Františková huta v Podbieli travelfan.sk
Dnes cestujem Európa Orava Slovensko

Františková Huta v Podbieli

Františková huta je jedna z najzaujímavejších technicko-historických stavieb na severnom Slovensku. Kedysi slúžila ako miestna železiareň, no dnes je z nej už len zrúcanina. No našťastie ešte značne zachovalá. Stále môžete obdivovať jej vynikajúcu architektúru. Veľkolepé klasicistické fasády, obvodové múry, vysokú pec, dúchadlovú komoru, či niekoľko kanálov, svedčia o jej zašlej sláve. Táto stavba si vás podmaní svojou tajuplnou atmosférou. 

Ak budete na Orave, odporúčam vám spraviť si krátku zastávku pri Františkovej hute. Nachádza sa asi 2 km od Podbieľa smerom na Zuberec a vidno ju aj z cesty. Miestni obyvatelia ju nazývajú hámor. Františková huta je zapísaná ako Národná technická pamiatka. Predstavuje nám mimoriadne cenný doklad o rozvinutej priemyselnej výrobe na Orave v období priemyselnej revolúcie a industrializácie.

františkova huta v Podbieli travelfan.sk
Pohľad na Františkovú hutu v Podbieli.

Trošku z histórie železiarne

Jej vznik sa datuje od roku 1836, kedy sa začalo s výstavbou pod vedením britského staviteľa Newbuilda. Následne sa v nej tavila železná ruda z baní v Habovke, Zuberci, Malatinnej, či Juráňovej doliny. Pomocné a povoznícke práce vykonávali poddaní z okolitých dedín v rámci robôt pre panstvo. Po niekoľkých rokoch po spustení prevádzky, sa zrušilo poddanstvo a jej výroba začala pomaly upadať. Železiarni sa totiž zvýšili výrobné náklady, čo spolu s nekvalitnou produkciou prispelo v období hospodárskej krízy k definitívnemu zastaveniu výroby v železiarni. Nakoniec v roku 1864 skončila so svojou činnosťou.

*Pri archeologických výskumoch neboli objavené zvyšky po tavbe ani pozostatky prestrešenia budovy, čo svedčí o fakte, že budova hámra nebola nikdy úplne dostavaná.

františkova huta v Podbieli travelfan.sk
Pohľad na Františkovú hutu v Podbieli

Náhľad do útrob Františkovej huty

Táto veľkolepá budova ešte aj dnes vzbudzuje pozornosť a už z diaľky vás láka na návštevu. Mohutná klasicistická fasáda a zachovalé obvodové múry jej pridávajú na tajomnosti a veľkoleposti. Keď vstúpite dnu, tak vás dozaista upúta 12 metrov vysoká pec, v ktorej sa takmer pred 180 rokmi tavila miestna železná ruda. Budete sa tam cítiť takí maličkí. Obdivovať môžete i kanály a duchadlovú komoru.

Vysoká pec vo Františkovej hute. V nej sa tavila železná ruda
Vysoká pec vo Františkovej hute. V nej sa tavila železná ruda.

 

Filmové kulisy, festivaly

Vládne tu taká tajuplná atmosféra, ktorá si vás opantá a určite neoľutujete, že ste si tu spravili krátku zastávku. Jej čaru podľahol i slávny režisér Juraja Jakubisko, ktorý tu natočil niekoľko scén zo svojich filmov Tisícročná včela a Nejasná správa o konci sveta. Dnes sa tu konajú festivaly, folkové slávnosti , silvestrovské oslavy či príležitostné tábory. V súčastnosti je Františková huta vo vlastníctve obce Podbieľ.

Vstupné:

Zadarmo

 

 

Ako sa tam dostanem?

Pojdete približne 2 km juhovýchodne od centra obce Podbiel pri ceste II/584 v doline Studeného potoka smerom na Zuberec.

Okres: Tvrdošín (Žilinský kraj)

GPS: 49,297794 19,50785

Fotogaléria

Františková huta v Podbieli je významnou technickou pamiatkou na Orave.
Františková huta v Podbieli je veľkolepá
Pri Františkovej hute sa človek cíti úplne maličký. Stavba je veľkolepá!
Františková huta v Podbieli je veľkolepá
Františková huta v Podbieli.
Františková huta v Podbieli je veľkolepá
Z bývalej železiarne sa zachovali veľkolepé klasicistické fasády i  obvodové múry.
Františková huta v Podbieli je veľkolepá
Z významnej technickej pamiatky je dnes zachovalá zrúcanina.
Františková huta v Podbieli
Františková huta  nebola nikdy dostavaná.

A na záver video

Zdroj: wikipedia Foto: autor Video: youtube – Libor Mišuda

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *