, no nízku náročnosť.

Otváracie hodiny

Od 1.11- 24.5. je zatvorené
25.5.- 31.5. ( pondelok – nedeľa)  od 9:00 – 17:00
1.6.- 30.6. ( utorok – nedeľa) od 9:00 – 17:00
1.7.- 3.8. ( pondelok – nedeľa) od 9:00 – 17:00
1.9.- 31.10. ( utorok – nedeľa) od 9:00 – 17:00

Prehliadky

Hospital- základný okruh – dospelý 160 Kč
                                               zľavnené 110 Kč

Šporková hrobka – dospelý 40 Kč
                                zľavnené 30 Kč

História lekární ,, Čaro apatyky“– dospelý 80 Kč
                                                          zľavnené 60 Kč

História výroby liekov–  dospelý 40 Kč
                                          zľavnené 30 Kč

Viac fotiek nájdete v albume na facebooku.

Návšteva hospitalu Kuks ma úplne nadchla. Dlho som sa tam túžila ísť pozrieť a mala som naozaj veľké očakávania….

Uverejnil používateľ Travelfan Sk Pondelok 17. augusta 2020

Pre viac tipov na výlety nezabudnite sledovať aj môj blog travelfan.skinstagram a facebook.

 
Zdroj: hospital-kuks.cz, kudyznudy.cz, zkuskuks.cz  Foto: autor Video: Youtube

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *