2020 year
Lifestyle Nezaradené

Môj rok 2020: O mojom nesplnenom sne a nových výzvach

Rok 2020 začal ako rok plný nádejí a možno že i splnených snov. Mal všetky predpoklady, aby sa počas neho konečne naplnil ten môj najväčší. Podnikla som preto všetky potrebné kroky, ktoré bolo nutné podstúpiť. Verila som, dúfala, denne si aplikovala injekcie,…. Mala som pociť, že tentoraz už bude vesmír držať so mnou.  No potom prišla korona a svet sa výrazne zmenil a obmedzil.  Napriek všetkému som podstúpila liečebnú procedúru a čakala na zázrak…. No ten bohužiaľ neprišiel. Nasledovali slzy, sklamanie, smútok… No musela som sa opäť postaviť na nohy, priať karty, ktoré mi život vložil do rúk a naučiť sa s nimi žiť. Vrátila som sa do práce a život pokračoval ďalej…

Nesplnený sen

Mojím najväčším prianím je, aby som sa už konečne stala matkou. No táto pre mnohých úplne prirodzená súčasť života sa pre mňa stala nedobytným a nedosiahnuteľným svätým grálom. Už pred tromi rokmi som podstúpila prvý cyklus umelého oplodnenia. Na moje veľké šťastie sa môj druhý vklad stal úspešným. Naša malá fazuľka mi rástla v brušku a napriek nevoľnostiam a grcačkám som bola tou najšťastnejšou ženou pod slnkom. A ten pocit, keď som na sone  po prvýkrát videla a počula biť srdiečko toho malého človiečika sa nevyrovná ničomu na svete. Prešiel prvý trimester a ja som si vydýchla, že to najzraniteľnejšie obdobie máme za sebou a snívala si o pohlaví nášho bábätka.

dieťa

No ako som sa mýlila. Pri jednej kontrole zrazu už nášmu vytúženému potomkovi nebilo srdiečko. Umrelo a ja som o tom vôbec netušila. Môj svet sa úplne zrútil. Nasledoval operačný zákrok a mesiace plné smútku a sĺz. Ako náplasť na zranené srdce mi manžel povolil aby som si do nášho príbytku priviedla vytúženú mačku. Oslovil ma jeden kocúrik z útulku a po pár týždňoch už býval s nami. Volá sa Leo. 🙂

Rok 2020 som si vyčlenila ako rok druhého pokusu. V prvom rade sme s mužom našetrili peniaze, pretože IVF liečba je riadne drahá. A aj bola. Poisťovňa síce dosť prepláca, no aj tak to bola slušná pálka. Pol roka som strávila na PN a absolvovala šnúru vyšetrení, aplikácií hormonálnych injekcií ,operačných zákrokov, vkladov … No všetko bezúspešne. Našťastie ma nad vodou držal môj manžel a rodina. A v neposlednom rade mi svetlo do života vniesol  i môj nezbedný kocúrik. 

,,Adoptovala som si dieťa”

Napriek nepriazni osudu som si chcela naplniť aspoň trošku svoj sen o dieťati a začala som sa obzerať aj po adopcií. Pre začiatok aspoň tej na diaľku. Vyskočilo mi hneď niekoľko organizácií. No po dôkladnom preštudovaní som si vybrala občianske združenie Viac než šperk. Nielenže malo najlepšie hodnotenia, ale na rozdiel od iných organizácií si môžete pomocou fotografie vybrať dieťa, ktoré budete podporovať. Možno sa vám to bude zdať trošku povrchné, ale mne sa páčilo, že mám hneď hmotnú predstavu o danom dieťati a prišlo mi to aj také reálnejšie. No tie detičky sú všetky prekrásne a budete ich chcieť mať všetky pod patronátom.

,,Moja” Cicilia

adoptovala som si dieťatko na diaľku
Cecilia sa teší z pohľadnice, ktorú som jej poslala na Vianoce.

Ja som si vybrala 5 ročnú Ciciliu z Kene. Usmievavé dievčatko s čokoládovou pleťou ma ihneď chytilo za srdce. Napísala som, že sa chcem stať jej podporovateľkou. Následne som obdržala email s inštrukciami a zriadila trvalý príkaz na 22 € mesačne. Pre nás je to takmer zanedbateľná položka, no pre tých čo žijú za hranicou chudoby je to neskutočná pomoc. Cicilia do niekoľkých dní dostala 42 kg trvanlivých potravín a nejaké oblečenie a kozmetiku, z ktorých sa iste tešia i jej traja súrodenci. Okrem potravinovej pomoci sa tento pravidelný príspevok používa i na pokrytie vzdelania a zdravotnej starostlivosti. 

Navyše asi mesiac po prihlásení dostanete bližšie informácie o dieťati, ktoré podporujete. Okrem toho budete mať priložené aj ich fotografie s potravinovým a kozmetickým balíčkom, ktoré obdržia vďaka vašej pravidelnej finančnej pomoci ( 22 € mesačne). Čiže máte garantované, že tie peniažky sa naozaj dostanú k nim. Vďaka programu PODPOR DIEŤA tak pomôžete zmeniť život k lepšiemu a vás bude pri srdci hriať dobrý pocit. Váš príspevok bude použitý podľa potrieb konkrétneho dieťaťa. Na vzdelanie, lekársku starostlivosť, nutrične vyvážené jedlo, ošatenie…

Viac než šperk založila Slovenska Miroslava Suballyová ešte v roku 2010 odvtedy sa jej spolu s podporovateľmi podarilo zmeniť životy tisícov detí v Keni. Na facebookovej stránke nás pravidelne informujú o aktuálnych problémoch i radostiach. Páči sa mi aj to, že z finančných darov sa snažia podporovať i domácich a tým pádom aj ich ekonomiku.

Strata starkého a narodenie neterky

Starký

V uplynulom roku som prišla o  môjho milovaného starkého. Starký bol veľmi múdry, skromný, pracovitý, láskavý a milujúci muž. Poctivo pracoval na svojom gazdovstve a s láskou sa staral o všetky svoje zvieratká: kozičky, prasiatka, sliepky, predtým aj zajace, morky…,, mačičky a psíka. Zvieratká ho milovali a neustále chodili za ním, len čo sa objavil. Myslím, že ani neexistuje človek, ktorý by na neho povedal krivé slovo.

Môj starký
V 2020 som prišla o môjho starkého.

Spolu so starkou nám dali nádherné detstvo. Rozprával nám neuveriteľné príbehy o džinovi z krbu, učil nás kosiť (no nikdy som to nedala), vodil nás na vychádzku do,, Ameriky”, večer sa s nami hral karty, či viedol s nami dlhé rozhovory. Viedol nás k tomu, aby nám politické dianie v krajine nebolo ľahostajné. Vždy mal pre nás čas, vypočul nás. Zdieľal s nami naše životné udalosti. Radoval sa s nami i plakal. Mal v sebe toľko lásky.

Rád vylepšoval svoje okolie, vynachádzal zlepšováky. Bol zručný majster. Miloval trblietavé veci i kadejaké čačky. Vždy sa tešil z každej pohľadnice, ktorú sme mu poslali. Vystavil si ich a často ich hladkal, aby mal spojenie s nami. Starký bol pre mňa vzorom správneho muža i otca. Znamená pre mňa viac ako môj otec. So starkou boli manželia krásnych 62 rokov. Až pokým nám ho nevzala zákerná rakovina. Aj kvôli korone som sa s ním nestihla rozlúčiť.

Natálka

Len niekoľko dní po tom, čo dohorela starkého životná svieca, sa mojej sestre narodila Natálka. Maminkine prvé vnúča a moja prvá neterka. Veľmi sa z nej všetci tešíme. Dokonca som dostala tú česť stať sa jej krstnou mamou. ♥

žena s dieťatom na rukách

Cestovanie

No čo sa týka cestovania, tak rok 2020 dostal riadne na frak. Začiatkom roka sme si síce spravili malý výlet do Kremnice, no potom sme sa už len túlali v okolí nášho domova. No napriek tomu sme objavili i mnohé nepoznané krásne miesta. Ako napríklad Párnické jazerá,Kalameny, vodopád v Lúčkach, Františkovú hutu, Likavský hrad … Ale takisto sme so sesternicami, tetou a mamkou dosť chodili do prírody a na kopce nad naším mestom. Objavili sme i úžasnú hojdačku s panoramatickým výhľadom na Dolný Kubín. Tu musím podotknúť, že korona nás všetkých zomkol a viac sme si vychutnávali našu vzájomnú blízkosť.

hojdačka s výhľadom na Choč
Objavili sme túto nádhernú hojdačku s výhľadom na Choč.

Dream & live zápisník -Tajomstvo udržateľného šťastia

Na jar na oslovila Katka z Dream and live, či sa nechcem zúčastniť testovania jej pripravovaného motivačného zápisníka. Samozrejme s nadšením som to priala. Milujem zápisníky a diáre. Tí, čo ma poznajú, vedia, že je to moja veľká neresť. a bola to nesmierne obohacujúca skúsenosť.

Táto knižočka mi dala naozaj veľa. Naučila ma väčšiemu pokoju, vďačnosti a radosti zo života. Pomohla mi v ťažkom období držať sa nad vodou. Predtým som bola taký uzlík nervov a často som videla viac negatív ako tých pekných a dobrých vecí. A to vás pohltí a ťahá nadol. No aj vďaka princípom a cvičeniam, ktoré si postupne osvojíte, budete krôčik po krôčiku budovať svoje nové, lepšie ja.

Zapisník Tajomstvo udržateľného šťastia
 Zápisník Tajomstvo udržateľného šťastia má veľa super cvičení, ktoré vám pomôžu v ceste za vasim lepším ja.    FOTO:dreamandlive.sk

Začnete sa zamýšľať nad tým, čo vám každý deň urobilo radosť, bilancovať, snívať, pracovať na naplnení svojich túžob a aj to, že sa dajú naozaj uskutočniť. Vďaka ,,Tajomstvu udržateľného šťastia” si nastavíte pevný režim, rituály, vďaka ktorým môžete ľahšie zvládať každodenné prekážky.

Ja osobne sa najviac teším na meditácie. Objavila som ich krásu a silu. A večer pred spaním bilansujem, čo pekné som zažila a za čo som vďačná. Človek tak lepšie zaspí a aj svet je hneď krajší.

Zápisník ,,Tajomstvo udržateľného šťastia” je už bohužiaľ vypredaný, a zakúpiť si ho môžete už len v online verzií. No mám pre vás dobrú správu a tou je, že už čoskoro uzrie svetlo sveta i nový a vylepšení motivačný zápisník MINIMALIST. Už teraz sa neviem dočkať! 🙂

Zápisník Tajomstvo udržateľného šťastia
                                                                                                     FOTO: dreamandlive.sk

Autoškola

Spraviť autoškolu bola pre mňa mega výzva. No na šoférovanie naozaj nie som talent od prírody. To uznávam. A naučiť sa základy ma stali až nadľudské výkony a hodiny skúšania. Za trpezlivosť veľmi ďakujem môjmu milovanému manželovi a aj inštruktorom. Nemali to so mnou ľahké. A Aj teraz sa dosť bojím sedieť za volantom, ale treba jazdiť a bojovať tak so svojim strachom.

autoškola bola pre mna výzva
Autoškola bola pre mňa veľká výzva.

Testovanie

Ako zdravotník som sa zúčastnila celoplošného cestovania. Neviem, prečo ale naozaj ma to tam ťahalo. No bolo to fakt nesmierne náročné. Najmä prvý víkend, keď sa testovalo od 7:00 až do 22:00. No bola to veľmi cenná skúsenosť a veľmi ďakujem ľudom na kovidových oddeleniach za ich prácu a obetu. Vydržať v tých skafandroch nebola vôbec malina. No stretla som tu veľa nových skvelých ľudí a s niektorými som začala aj otužovať.

Otužovanie

Na sklonku roka som sa nechala zlákať i na otužovanie. No nikdy by som si nepomyslela, že sa ja na niečo také dám nahovoriť. Ale dala som sa a naozaj som do tej studenej vody vošla. A dokonca sa mi to celkom páčilo. Doteraz chodím otužovať niekoľkokrát týždenne.

Otužovanie bolo pre mňa veľkou výzvou. No zamylovala som si ho.

Priznávam sa, že som mala spočiatku veľké obavy a ani som si veľmi neverila, že to dám. Ale keď vchádzate do vody, musíte len utíšiť tie hlasy vo vás, ktoré vás pred ľadovou vodou vystríhajú a naháňajú vám strach. Treba ich naozaj len stopnúť, úplne vypnúť a sústrediť sa na dýchanie. Pretože vy to naozaj dáte! Ste silnejší ako ten hlas vo vás. A ten pocit, keď vyleziete z vody je na nezaplatenie.

No pre mňa je najväčším benefitom otužovania posilnenie imunity. A s tou mávam najmä počas zimných mesiacov veľké problémy. Tento rok som po posledných 4 mesiacoch prežila zimu bez niekoľkomesačného astmatického kašlania. A to je na nezaplatenie.

                                                                                           ***

Rok 2020 bol iný, než som si ho predstavovala. No napriek pandémií, ktorá ho poznačila, mal aj svoje svetlé stránky. No úprimne však verím, že ten nasledujúci rok 2021 nám prinesie viac možnosti a spokojnosti.

2020 nás naučil pokore a vážiť si všetko to, čo sme už brali ako samozrejmosť. Veľmi dúfam, že s očkovaním sa podarí koronu dostať pod kontrolu a budeme si tak opäť môcť vychutnávať čerstvý vzduch bez rúšok a obavy z nákazy. Verím ,že hranice sa opäť otvoria a gastro a cestovný ruch zažijú znovuzrodenie. Verím v lepšie zajtrajšky.

FOTO: autor, dreamandlive, pexels

Mia Masničáková

Milujem cestovanie a najmä ten pocit, keď sedím v lietadle a viem, že ma na konci letu čaká nové dobrodružstvo. Rada spoznávam nových ľudí, kultúry, miesta... Zbožňujem východy a západy slnka, kúpanie a plávanie v mori, spev vtákov, dobrú kávu, útulné kaviarničky, rodinu a môjho kocúra Lea.

Mohlo by sa vám tiež páčiť...

2 komentáre

  1. Zuzana hovorí:

    Nadherne napísané a držíme palce

    1. miamasnicakova hovorí:

      Ďakujem veľmi pekne ♥

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *